საპარლამენტო არჩევნების I და II ტურის მიმოხილვა ქვემო ქართლში
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში განახლებული საარჩევნო სისტემით ჩატარდა. საქართველოს მოქალაქეებმა კანონშემოქმედი ორგანო პროპორციულ სისტემასთან მიახლოებული მოდელით აირჩიეს. თუმცა, არჩევნების ჩატარების პროცესში გამოვლენილი დარღვევების გამო, ოპოზიციური პარტიები და საზოგადოების ნაწილი შედეგებს არ აღიარებს. არასამთავრობო ორგანიზაციები მიიჩნევენ, რომ 31 ოქტომბერს ჩატარებული არჩევნები გამოირჩეოდა დემოკრატიის დაბალი ხარისხით, რაც მნიშვნელოვნად შეაფერხებს ქვეყნის სტაბილურ განვითარებას.
2020-11-22
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ საპარლამენტო არჩევნების მეორე ტურზე გამოვლენილი ძირითადი ტენდენციები
ადამიანის უფლებათა ცენტრი 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების მეორე ტურს ხაშური-ქარელისა და რუსთავი-გარდაბნის მუნიციპალიტეტების საარჩევნო უბნებში აკვირდებოდა. ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორები აკვირდებოდნენ საარჩევნო პროცედურების შესრულების პროცესს უბნების გახსნიდან კენჭისყრის დასრულებამდე, ასევე ხმის დათვლისა და შემაჯამებელი ოქმების შევსების პროცესს. ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლების ყურადღების ქვეშ მოექცა ასევე საარჩევნო უბნების მიმდებარე ტერიტორია.

Overview of the first and second Rounds of the Parliamentary Elections in Kvemo Kartli
The 2020 Parliamentary Elections were held in Georgia under a revised electoral system. The citizens of Georgia elected the legislature with a model that is close to the proportional system. However, due to irregularities in the election process, opposition parties and part of the public do not recognize the results. Some of the NGOs believe that the October 31 elections were marked by a low degree of democracy, which would significantly hamper the sustainable development of the country.
2020-11-22
The main trends identified by Human Rights Center in the second round of the Parliamentary Elections
Human Rights Center (HRC) observed the second round of the 2020 Parliamentary Elections in the polling stations of Khashuri-Kareli and Rustavi-Gardabani municipalities. The HRC monitors were observing the process of executing the election procedures from the opening of polling stations to the end of the polling, further they observed the counting process and the completion of summary protocols. The HRC observers also focused on the territory adjacent to the polling stations.