10-დან 15 წლამდე მოზარდები ნარკოტიკულ საშუალებებს მასობრივად მოიხმარენ
სტატისტიკური მონაცემებით, რეგიონში ნარკოტიკების მომხმარებელთა რიცხვი მკვეთრად გაიზარდა და გაახალგაზრდავდა. სპეციალისტების თქმით, მდგომარეობა საგანგაშოა, რადგან ნარკოტიკულ ნივთიერებებს უკვე 10-დან 15 წლამდე მოზარდებიც კი მასობრივად მოიხმარენ. ოფიციალური ინფორმაციით, 2006 წელთან შედარებით, 2007 წელს, კახეთში, თითქმის გასამმაგდა ნარკოტიკული დანაშაულიც. ამ ფონზე, რეგიონში, არცერთი სამედიცინო დაწესებულება არ ფუნქციონირებს, სადაც მომხმარებლებს უმკურნალებდნენ. არც რაიმე ანტინარკოტიკული პროგრამა ხორციელდება.
2008-02-25
ადგილის არქონის მოტივით ოთხი წლის პატარა საავადმყოფომ არ მიიღო
2008-02-22
ვის ემუქრება სკოლებში ჩატარებული რეფორმა?(ნაწილი I)
რაზე იფიქრონ პედაგოგებმა - ხელშეკრულების ვადებზე თუ ბავშვების აღზრდაზე?
საქართველოს ყველა სკოლაში დირექტორებსა და პედაგოგებს შორის სამუშაო ხელშეკრულებები იდება. ხელშეკრულებების ვადა სხვადასხვა სკოლაში 1 წლიდან 6 წლამდე მერყეობს. ექსპერტების თქმით, ვადიანი ხელშეკრულებები საქართველოს კონსტიტუციას და საერთაშორისო კანონმდებლობას ეწინააღმდეგება. ხელშეკრულებებში ვადის ჩაწერა არც განათლების და მეცნიერების სამინისტროს მოთხოვნაა. რატომ გადაწყვიტეს დირექტორებმა ხელშეკრულებებში ვადის ჩაწერა? ეს ზემდგომი პირების არაოფიციალური მოთხოვნა იყო თუ დირექტორების თვითნებური გადაწყვეტილება? ვის და რატომ აწყობს პედაგოგების მასობრივი განთავისუფლება? და საერთოდ, რა შედეგი მოჰყვა განათლების რეფორმას საქართველოს სკოლებში?

20:27, Saturday, 18.05.2013
Statistics demonstrate that the number of drug-addicts has taken a sharp increased in the region. It is also clear that age of drug-abusers is much younger than previously thought. Specialists have signed an alarm that the situation is urgent as teens and young adults start their drug habits much earlier, even at the range of 10-15 years of age.  Official data states that in comparison to 2006 drug crimes has been tripled in Kakheti region in 2007.  Despite the urgent situation there is no medical center where drug-abusers are able to get access to treatment. An anti-drug program has not been implemented and the situation is getting worst each day.
2008-02-25
Tbilisi Medical Center for Critical Care (TMCC) Refused Treatment to 4-year-old girl
On February 18 Badinda Bastova, 4 ½ years months little girl was brought to Akhaltsikhe District Hospital fighting a complicated form of Hepatitis A. Now this child is being cared for in the Infection Department of Tbilisi Central Hospital. 10 days earlier all hospitals in Tbilisi had refused treatment on the grounds that they had no place.
2008-02-22
Who Is threatened with School Reform?(Part I)
What should teachers think about-their contract terms or children’s education?
Directors and teachers of Georgian Public Schools have sign employment contracts. The stipulated terms of the contracts vary in among schools from 1 to 6 years in duration. However, what would otherwise seem mundane has experts concerned. They claim that those contracts under such stipulated terms are in contradiction with the Georgian Constitution and international law. It is not that the Georgian Ministry of Education and Science that made the requirement to indicate the duration when contracts are signed.