არასრულწლოვან პატიმართა განათლების პრობლემები
საქართველოს პატიმრობის კოდექსის მე-14 მუხლის პირველი ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტის შესაბამისად, ბრალდებულს/მსჯავრდებულს უფლება აქვს, მიიღოს ზოგადი და პროფესიული განათლება. ამ უფლებით უკვე რამდენიმე წელია, არასრულწლოვანი მსაჯვრდებულები და ბრალდებულები სარგებლობენ.
2015-04-29
ბრალდებები მ. იაშვილის სახელობის ბავშვთა საავადმყოფოს მედპერსონალის წინააღმდეგ
2014 წლის 26 მარტს, 3 თვის შვილი გელა დიდებაშვილმა და ნინო თარიმანაშვილმა თემქის კლინიკიდან მ. იაშვილის სახელობის ბავშვთა საავადმყოფოში იმ მიზეზით გადაიყვანეს, რომ საჭირო გახდა, ბავშვის სუნთქვის მართვად აპარატზე მიერთება. ბავშვი უკვე წელიწადი და ერთი თვეა, იაშვილის სახელობის კლინიკაში იმყოფება.
სასამართლო დავა ონკოლოგიური პაციენტის მცირეწლოვანი შვილის მეურვეობის საკითხზე
22 წლის ონკოლოგიური პაციენტის, მერი ნადირაშვილის ყოფილი მეუღლე, ლევან რაზმიაშვილი მათ საერთო შვილზე მეურვეობას ითხოვს. მერი ნადირაშვილს სიმსივნის დიაგნოზი 2 წლის წინ დაუსვეს. ონკოლოგიურად დაავადებული პაციენტი დიაგნოზის დასმისას 3 თვის ორსული იყო. მძიმე დიაგნოზის გამო მერი მეუღლემ მიატოვა. პაციენტს რამდენიმე ოპერაცია ჩაუტარდა, რის შემდეგაც ბავშვი ჯანმრთელი დაიბადა, თუმცა ონკოლოგიური პაციენტის მდგომარეობა გაუარესდა.
ყოფილი ნევროლოგიური ინსტიტუტის მობინადრეები „თელასის“ წინააღმდეგ
მეოცე საუკუნის ოთხმოციანი წლებიდან გუდამაყრის ქუჩაზე მდებარე მაღალსართულიან შენობაში, საკავშირო მასშტაბით ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი სამედიცინო დაწესებულება - ნევროლოგიის ინსტიტუტი იყო განთავსებული. მას შემდეგ, რაც ნევროლოგიის ინსტიტუტში სოციალურად დაუცველი მოქალაქეები შესახლდნენ, შენობას პროფილი შეეცვალა და სახელმწიფომ ის ახალ მობინადრეებს გადაულოცა.
2015-04-28
საქართველოში C ჰეპატიტის ახალი სამკურნალო პროგრამა ამოქმედდა
გასულ კვირას საქართველოში საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ახალი პროგრამა ამოქმედდა. აღნიშნულ ფაქტს წინ მთავრობის ინიციატივა უძღოდა - 2015 წელი C ჰეპატიტთან ბრძოლის წლად გამოცხადდა. პროგრამა კი, რომელსაც 200 ათასი ინფიცირებული (საქართველოს მოსახლეობის 6,7%) მოუთმენლად ელის, პაციენტთა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი მედიკამენტით უზრუნველყოფის გარდა, დიაგნოსტიკასა და საჭირო სერვისების მაქსიმალურად მაღალი ხარისხით მიწოდებას გულისხმობს.
ილახება თუ არა მოქალაქის კერძო საკუთრების უფლება
რამდენიმე წელია, მაგდალინა არჩვაძე, როგორც თავად ამბობს, მის საკუთრებაში არსებულ 100 კვ/მ ფართის მიწისა და მასზე განთავსებულ ე.წ. „ფინური ვაგონის“ დაბრუნებას უშედეგოდ ცდილობს. აღნიშნული ფართი და ვაგონი ღია ცის ქვეშ მუზეუმის ტერიტორიაზეა განთავსებული. მაგდალინა არჩვაძის თქმით, მიწის ფართი მას მუზეუმმა გამოუყო, ხოლო ვაგონი საზკვების ტრესტისგან შეისყიდა.
2015-04-23
თავდასხმა დეპუტატებზე გურჯაანში – ვინ ისროდა წიწილებიან კვერცხებს
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში „ნაციონალური მოძრაობიდან“ პარლამენტის წევრებს გიორგი ღვინიაშვილს, ირმა ნადირაშვილს და მათ თანაპარტიელებს, საბიუჯეტო ორგანიზაციების თანამშრომლებმა წიწილებიანი კვერცხები ესროლეს. საპარლამენტო უმცირესობის წევრები საკრებულოში ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობის“ სხდომას უნდა დასწრებოდნენ, თუმცა მათ ამის საშუალება არ მისცეს. გამგეობაში საგანგებოდ ჰყავდათ შეკრებილი საჯარო მოსამსახურეები სოფლებიდანაც.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ჯანდაცვის მინისტრს მცირეწლოვან ნიკოლოზ დიდებაშვილის საქმეზე დროული რეაგირებისაკენ მოუწოდებს.
24 აპრილს 11:30 საათზე, საინფორმაციო სააგენტო „პირWელის“ პრესკლუბში ადამიანის უფლებათა ცენტრი მცირეწლოვანი ნ. დ.-ს მძიმე ჯანმრთელობის მდგომარეობასთან დაკავშირებით პრესკონფერენციას გამართავს.
2015-04-22
ეგვიპტის მოქალაქეს სასამართლომ მუდმივი ბინადრობის უფლება მიანიჭა
„კონტრდაზვერვის დეპარტამენტს საქმეში მითითებული პირისთვის მუდმივი ბინადრობის მინიჭების უფლება მიზანშეუწონლად მიაჩნია“ - ამგვარი დასკვნა ეგვიპტის მოქალაქე ემად იბრაჰიმ ხალილ იბრაჰიმმა რამდენჯერმე მიიღო. შესაბამისად, იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტომ მას საქართველოში ბინადრობის უფლებაზე უარი უთხრა ისე, რომ კონტრდაზვერვის დასკვნის მართებულებას ყურადღება არ მიაქცია.
2015-04-17
რეპატრიანტი მესხები და შეფერხებული რეინტეგრაცია
სარვარ საფაროვის ისტორიული გვარი ლაზიშვილია. ის საქართველოდან გადასახლებული მუსლიმი მესხების შთამომავალია და აზერბაიჯანიდან ისტორიულ სამშობლოში რეპატრიაციის კანონის მიღების შემდეგ, 2008 წლის მაისში დაბრუნდა. სარვარ საფაროვი ახალციხეში დასახლდა. სახლი საკუთარი ფულით იყიდა და ოჯახიც საცხოვრებლად აქ გადმოიყვანა.
2015-04-16
ინტერპოლმა ადეიშვილის მიმართ გამოცემული წითელი ცირკულარი გააუქმა
ინტერპოლმა საქართველოს ყოფილი იუსტიციის მინისტრის, ზურაბ ადეიშვილის წითელი ცილკულარით საერთაშორისო ძებნა შეწყვიტა; ის თბილისის მიერ მთელი რიგი ბრალდებების გამო იძებნება, რომელთაც მისი თანაგუნდელები პოლიტიკურად მოტივირებულს უწოდებენ.
2015-04-14
სახალხო დამცველის ინიციატივა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს უფლებამოსილების გაფართოების შესახებ
2015 წლის 8 აპრილს საქართველოს სახალხო დამცველმა ინიციატივა წარმოადგინა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს უფლებამოსილების გაფართოებასთან დაკავშირებით.
უპატრონოდ დარჩენილი საფლავები
იძულებით გადაადგილებულმა პირებმა, აღდგომის დღესასწაულთან დაკავშირებით, ოკუპირებულ ტერიტორიაზე დარჩენილ საფლავებზე გასვლა ვერ შეძლეს. ქართულმა მხარემ, ამ საკითხთან დაკავშირებით, ერგნეთში გამართულ შეხვედრაზე ინიციატივა წამოაყენა, თუმცა ცხინვალის დე-ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებისგან უარი მიიღო. გარდა ერგნეთის შეხვედრისა, აღნიშნული საკითხი საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლებმა ჟენევის ფორმატშიც დააყენეს, თუმცა ცხინვალის დე-ფაქტო ხელისუფლების გადაწყვეტილება არ შეცვლილა.
სამედიცინო დახმარების გარეშე დარჩენილი საზღვრისპირა სოფლები
კოალიცია „ნდობის აღდგენისთვის“ სამუშაო ჯგუფმა შიდა ქართლის სამი სოფელი მოინახულა. კოალიციის წევრები საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მდებარე სოფელ არბოში იმყოფებოდნენ, სადაც მოსახლეობის პრობლემებს გაეცნენ. ადგილობრივები სოფელში სამედიცინო პუნქტების არარსებობაზე საუბრობენ. მოსახლეობას სამედიცინო დახმარების მისაღებად ქალაქ გორში ჩასვლა უწევს.
ეს შენ გეხება“ შსს-ს მოქალაქეების სატელეფონო და ინტერნეტ კომუნიკაციაზე პირდაპირ წვდომას საკონსტიტუციო სასამართლოში ასაჩივრებს
კამპანიაში „ეს შენ გეხება, ისევ გვისმენენ" მონაწილე არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ე.წ. ფარული მოსმენების კანონთან დაკავშირებით კონსტიტუციური სარჩელის პრეზენტაცია გამართეს. მოქმედი კანონმდებლობა შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაძლებლობას აძლევს რეალურ დროში, ყოველგვარი შეზღუდვის გარეშე, ფარული საგამოძიებო მოქმედებები აწარმოოს და ელექტრონული კომუნიკაციების კომპანიებიდან მონაცემთა ბანკების კოპირება სასამართლო გადაწყვეტილების გარეშე განახორციელოს.
2015-04-07
პატიმრის ახლობლები ექიმების დასჯას ითხოვენ
ლევან კორტავას ოჯახი ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოსთვის სარჩელს ამზადებს. 2013 წლის 12 მაისს გეგუთის მე-14 დაწესებულებაში სასტიკად ნაცემი 24 წლის პატიმრის ახლობლები საქმის ობიექტურ მოკვლევას და დამნაშავეების დასჯას ითხოვენ.
2015-04-03
უარი შუამდგომლობებზე
აზერბაიჯანელი უფლებადამცველის, რასულ ჯაფაროვის სასამართლო პროცესი ბაქოს განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულებათა სასამართლოში, რომლის შენობაც, ადგილობრივების თქმით, მეფის რუსეთის დროს ცხენების თავლას ეკუთვნოდა, 31 მარტის 11 საათზე განახლდა. სხდომას ესწრებოდნენ ევროკომისიისა და ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოს, ასევე, ადგილობრვი და უცხოური არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
2015-04-02
ყოფილი პოლიტპატიმარი სამართლიანობის აღდგენას ითხოვს
ყოფილი პოლიტპატიმარი პატიმრობის პერიოდში მასზე განხორციელებულ ფიზიკურ და ფსიქოლოგიურ ძალადობაზე საუბრობს და დამნაშავეების სამართლებრივ პასუხისგებას ითხოვს. humanright.ge-თან საუბრისას, ალექსანდრე ჭუმბურიძე იმ დეტალებს იხსენებს, რომლებიც სასჯელის მოხდის პერიოდში, მის წინააღმდეგ კანონით გათვალისწინებული უფლებების დარღვევით მიმდინარეობდა.
პროკურატურის გაჭიანურებული საქმეები
2 აპრილს ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლებმა პრესკონფერენცია გამართეს. ადამიანის უფლებათა ცენტრი მთავარი პროკურატურის სამართალწარმოების პროცესში ჩადენილი დანაშაულის გამოძიების დეპარტამენტს გაჭიანურებული საქმეების დროულად და ეფექტურად გამოძიებისაკენ მოუწოდებს.
2015-04-01
ჭიათურა ეკოლოგიური კატასტროფის წინაშე
ჭიათურის რაიონში მცხოვრები მოსახლეობა კომპანია „ჯორჯიან მანგანეზს“ გარემოს დაბინძურებაში ადანაშაულებს. „ჯორჯიან მანგანეზი“ რეგიონში მარგანეცის მოპოვებითა და დამუშავებითაა დაკავებული. ჭიათურის მაჟორიტარი დეპუტატის, მალხაზ წერეთელის თქმით, 2014 წელს საქართველოში გარემოს 327, 5 მლნ ლარის ზიანი მიადგა, აქედან 324 მლნ, ანუ ზიანის 98% მხოლოდ ჭიათურის მუნიციპალიტეტზე მოდის.

Education Problems of Juvenile Prisoners
In accordance to the Article 14 Part I – “b” of the Prison Code of Georgia, accused/convict has right to receive both comprehensive and vocational education. Underage convicts and accused have been enjoying this right for several years already. Nowadays, juvenile convicts are placed in prison # 11 and juvenile accused people are in special facilities of Prison # 8 and Prison # 2.
2015-04-29
Accusations against Medical Personnel of Iashvili Medical Clinic
On March 26, 2014 Gela Didebashvili and Nino Tarimanashvili took their three-months-old infant from Temka medical clinic to Iashvili Pediatric Clinic because it was necessary to append him to the breathing apparatus. The baby has been in the Iashvili medical clinic for one year and one month. The parents claim due to negligence of the doctors the health of their baby worsened. Currently, the child has disabled status.
Court Dispute about Guardianship of Underage Child of a Person with Cancer
22-year-old Meri Nadirashvili has cancer. Her former husband Levan Razmiashvili requests guardianship for their child. Meri Nadirashvili was diagnosed of cancer two years ago. At that moment she was three-month pregnant. Husband abandoned Meri because of the disease. The patient was operated on several times and the child was born healthy though the young woman’s health conditions worsened.
Inhabitants of former neurology institute v Telasi
Neurology Institute – one of the most significant medical institutions in the Soviet Union was located in the high building in Gudamakari Street in Tbilisi since 1980s. After socially indigent families settled in the building, its profile changed and the state assigned it on the new inhabitants. Most of the socially indigent families registered the spaces in the former building of the Neurology Institute.
2015-04-28
New Program for Hepatitis C Treatment Launched in Georgia
Last week, new program of public healthcare was launched in Georgia. Before that, Government of Georgia declared 2015 as the year to fight against C Hepatitis. 200 000 people with Hepatitis C in Georgia (6.7% of Georgian population) are looking forward to the program; it aims to provide patients with medicines, diagnostic and other necessary services with high standards.
Are Property Rights of a Citizen Breached?
Magdalena Archvadze has been claiming 100 sq. meters of plot and so called “finish wagon” on it for several years already. The plot and the wagon are located in the territory of the outdoor museum. Magdalina Archvadze said the museum gave the plot to her and she purchased the wagon from the Public Food Company.
2015-04-23
Assault on MPs in Gurjaani – Who Threw Chicken Eggs
Employees of budget-funded organizations threw chicken eggs at the MPs Giorgi Gviniashvili, Irma Nadirashvili and others from the United National Movement in the building of Gurjaani district administration. The MPs wished to attend the session of the fraction National Movement in the municipal board but they were not allowed to. Public servants from neighboring villages were purposefully mobilized in the district administration.
Human rights center calls on Minister of Labor, Healthcare and Welfare of Georgia to address case of underage N. D.
On April 24 at 11:30, in the press club of news agency “Pirweli’” Human Right Centre will held press-conference about poor health conditions of N.D.
2015-04-22
Court Granted Permanent Residence Permit to Citizen of Egypt
“The Counter-Intelligence Department [CID] considers it is not reasonable to grant permanent residential permit to an applicant,” citizen of Egypt Emad Ibrahim Khalil Ibrahim received this conclusion several times form the CID. As a result, State Services Development Agency of the Ministry of Justice refused to grant residence permit in Georgia without considering the propriety of the CID conclusion.
2015-04-17
Repatriate Meskhs and Delayed Reintegration
Sarvar Safarov’s historical surname is Lazishvili. He is a descendent of the Muslim Meskhs that were exiled from Georgia and after the law on repatriation was adopted in Georgia. He returned back to his homeland from Azerbaijan in May 2008. Sarvar Safarov settled in Akhaltsikhe, purchased a house with his own money and also brought his family there.
2015-04-16
Interpol Drops ‘Red Notice’ for Ex-Justice Minister Adeishvili
Interpol has withdrawn ‘red notice’ for Georgia’s ex-justice minister Zurab Adeishvili, who is wanted by Tbilisi for number of criminal charges, which his allies say are politically motivated.
2015-04-14
Initiative of the Public Defender of Georgia on Broadening of Powers of the Constitutional Court
On April 8, 2015, the Public Defender presented an initiative on broadening of powers of the Constitutional Court of Georgia.
Graves Left Without Care
Internally displaced people could not go the cemeteries on the occupied territories on Easter Sunday. Georgian side started negotiations about the issue during the Ergneti Meeting but representatives of the Tskhinvali de-facto government refused them. Besides that meeting, Georgian governmental officials raised the issue in the Geneva Meetings too but the de-facto authority did not change its position.
Villages on ABL without Medical Assistance
The working group of the Coalition for Rebuilding Trust visited three villages in Shida Kartli region. The Coalition members visited Arbo village alongside the occupation line, where they heard the problems of locals. Villagers complained about lack of medical service in the village. Locals have to travel to Gori to get medical assistance.
This Affects You appeals to Constitutional Court to curb direct access to citizens' telephone and internet data
On April 8, members of the campaign This Affects You presented an appeal to the Constitutional Court of Georgia, requesting abolishment of the amendments to secret surveillance legislation adopted by the Georgian Parliament in November 2014.
2015-04-07
Prisoner’s Relatives Request Punishment of Doctors
Family of Levan Kortava works on the application to the Kutaisi Appeal Court. On May 12, 2013 ruthlessly beaten 24-year-old prisoner died in Geguti prison # 14; his relatives request impartial investigation into the fact and punishment of perpetrators.
2015-04-03
Declined solicitations
Trial into the criminal case against Azerbaijan human rights defender Rasul Jafarov was renewed in the Baku Court on Grave Crimes at 11:00 am on March 31; locals said during Tsarist Russia the building of the court was used as a stable for horses. Representatives of the EU Mission and US Embassy in Baku, of local and foreign nongovernmental organizations attended the hearing.
2015-04-02
Former Political Prisoner Urges for Restoration Justice
Former political prisoner complained about physical and psychological violence against him during imprisonment term. He requests punishment of perpetrators. In his conversation with humanrights.ge Aleksandre Tchumburidze recalled details of his imprisonment term, when his rights were blatantly violated.
Delayed Cases at Prosecutor’s Office
On April 2, representatives of Human Rights Center held press-conference. They called on the Department to Investigate Offenses Committed in the Course of Legal Proceedings at the Chief Prosecutor’s Office to timely and effectively investigate delayed cases.
2015-04-01
Tchiatura in expectation of an ecological disaster
The population of Tchiatura district blames the company Georgian Manganese of polluting the environment. The company is obtaining and processing manganese in the region. The district majoritarian MP in Tchiatura, Malkhaz Tsereteli, said in 2014 that the environment in Georgia was damaged for 327, 5 million lari. Out of that 324 million lari, which is 99% of the total damage, is in Tchiatura municipality.