მოსყიდული არჩევნები აჭარის მაღალმთიანეთში
აჭარის მაღალმთიან მუნიციპალიტებში, „ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ“ ხმები ფინანსურად და დაპირებით მოისყიდეს. ხულოს მოსახლეობის თქმით, მათთან 5-იანის შემოხაზვა 100 ან 200 ლარი ღირდა, შუახევის მუნიციპალიტეტის მოსახლეობა კი აცხადებს, რომ მათ პატიმარ ვაჟა ხიმშიაშვილის გათავისუფლებას დაჰპირდნენ.
2012-11-28
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მედიამონიტორინგის ბოლო პერიოდის ანგარიშები
საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების მედიამონიტორინგის ფარგლებში ადამიანის უფლებათა ცენტრი აქვეყნებს ბოლო პერიოდის ორ ანგარიშს, რომელიც წარმოადგენს 22 ოქტომბერი - 4 ნოემბრისა და 5-18 ნოემბრის მედიამონიტორინგის შედეგებს.
2012-11-26
„ბალანსის დარღვევა ტელეკომპანიების მთავარ პრობლემად რჩება“ - ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიისა და „მემო 98“-ის ანგარიში
„ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიამ“ და სლოვაკურმა ორგანიზაციამ „მემო 98“ წინასაარჩევნო მედიამონიტორინგის კვლევის შემაჯამებელი ანგარიში 22 ნოემბერს გამოაქვეყნა.
2012-11-22
რა არის საჭირო კარგი რეკლამისთვის? ბევრი ფული და კარგი პიარ–სპეციალისტი? ხშირად მართლაც სწორედ ამ ორ რამეზეა დამოკიდებული, მოგცემს თუ არა ხალხი ხმას არჩევნებზე. ერთია, წინასაარჩევნო რეკლამების ბალანსი და რაოდენობა (რომელი პარტია რამდენ წუთს უთმობდა რეკლამას) და მეორეა, რამდენად ხარისხიანი იყო ის რეკლამები, რომელიც პარტიებმა მოამზადეს.
2012-11-16
სატელევიზიო რეკლამები პოსტსაარჩევნო პერიოდში
არჩევნების შემდგომ სოციალური რეკლამების რაოდენობამ სატელევიზიო სივრცეში საგრძნობლად იკლო, პოლიტიკური რეკლამები კი საერთოდ აღარ გადის. თუმცა საინტერესო ტენდეცია გამოჩნდა „კავკასიაზე“, მეცხრე არხსა“ და „მაესტროზე“ - ამ არხებზე კომერციული რეკლამების რაოდენობამ და ხანგძლივობამ იმატა.
2012-11-15
„მოამბის“ ანონსები, პოლიტიკოსთა ცოლები და ბალანსი საზოგადოებრივ მაუწყებელზე
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ცოტა ხანში დაასრულებს საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების მედიამონიტორინგს, რომელიც პროექტის მიხედვით, არა მარტო წინასაარჩევნო, არამედ არჩევნების შემდგომ პერიოდსაც მოიცავს.
2012-11-13
ქვემო ქართლში „ნაციონალური საკრებულოების“ რღვევა დაიწყო
არჩევნების შემდეგ სხვადასხვა რეგიონების საკრებულობში ცვლილებები დაიწყო. იმის გათვალისწინებით, რომ გასულ თვითმმართველობის არჩევნებში საკრებულოები „ნაციონალური მოძრაობის“ სრული უპირატოსებით დაკომპლექტდა დღესდღეობით რაიონულ საკრებულოებში გადამწყვეტი ძალა კვლავ ყოფილ მმართველ გუნდს აქვს.
2012-11-12
სიძულვილის ენა - წინასაარჩევნო იარაღი
2012 წლის წინასაარჩევნო კამპანიის განმავლობაში პოლიტიკურ სპექტრის მხრიდან, სამწუხაროდ, ე.წ. სიძულვილის ენისა და ქსენოფობიის ტირაჟირების რამდენიმე ფაქტი დაფიქსირდა. მედია რიგ შემთხვევაში გვევლინება მსგავსი განცხადებების გამტარად, ხოლო რიგ შემთხვევებში თავად წარმოადგენს ავტორს.
ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი ომბუდსმენობის კანდიდატს, უჩა ნანუაშვილს რეკომენდაციას უწევს
ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი მხარს უჭერს ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელ დირექტორს, უჩა ნანუაშვილს, რომელიც უფლებადამცველი ორგანიზაციების ნაწილმა პარლამენტს სახალხო დამცველის კანდიდატურად შესთავაზა.
ლანჩხუთის გამგებლის კანდიდატურის წარსულის შესახებ კითხვები არსებობს
ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ერთ-ერთ სხდომაზე განცხადება გამგებლის ვაკანტური ადგილის დასაკავებლად აცანელმა დავით ჩხაიძემ შემოიტანა, რომელიც აღნიშნულ სოფელში კოალიცია „ქართული ოცნების“ აქტიური მხარდამჭერი იყო. მიუხედავად ამისა, კოალიციის ადგილობრივ ორგანიზაციაში ამ კანდიდატურასთან დაკავშირებით აზრთა სხვადასხვაობაა.
2012-11-02
„მოგვშორდეს თვითმარქვია ვაიგამგებელი!“ - აცხადებენ სამტრედიელები
„მოგვშორდეს თვითმარქვია ვაიგამგებელი!“ - ამ მოთხოვნით 30-31 ოქტომბერს სამტრედიელებმა ავთანდილ სტურუას გამგებლად დანიშვნა გააპროტესტეს. 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების მერე სამტრედიის საკრებულომ პირველ სხდომაზე გამგებლად ავთო სტურუა დანიშნა, რომელიც წინა მოწვევის პარლამენტში სამტრედიის მაჟორიტარი დეპუტატი იყო.

Bribed Elections in Mountainous Adjara
United National Movement gained votes in the mountainous districts of Adjara autonomous republic in exchange of financial assistance and promises. Khulo district residents said voting for election number 5 during the elections cost 100 or 200 lari in their district; residents of Shuakhevi district said they were promised freedom of prisoner Vazha Khimshiashvili.
2012-11-28
Human Rights Center’s Last Periodic Reports on Media Monitoring
In the frame of Media-Monitoring on the Coverage of Parliamentary Elections, Human Rights Center publishes reports from the last two periods - October 22 – November 4 and November 5-November 18.
2012-11-26
“Balance Violation Remaining main Problem of TV-Companies” - Report
Charter of Journalistic Ethics and Slovak Organization Memo 98 publicized the Summery Report on pre-election media monitoring 22 November.
2012-11-22
What is necessary for good advertisement - much money and good PR-specialist? Very often, number of votes at the elections relies on these two factors. One the one hand there is balance and number of pre-election advertisements (how many minutes were spent on advertisements of each political party) and on the other hand there is quality of advertisements prepared by political parties.
2012-11-16
TV Advertisements in the Post-Election Period
After the parliamentary election, number of social advertisements has significantly decreased in TV-Companies; political advertisemetns are not aired at all. However, an interesting tendency was observed on Kavkasia, TV9 and Maestro – number and length of commercial advertisements increased.
2012-11-15
Announcements of Moambe, Politicians’ Wifes and Balance on Public Broadcaster
Soon, The Human Rights Center will finish media-monitoring of parliamentary elections, which covered not only pre-election but post-election period too, in accordance to the project agreement.
2012-11-13
Ruin of National Municipal Boards Started in Kvemo Kartli
After elections, personnel changes started in the municipal boards of different regions. Considering the fact that municipal boards were staffed with the members of the National Movement as a result of last self-governmental elections, the former ruling party still maintains decision-makers’ positions in district boards.
2012-11-12
Hate Speech- Pre-Election Tool
Throughout 2012 pre-election campaign, unfortunately several facts of so-called hate speech and xenophobia were observed from the side of political actors. In some cases, media acts as disseminator of similar statements and sometimes they are authors of those xenophobic statements.
Norwegian Helsinki Committee Recommends Ucha Nanuashvili for the Position of Ombudsman
Norwegian Helsinki Committee supports executive director of Human Rights Center Ucha Nanuashvili, whose candidature for the position of Georgian Public Defender was offered to Parliament of Georgia by part of Georgian human rights organizations.
There Are Questions about Past Activities of the Candidate for Lanckhuti District Governor’s Position
Davit Chkhaidze from Atsana village filed application for the vacant position of district governor at a session of the Lanckhuti municipal board. He was active supporter of the Coalition Georgian Dream in the village. Despite that, representatives of the Coalition’s local office have controversial opinions about his candidature.
2012-11-02
“We Do Not Need Self-Proclaimed District Governor!” Samtredia Residents State
“We do not need self-proclaimed district governor!” On October 30-31 Samtredia residents protested Avtandil Sturua’s appointment to the position of district governor with this slogan. After October 1 parliamentary elections, Samtredia municipal board elected Avto Sturua for the position of the district governor who was the district majority MP in the previous convocation parliament.