ზვიად ხარებავა - პოლიტიკური ანგარიშსწორების მსხვერპლი
ზვიად ხარებავა 2009 წელს თაღლითობისა და გაფლანგვის ბრალდებით დააკავეს და 17 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯეს. როგორც მსჯავრდებული აცხადებს, ის პოლიტიკური ანგარიშწორების მსხვერპლია. ხარებავა სასამართლოსთვის წარდგენილ ჩვენებაში ამბობს, რომ საგამოძიებო ნაწილის უფროსი და გამომძიებელი მისგან ექსპრემიერ ზურაბ ნოღაიდელის მაკომპრომატირებელი ინფორმაციის მიღებას მოითხოვდნენ. წინააღმდეგ  შემთხვევაში, ციხეში დიდი ხნით გამოკეტვით ემუქრებოდნენ.
ზვიად ხარებავა 2005 წელს პრემიერ მინისტრ ზურაბ ნოღაიდელის მრჩევლად მუშაობდა. იქამდე კი ეკონომიკის სამინისტროს ერთ-ერთ განყოფილებას ხელმძღვანელობდა. ხარებავა პროფესიით მათემატიკოსია. მან განათლება ამერიკის შეერთებულ შტატებში მიიღო და დოქტორის ხარისხიც იქ მიენიჭა. 2003 წელს, ვარდების რევოლუციის შემდეგ, საქრათველოში ჩამოვიდა და აქ განაგრძო საქმიანობა. 2005 წელს ნოღაიდელის მრჩეველის თანამდებობის დატოვების შემდეგ ბიზნესის სფეროში გადავიდა და ერთ-ერთი კომპანიის გენერალური დირექტორი გახდა.
დაკავებულის ოჯახის წევრები და თავად დაკავებული აცხადებენ, რომ დაპატიმრებასა და 17-წლიან სასჯელს საფუძვლად პოლიტიკური მოტივები აქვს.
„დაკავებიდან ორი კვირის შემდეგ, გლდანის ციხეში ჩემთან მოვიდნენ საგამოძიებო ნაწილის უფროსის მოადგილე ზაზა ქაჩიბაია და გამომძიებელი მანუჩარ ქაჯაია. ისინი საქართველოს სახელმწიფოს სახელით მელაპარაკებოდნენ და ზურაბ ნოღაიდელის კორუფციული გარიგებების  შესახებ ინფორმაციის მიწოდებას მთხოვდნენ. თუკი ამგვარ ინფორმაციას მივაწვდიდი, მპირდებოდნენ, რომ მეორე დღესვე სახლში ვიქნებოდი. წინააღმდეგ შემთხვევაში კი , ციხეში დიდი ხნით დამტოვებდნენ“, - განაცხადა ბრალდებულმა  თავის ჩვენებაში.
ზვიად ხარებავას თქმით, მას არ ჰქონდა და არც შეიძლება ჰქონოდა ნოღაიდელის მაკომპრომეტირებელი ინფორმაციები : „ნოღაიდელი პოლიტიკაში 1991 წლიდანაა, მე კი ის 2005 წლის ბოლოს გავიცანი. თუკი ზურაბ ნოღაიდელს რეალურად ჰქონდა რაიმე სახის კორუფციული გარიგებები, ამ საქმიანობას საფუძველი მისი პოლიტიკურ ასპარეზზე გამოჩენისთანავე ჩაეყრებდა და ნოღაიდელი მე რატომ მომიყვებოდა ამის შესახებ?!  ასეთ საქმეებში ზედმეტი მოწმეები ვის სჭირდება?! და მეორე, თუკი თავად სამართალდამცავებს არ ჰქონდათ ინფორმაცია ნოღაიდელის კორუფციული გარიგებების შესახებ, მე საიდან უნდა მქონოდა? ის ხომ საჯარო ფიგურა იყო და სავარაუდოდ, მისი ყოველი ნაბიჯი კონტროლდებოდა ძალოვანი უწყებების მიერ“.
ხარებავას გადმოცემით, ქაჯაიამ  კონრეტული ფაქტების სისწორის ხელმოწერით  დაედასტუება შესთავაზა: „მთხოვდნენ, დამესახელებინა ნოღაიდელის საბანკო ანგარიშები უცხოეთის ბანკებში, სადაც მას კორუფციული გარიგებების შედეგად მიღებული ფული ერიცხებოდა. აგრეთვე, მთავაზობდნენ, დამედასტურებინა ფაქტი, რომ ზურაბ ნოღაიდელსა და ერთ-ერთ კუვეიტელ ბიზნესმენს შორის შედგა გარიგება, რომლის შედეგადაც ნოღაიდელმა ქრთამის სახით უცხოელი ბიზნესმენისგან აიღო თანხა“.
დაკავებული მიიჩნევს, რომ ის პოლიტიკური ანგარიშწორების მსხვერპლია - 17 წლით თავისუფლების აღკვეთა მხოლოდ იმიტომ მიუსაჯეს, რომ მათ წინადადებას არ დათანხმდა: „ცხადია, მე უარი განვაცხადე ცრუ ინფორმაციის მიწოდებაზე, რასაც მათი მხრიდან მუქარა მოჰყვა ციხეში დიდი ხნით გამოკეტვის შესახებ. ხაზგასმით ვაცხადებ, რომ ჩემი დაკავება  პოლიტიკური დაკვეთა იყო. 17 წელიც იმიტომ მომისაჯეს, რომ უარი ვთქვი ნოღაიდელის საქმიანობის შესახებ ცრუ ჩვენების მიცემაზე“, - განაცხადა სასამართლო პროცესზე ხარებავამ.
რაც შეეხება ხარებავას ბრალდებას - დიდი ოდენობის თანხების გაფლანგვას, მისი ოჯახის წევრები, ადვოკატი და თავად დაკავებულიც არ უარყოფენ, რომ გარკვეული სახის დარღვევებს ადგილი ჰქონდა. თუმცა, ეს დარღვევები არ ყოფილა იმ სიმძიმის, რომ ხარებავსათვის 17 წელი მიესაჯათ.
„პირველი ბრალდება - თაღლითობა საერთოდ აბსურდული და გაუგებარია. მის საქმიანობაში არანაირ თაღლითობას ადგილი არ ჰქონია. რაც შეეხება,  მეორე ბრალდებას - გაფლანგვას, მანდ რაღაც დანაშაულის ელემენტები არის, რადგანაც დოკუმენტების შედგენისას ჩემს ძმას ჰქონდა დაშვებული პატარა შეცდომები. თუმცა, არა - ისეთი, რომ ამის გამო 17 წელი მიესაჯათ. მისი დაკავებისა და მკაცრად დასჯის რეალური მიზეზი მხოლოდ ერთია - ზურა ნოღაიდელი ოპოზიციაში გადავიდა და დაიწყო ბრძოლა მთავრობის წინააღმდეგ. მთავრობას ზვიად ხარებავასგან სურდა, ნოღაიდელის საქმიანობის შესახებ კომპრომატები მიეწოდებინა.  დარწმუნებული ვარ, ჩემი ძმის დაკავების მიზეზიც სწორედ ეს არის“, - აცხადებს დაკავებულის ძმა, გრიგოლ ხარებავა.
„საქმეში არ არსებობს არანაირი მტკიცებულება, შესაბამისად, წაყენებული ბრალი, აბსოლუტურად უსაფუძვლოა. ეს ეხება განსაკუთრებით, ბრალდების პირველ ნაწილს - თაღლითობას. რაც შეეხება მეორე ნაწილს - გაფლანგვას, აქ ბევრი მნიშვნელოვანი ფაქტორი სასამართლომ არ გაითვალისწინა“, - აცხადებს ზვიად ხარებავას  ადვოკატი, დიმიტრი  ხაჩიძე.
განაჩენი სააპელაციო სასამართლოშია გასაჩივრებული. პროცესი 18 თებერვალსაა დანიშნული. საქმეში ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, ეკა ქობესაშვილიც ჩაერთო. მისი შეფასებით, სრულიად საფუძვლიანია ვარაუდი, რომ ზვიად ხარებავა პოლიტიკური მოტივით დაისაჯა.

Zviad Kharebava – Victim of Political Revenge
In 2009, Zviad Kharebava was detained for swindle and unreasonable expenditure of funds; 17-year-imprisonment was imposed on him. The convicted person said he was victim of political revenge. Kharebava said during his statement at the court that head and investigator of the investigative department requested him to discredit former prime-minister of Georgia Zurab Nogaideli. In case of disobedience, he was threatened with long-term imprisonment.
In 2005, Zurab Kharebava was advisor to Prime-Minister Zurab Nogaideli. Before that he was head of the department at the Economic Ministry. Kharebava is a mathematician. He received high education and doctor’s degree in the USA. In 2003, after the Rose Revolution, he returned to Georgia and started working here. In 2005, after resignation from the position of Nogaideli’s advisor, he started activities in private business and became director general of a company.
Kharebava and his family members allege that his imprisonment had political motive.
“Two weeks after the detention, deputy head of the investigative department Zaza Kachibaia and investigator Manuchar Kajaia visited me in Gldani jail. They talked with me in the name of Georgian state and requested me to provide them with the information about corruption deals of Zurab Nogaideli. If I satisfied their request, they promised me freedom. Otherwise, I would have to spend much time in prison,” said the convicted in his testimony.
Zviad Kharebava said he did not have and could not have any discrediting information about Nogaidzeli. “Nogaideli has been in the politics since 1991 but I met him only at the end of 2005. If Zurab Nogaideli really had made any corruption deals, he could have been involved in it from the very beginning and would not have told me about it. Who needs extra witnesses in similar cases?! And second, if the law enforcement officers did not have information about illegal activities of Nogaideli, how could I have similar information? He was public figure and supposedly, his every step was controlled by law enforcement institutions.”
Kharebava said Kajaia offered him to confirm concrete facts by signature. “They asked me to blame Nogaideli in having bank accounts abroad where the illegal money was transferred. They also suggested me to confirm that Zurab Nogaideli and a Kuwaiti businessman made a deal after what Nogaideli received bribe from the foreign businessman.”
The prisoner thinks that he was victim of political revenge – they imposed 17-year-imprisonment on him only because he did not accept their suggestions. “Of course, I refused to give wrong information to them and they threatened me with long-term imprisonment. I underscore that my detention was political revenge. They put me in prison for 17 years because I refused them to denounce Nogaideli,” said Kharebava at the trial.
As for Kharebava’s accusation – unreasonable expenditure of particularly large amount of money - his family members, attorney and the prisoner himself do not deny that he had made some violations. However, he did not deserve 17-year-imprisonment for it.
“Initial accusation – swindle – is completely unclear for me. He did not cheat anybody. As for second accusation – unreasonable expenditure of funds, my brother made some mistakes when drawing up documents. However, he did not deserve 17-year-imprisonment for it. The real reason for his detention and strict punishment is Zurab Nogaideli who joined opposition and started struggle against government. The government requested Kharebava to discredit Nogaideli. I am sure it is real reason for my brother’s detention,” said brother of the prisoner Grigol Kharebava.
“There is no evidence against the prisoner in the case materials. Consequently, the charge is completely ungrounded. I mean the first part of the accusation – swindle. As for the second part – unreasonable expenditure of funds, the court did not envisage many important circumstances,” said the attorney Dimitry Khachidze.
The defense side appealed the Appeal Court. The trial is scheduled on February 18. The lawyer of the Human Rights Center Eka Kobesashvili took up the case. She said the assumption about Zviad Kharebava’s politically motivated imprisonment has enough grounds.