არაფორმალური შეიარაღებული ფორმირებები ნებაყოფლობითი რეზერვის ქურქში
ბოლო თვეების განმავლობაში ოპოზიციის წარმომადგენლები ხშირად საუბრობდნენ დასავლეთ საქართველოში, კერძოდ - სამეგრელოს რეგიონში არაფორმალური შეიარაღებული რაზმების წვრთნის შესახებ და აღნიშნავდნენ, რომ ხელისუფლება მოსალოდნელი დემონსტრაციების დამრბევ სპეციალურ კონტინგენტს ამზადებს. ოპოზიციის განცხადებებს ხელისუფლების მხრიდან რეაგირება მხოლოდ 15 მარტს მოჰყვა, როცა პარტია „ჩვენი საქართველო - თავისუფალი დემოკრატების“ ლიდერმა, ირაკლი ალასანიამ საქართველოში აკრედიტებულ ელჩებს სთხოვა, მოეხდინათ ზეწოლა ხელისუფლებაზე, რათა ამ გზით შეეჩერებინათ სამეგრელოში შეიარაღებული რაზმების მომზადების პროცესი.
„სანამ ძალიან გვიან არ არის და სანამ კიდევ ერთი ჰომსი  არ მივიღეთ ზუგდიდში ან სხვა ადგილას, გთხოვთ, თუ შეიძლება, დაიწყეთ რეაგირება; ჯერ კიდევ შეგვიძლია იმ დრამატული მოვლენების შეცვლა, რომელთა წინაშეც აღმოვჩნდებით, თუ ეს ოქტომბრამდე გაგრძელდება... კრიტიკულ ნიშნულს ვუახლოვდებით და თქვენი ჩარევა უკიდურესად აუცილებელია“, – ინგლისურ ენაზე მიმართა ირაკლი ალასანიამ საქართველოში აკრედიტებულ დიპლომატებს 15 მარტს გამართულ შეხვედრაზე.
სისხლიანი პარალელები
ჰომსში და სირიის სხვა ქალაქებში გაჩაღებული სისხლისმღვრელი სამოქალაქო ომი ამჟამად მთელი მსოფლიოს ყურადღების ცენტრშია. ზუგდიდისა და ჰომსის პარალელმა და საქართველოში მოსალოდნელი სამოქალაქო ომის წინასწარმეტყველებამ ხელისუფლების წარმომადგენლები აღაშფოთა. საპარლამენტო უმრავლესობამ ირაკლი ალასანია პროვოკატორად შერაცხა, ოპოზიცია კი იქით დაადანაშაულა, რომ თითქოს არეულობა მისი და რუსეთის საერთო სცენარში ჯდება.
ალასანიას განცხადებას ორი დღის შემდეგ პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილიც გამოეხმაურა. მის ემოციურ კომენტარში ტრადიციულად გაიჟღერა პოლიტიკური ოპონენტების შეურაცხმყოფელმა ფრაზებმა: „მინდა, ყველას გავახსენო, რომ ახლა 2012 წელია და არა 1992 წელი. ეტყობა, ვიღაცეებმა ჭკუა ვერ ისწავლეს. „მხედრიონის“ თარეშმაც კი ვერ ააღებინა სამეგრელოს საზოგადოებას ხელი საქართველოს სახელმწიფოებრიობის იდეაზე... ასე რომ, ყველანაირი მუქარა ამ ადამიანების მიმართ ძალიან დიდი უზნეობაა, პირდაპირ რომ ვთქვათ, ეს არის იდიოტიზმი. თუმცა, ძალიან კარგად ეხმიანება ერთი კონკრეტული ქვეყნის გეგმებს და მე მინდა, ყველას ვუთხრა: რაც გინდათ ილაპარაკეთ, მაგრამ კარგად გამოირეცხეთ პირი, სანამ ახსენებდეთ სამეგრელოს და ზოგადად ქართველ ხალხს და დაანებეთ თავი ასეთ თემებთან თამაშსაც კი, თქვენს ფანტაზიაშიც კი, და თუ აზრად გაქვთ, თქვენთვის შეინახეთ“.
გასამხედროებული შეიარაღებული ფორმირების, „მხედრიონის“ პარალელს 1990-იან წლებში მივყავართ. „მხედრიონი“ აქტიურად მონაწილეობდა 1991 წელს პრეზიდენტ ზვიად გამსახურდიას ხელისუფლების სამხედრო გადატრიალებაში, 1992-93 წლებში კი - გამსახურდიას მომხრეთა საპროტესტო მოძრაობის ჩახშობასა და აფხაზეთის ომში. ამ სამოქალაქო დაპირისპირებამ მრავალი ადამიანის სიცოცხლე შეიწირა. 1995 წლიდან „მხედრიონის“ საქმიანობა აიკრძალა. თუმცა, საქართველოს ცხელ წერტილებში სხვა არაფორმალური შეიარაღებული რაზმების არსებობა კიდევ დიდხანს უქმნიდა საფრთხეს ქვეყნის სტაბილურობას. ასეთი რაზმები მოქმედებდნენ გალის რაიონში („ტყის ძმები“, მეთაური დავით შენგელია), სვანეთში (ნახევრადარაფორმალური რაზმი „მონადირე“, ემორჩილებოდა პრეზიდენტ შევარდნაძის რწმუნებულს ემზარ კვიციანს) და პანკისის ხეობაში (გაურკვეველი წარმომავლობის შეიარაღებული რაზმები, რომლებსაც რუსეთი ჩეჩენ ბოევიკებთან აკავშირებდა). ეტაპობრივად ყველა ამ ჯგუფის არსებობა შეწყდა.
„მინდა, თქვენი ყურადღება მივაპყრო, რა ხდება დასავლეთ საქართველოში; რატომ იქმნება გასამხედროებული ჯგუფები?! ვინ აიარაღებს მათ?!“ – ამ სიტყვებით მიმართა ირაკლი ალასანიამ საქართველოში აკრედიტებულ დიპლომატებს, - „ეს გვიბიძგებს ვივარაუდოთ, რომ სააკაშვილი არ ამზადებს ნიადაგს თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისთვის; იგი ამზადებს ნიადაგს, რომ პოლიტიკური ოპოზიცია ოფიციალურად დასაჯოს. სააკაშვილის ბოლოდროინდელი რიტორიკა მიანიშნებს, რომ იგი სამოქალაქო ომისა და დაპირისპირებისთვის ემზადება“.
რეაქცია
20 მარტს ირაკლი ალასანიამ ამ თემაზე საგანგებო პრესკონფერენციაც მოიწვია და  კიდევ რამდენიმე დეტალზე გაამახვილა ყურადღება. მისი თქმით, სამეგრელოში უკანონო შეიარაღებული ფორმირებები სააკაშვილის დავალებით „ახალაიების კლანმა“ შექმნა. კერძოდ - სამეგრელოს სამხარეო პროკურორმა როლანდ ახალაიამ და მისმა შვილებმა: თავდაცვის მინისტრმა ბაჩო ახალაიამ და დათა ახალაიამ, რომელიც „შსს-ს ქვედანაყოფებს აკონტროლებს“.
„ახალაიებმა კონკრეტული დავალებები მისცეს პიროვნებებს, რომლებიც წარმოადგენენ სხვადასხვა სამართალდამცავ სტრუქტურებს. ეს პიროვნებები აკონტროლებენ, აიარაღებენ და აფინანსებენ შეიარაღებულ ფორმირებებს. საუბარია, დაახლოებით, 500–მდე ადამიანისთვის იარაღის დარიგებაზე, რომლებიც 50–75 კაციან ჯგუფებად არიან დაყოფილები და იღებენ „უკანონო, ნაღდ ფულს“. ამ ჯგუფებში შედიან ყოფილი მებრძოლები; კრიმინალური წარსულის მქონე ადამიანები, ხოლო ნაწილი ფინანსური მოტივებითაა გაწევრიანებული. ეს ადამიანები არც ერთ სამართალდამცავ სტრუქტურაში არ არიან დარეგისტრირებულები“, - განაცხადა ირაკლი ალასანიამ და აღნიშნა, რომ სხვა დეტალების გახმაურებისაგან თავს იკავებს და სრულ ინფორმაციას გადასცემს საქართველოს უშიშროების საბჭოს შესასწავლად.
თავდაცვის მინისტრმა ბაჩო ახალაიამ ხელისუფლების მიმართ ბრალდებებს „ბოდვა“ და „სისულელე“ უწოდა.  ალასანიას ბრალდებების კომენტირებისას ბაჩო ახალაიამ „ნებაყოფლობითი სარეზერვო ძალებზე“ გაამახვილა ყურადღება, რომლის ფორმირებაც „უკვე რამდენიმე თვეა“, მიმდინარეობს. თავდაცვის სამინისტრომ პირველი განცხადება ნებაყოფლობითი რეზერვის გავლის მსურველთათვის გასული წლის ოქტომბრის ბოლოს გაავრცელა.
თავდაცვის მინისტრის თქმით, ადამიანები „თვითონ გამოთქვავენ სურვილს, იყვნენ სარეზერვო სამსახურში, გამომდინარე თავიანთი პატრიოტული სულისკვეთებიდან“ და ისინი ანაზღაურებას არ იღებენ. „ჩვენ შეგნებულად კონკრეტული რეგიონებიდან იმიტომ დავიწყეთ, რომ ეს არის ადმინისტრაციული საზღვრები, კონფლიქტისპირა რეგიონები და როგორც ჩვენი, ისე მოსახლეობის ინტერესები ამ რეგიონებში უფრო მეტია, ვიდრე სხვაგან... ვისაც მოესურვება რაიმე სხვა სისულელეები ამ ყველაფერში ნახოს, მე ეხლა ამ სისულელების ბოდვას ვერავის დავუშლი. იბოდიალოს რამდენიც უნდა“, – დასძინა თავდაცვის მინისტრმა.
ამგვარად, თავდაცვის მინისტრმა სამეგრელოს რეგიონში შეიარაღებული ჯგუფების არსებობის ფაქტი დაადასტურა. თუმცა, ისინი „ნებაყოფლობით რეზერვად“ წარმოადგინა. მსგავსი პოზიცია გაახმოვანა საქართველოს უშიშროების საბჭომ 23 მარტს, როდესაც თავის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე ირაკლი ალასანიასგან მიღებული დოკუმენტაცია გამოაქვეყნა და აღნიშნა, რომ ეს ინფორმაცია სახელმწიფოსთვის არანაირ საფრთხეს არ წარმოადგენს.
„სივილ ჯორჯიას“ ცნობით, უშიშროების საბჭოს მიერ გამოქვეყნებული მასალა შეიცავს ალასანიას წერილს ეროვნული უშიშროების საბჭოს სახელზე და იმ პირთა თანდართულ სიას, რომლებიც ალასანიას თქმით, შეიარაღებულ დაჯგუფებებს ხელმძღვანელობენ, ასევე - რამდენიმე მისამართს ზუგდიდში და რამდენიმე სოფელს სამეგრელოს რეგიონში, სადაც, სავარაუდოდ, ეს ჯგუფები არიან განთავსებულნი; მაგალითად, ერთ–ერთი დაჯგუფების შესახებ ალასანიას წერილში ნათქვამია: „350-კაციანი დაჯგუფება (სპეცრაზმი); დისლოკაციის ადგილი: ზუგდიდი, კერძო სახლები, ხელმძღვანელი კობა ახვლედიანი (როლანდ ახალაიას ყოფილი დაცვის უფროსი)“.
„მოწოდებული მასალა არათუ არ შეიცავს რაიმე ღირებულ ინფორმაციას, მასში უბრალოდ ჩამოთვლილია მოქმედი სამხედრო მოსამსახურეებისა და პოლიციელების სახელები და გვარები, მათ შორის  არიან საქართველოს შინაგან საქმეთა და თავდაცვის მინისტრები, პოლიციის რეგიონული დანაყოფების უფროსები, თავდაცვისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროების მაღალი რანგის ოფიცრები“, – ნათქვამია საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს განცხადებაში.
საქართველოს უშიშროების საბჭოს მდივანმა გიგა ბოკერიამ კი განაცხადა: „სრულიად გაუგებარია მოსაზრება, რომ ჩვენი ქვეყნის პოლიცია და შეიარაღებული ძალები არაფორმალური, უკანონო შენაერთები არიან. მითუმეტეს, აღმაშფოთებელი და უპასუხისმგებლოა სამოქალაქო ომის ან სირიის ქალაქ ჰომსის მსგავსი ტრაგედიის წინასწარმეტყველება საქართველოში“.
რას წარმოადგენს ნებაყოფლობით რეზერვი
სამოქალაქო საზოგადოება შიშობს, რომ ირაკლი ალასანიას შეშფოთებას საფუძველი აქვს. როგორც ირკვევა, სამეგრელოში არსებობენ შეიარაღებული ადამიანები, რომლებსაც თავდაცვის მინისტრი „ნებაყოფლობით რეზერვად“ გვაცნობს, უშიშროების საბჭოს მდივანი კი - „ჩვენი ქვეყნის პოლიციად და შეიარაღებულ ძალებად“.
რას წარმოადგენს ნებაყოფლობითი რეზერვი და რამდენად უსაფრთხოა მასში გაერთიანებული ადამიანების წვრთნები სამეგრელოს რეგიონში? ამ კითხვაზე პასუხის გაცემას ადამიანის უფლებათა ცენტრის ვიდეოპორტალის - HRIDC.TV-ს ჟურნალისტი შეეცადა. სიუჟეტის მიხედვით, „სამხედრო სარეზერვო სამსახურის შესახებ“ კანონში შეტანილი ცვლილებები, რომლის თანახმად, მოქალაქეებს ნებაყოფლობითაც შეუძლიათ რეზერვში სამსახური, ექსპერტებისა და უფლებადამცველების შეშფოთებას იწვევს.
„სამხედრო სარეზერვო სამსახურის“ შესახებ კანონში ახალი ცვლილებები 2012 წლის მარტში მესამე მოსმენით დაამტკიცეს. კანონის თანახმად, ნებაყოფლობითი რეზერვის გავლა შეუძლიათ საქართველოს იმ მოქალაქეებს, ვისაც არ ეკუთვნის სავალდებულო რეზერვი. ახალი კანონის მიხედვით, სავალდებულო სამხედრო სარეზერვო სამსახურისგან გათავისუფლებული პირები რეზერვში ნებაყოფლობით წასვლას შეძლებენ. ნებაყოფლობით რეზერვში წასვლის საშუალება კი მიეცა 18 წელს გადაცილებულ მოქალაქეებს, მათ შორის - იმ პირებსაც, ვინც მანამდე სამხედრო სარეზერვო სამსახურისგან გათავისუფლებულები იყვნენ.
ესენი არიან: ქალები; სარკინიგზო ტრანსპორტის ტექნიკური შემადგენლობა; მუშები და მოსამსახურეები, რომლებიც ემსახურებიან გადაყვანა-გადაზიდვას ან პირები, რომლებიც მოძრავი შემადგენლობის და სარკინიგზო ტრანსპორტის მოწყობილობების მომსახურებით და რემონტით არიან დაკავებულნი. ჩამონათვალში ასევე არის: საზღვაო ფლოტის შემადგენლობა, სოფლად დასაქმებული პედაგოგები და ექიმები, შინაგან საქმეთა და თავდაცვის სამინისტროების სისტემაში მომუშავე პირები; თბილისის მეტროპოლიტენის თანამშრომლები; მოსამართლეები; პირები, რომლებმაც მოიხადეს არასამხედრო ალტერნატიული შრომითი სამსახური; საზღვარგარეთ სასწავლებლად ან სამუშაოდ მყოფი პირები; დიპლომატიური თანამდებობის პირები; სასულიერო პირები; ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო სამხედრო სამსახურისათვის უვარგისად ცნობილი პირები და საქართველოს პარლამენტის წევრები.
კანონში კვლავ დარჩა ნორმა, რომლის მიხედვითაც, სისხლის სამართლის მძიმე ან განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის ჩადენისთვის ნასამართლევი პირები სამხედრო სარეზერვო სამსახურში არ მიიღებიან. „პირი, რომელიც სისხლის სამართლის მძიმე ან განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის ჩადენისათვის არის ნასამართლევი, სამხედრო სარეზერვო სამსახურში არ მიიღება“, - პირდაპირ ნათქვამია კანონში.
ნებაყოფლობითი სამხედრო რეზერვის შემოღების კამპანია თავდაცვის სამინისტრომ 2011 წლის ოქტომბრის ბოლოს წამოიწყო. იმავე პერიოდში პარლამენტმა თავდაცვის სამინისტროს დაჩქარებული წესით დამატებით 45 მილიონი ლარი გამოუყო. 2012 წლის მარტში კი დამტკიცდა ცვლილებები „სამხედრო სარეზერვო სამსახურის შესახებ“ კანონში, რომლის თანახმად, თავდაცვის სამინისტროს რეზერვისტების გამოძახების უფლება მიეცა. მანამდე რეზერვისტების გაწვევაზე უფლებამოსილი იყო  თვითმმართველობის ორგანოები - ე.წ. გამგეობები. კანონი განსაზღვრავდა, რომ გამგეობებს უნდა შეეკრიბათ რეზერვისტების გასაწვევი კონტიგენტი და მას შემდეგ უკვე თავდაცვის სამინისტრო ახორციელებდა რეზერვისტების წვრთნას.
„თავდაცვისა და უსაფრთხოების სამოქალაქო საბჭოს“ წარმომადგენელი, თეონა აქუბარდია აცხადებს, რომ თავდაცვის სამინისტროსათვის ამ უფლების გადაცემა სამოქალაქო საზოგადოებას შეშფოთების საფუძველს აძლევს. კერძოდ, 2007 წლის ნოემბერში სამოქალაქო მღელვარებისას რუსთაველის გამზირზე თავდაცვის სამინისტროს გენერალური შტაბის უფროსი გამოჩნდა და გაჩნდა რისკი, რომ  დემონსტრანტების დასარბევად ხელისუფლება სამხედრო ძალებს გამოიყენებდა. თეონა აქუბარდიას თქმით, თავდაცვის სამინისტროსთვის რეზერვისტთა გამოძახებისა და შეკრების უფლების მიცემით ასეთი რისკები კიდევ უფრო იზრდება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი, უჩა ნანუაშვილი  კანონში შეტანილი ცვლილებებიდან ყურადღებას იმ ნაწილზე ამახვილებს, სადაც კანონმდებელმა გააფართოვა იმ მოქალაქეთა წრე, რომელთა გამოძახებაც რეზერვში უკვე დაშვებულია. ამ პირთა შორის მოხვდნენ თავდაცვისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროების მოსამსახურეები და მოსამართლეები.
„ჩემთვის გაუგებარია, რა საჭიროა, ამ ადამიანებმა გაიარონ სამხედრო სარეზერვო სამსახური?! თავდაცვის სამინისტროსა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებს, ასევე მოსამართლეებს ისედაც საკუთარი ფუნქცია და საკუთარი მოვალეობები გააჩნიათ და გაუგებარია რატომ არის აუცილებელი, ისინიც ჩართული იყვნენ ნებაყოფლობით სარეზერვო სამსახურში“, - აღნიშნავს უჩა ნანუაშვილი.
სამხედრო ექსპერტი, კოალიცია „ქართული ოცნების“ წევრი ირაკლი სესიაშვილი აცხადებს, რომ საქართველოში არსებული სარეზერვო სისტემა სრულიად არაეფექტურია და ეს 2008 წლის აგვისტოს ომის დროსაც გამოაშკარავდა. ხოლო ხუთდღიანი ნებაყოფლობითი სარეზერვო სამსახური ამ სისტემას უკეთესობისკენ ვერ შეცვლის. „ამავე დროს, როგორც ინფორმაცია ვრცელდება, სხვადასხვა რეგიონებში არც თუ ისე კარგი წარსულის მქონე პირებს პირდაპირ სთავაზობენ ამ ნებაყოფლობით რეზერვში მონაწილეობას. ეს თუ მხოლოდ პოლიტიკური მიზნებისთვის არ კეთდება, ხელისუფლება მალე მიხვდება, რომ ამ სახით ნებაყოფლობითი რეზერვის შექმნა რესურსის, ენერგიისა და დროის ფუჭი ხარჯვაა“, - აცხადებს ირაკლი სესიაშვილი.
ექსპერტები იმედს იტოვებენ, რომ სამეგრელოში გაწვრთნილი „ნებაყოფლობითი რეზერვი“ იმ მგლის ამპლუაში არ მოგვევლინება, რომელსაც ცხვრის ქურქი აქვს შემოცმული, მაგრამ მისთვის საჭირო დროს ნამდვილ სახესაც გამოაჩენს. ხელისუფლებისგან, რომელიც წინასაარჩევნოდ არაორდინალური კანონების მიღებით გამოირჩევა, მსგავსი მტკივნეული სიურპრიზები მოულოდნელი არ არის.

Lately, opposition representatives have spoken about the training of paramilitary groups in western Georgia, particularly in the Samegrelo region. They have noted that the government is training a special contingent to be used to disperse possible protest demonstrations. The government responded to the opposition’s allegations after March 15, when Irakli Alasania, leader of opposition political party Our Georgia – Free Democrats, asked foreign ambassadors accredited to Georgia to put pressure on the Georgian government to halt the training process of armed units in Samegrelo.
Alasania, addressing the diplomats in English on March 15, appealed that: “before it is not too late and before we have another Homs in Zugdidi or some other place, I am begging you, please, start reacting; we can still change these dramatic events, which we will face if this goes on before October…we are approaching critical edge and your involvement is urgently important.”
Bloody Parallels
The entire world is focused on the ongoing bloody conflict in Homs and other cities of Syria. Georgian government officials were astonished by the parallels drawn between Zugdidi [capital of the Samegrelo region] and Homs, and predictions of civil conflict in Georgia. The parliamentary majority called Irakli Alasania a provocateur and blamed the opposition for working with Russia to create turmoil in the country.
President Mikheil Saakashvili also responded to Alasania’s statement two days later, calling it idiocy. His emotional comment traditionally insulted his political opponents. “I just want to remind everyone that now it is 2012 and not 1992” when Georgia was engulfed in internal armed confrontation. “Even raids of [a notorious paramilitary group in early 1990s] Mkhedrioni did not force the population of Samegrelo to give idea of the Georgian statehood… So threats of any kind in address of these people is just a huge immorality; to put it bluntly, that’s idiocy, but it echoes very well the plans of one country and I want to tell everyone: talk whatever you want, but wash your mouth out before mentioning Samegrelo and the Georgian people in general and give up playing with such issues even in your fantasies, but if you have it on your mind, keep it for yourselves.”
The parallel with paramilitary group Mkhedrioni takes us back to 1990s when they actively participated in the military overthrow of the late President Zviad Gamsakhurdia in 1991; in the dispersal of protest rally of Gamsakhurdia’s supporters and the war in Abkhazia in 1992-93. This civil controversy ended in huge casualty. The activities of the Mkhedrioni were prohibited since 1995. However, some paramilitary groups still created threat for the stability of the country in various regions of the country. Similar groups acted in Gali district (Forest Brothers with Davit Shengelia as commander), in Svaneti (semi-paramilitary group “Monadire” subordinated to the president’s attorney Emzar Kvitsiani) and in Pankisi Gorge (paramilitary groups with unidentified origin which Russia associated with Chechen boeviks). Eventually, all those groups stopped functioning.
“I want to emphasize your attention on what’s happening in western Georgia; why the paramilitary groups are formed? Who’s arming them?” Alasania said. “This precisely leads to believe that Saakashvili is not preparing grounds for fair and free election; he’s preparing grounds to have official execution of political opposition. Sakashvili’s recent rhetoric shows that he is preparing for civil war and controversy.”
Response
On March 20, Irakli Alasania gave a special press-conference on the issue and emphasized some more issues. He said that the Akhalaia’s Clan have created illegal paramilitary groups in Samegrelo after instructions from Saakashvili. Roland Akhalaia is the chief prosecutor in Samegrelo region; his two sons, Bacho Akhalaia and Data Akhalaia, are the Minister of Defense, and a former head of the Department of Constitutional Security at the Interior Ministry respectively.
“The Akhalaias gave concrete instructions to people who represent various law enforcement institutions. They control, armament and fund armed formations. About 500 people received weapons and they are divided in groups of 50-75 members and receive “illegal money in cash.” Those people are former warriors; people with criminal record, part of them joined the formations due to financial motives. They are not registered in any of law enforcement agencies,” Alasania said and added that he refrains from making other details public and intend to forward all the information to the National Security Council for further processing.
Defense Minister Bacho Akhalaia rejected Alasania’s allegations and said it was delirium and nonsense. Instead, Akhalaia referred to the “voluntary reserve army” which has been active for several months already. The Defense Ministry first made a statement about the voluntary reserve service late in October of 2011.
The Defense Minister said people “voluntarily join the reserve service, that they would follow their patriotic spirit and not receive salaries for it. He added that “we decided to establish voluntary reserve units close to the conflict zone and administrative borders because our and general public interests are higher there than in other places… If anybody wants to detect stupid purposes in our activities, I cannot ban him/her to do it. Let them rave as much as he wishes.”
Thus, the Defense Minister confirmed the information about paramilitary groups in Samegrelo region though introduced them as the “voluntary reserve.” On March 23, the Georgian National Security Council (NSC) took a similar position when they published documents provided by Irakli Alasania on their website and noted that this information does not contain any threats to the state's interests.
According to the Civil Georgia,, the file published by the NSC on its website include Alasania’s letter to NSC and attached list of names of those, which Alasania claims, are in charge of armed militia groups, as well as several locations in Zugdidi and several villages in Samegrelo region, where these groups are allegedly stationed; for instance in one case Alasania’s letter states that there is a 350-stong group based in “private houses in Zugdidi” and which is led by Koba Akhvlediani, a former chief of security guard of Roland Akhalaia”; the latter is chief prosecutor of Samegrelo region and a father of Defense Minister Bacho Akhalaia.
“It simply lists first and last names of military and police personnel, including those of Minister of Internal Affairs [Vano Merabishvili] and Minister of Defense [Bacho Akhalaia], as well as heads of regional police units and of high-ranking officers from ministries of defense and internal affairs,” NSC said.
NSC Secretary Giga Bokeria said: “It is completely strange to allege that our state police and armed forces are informal, illegal units. Moreover, it is astonishing and irresponsible to predict civil war or a tragedy like Homs, Syria in Georgia.”
What is Voluntary Reserve?
Civil society fears that Irakli Alasania had enough grounds to be concerned. It is established that armed people whom the Defense Minister introduced as “voluntary reservists” and NSC Secretary as “police and armed forces of our country” really exist in the Samegrelo region.
What, then, is this voluntary reserve service and how safe are the trainings for reservists in Samegrelo region? Journalist of the Human Rights Center’s video portal HRIDC.TV tried to get answers to these questions. According to the video-story, the amendments to the Law about Military Reserve Service allow citizens to voluntarily join the reserve army; however, this fact has raised concern among experts and human rights defenders.
Amendments to the Law about Military Reserve Service were passed through the third hearing in March of 2012. According to the law, citizens of Georgia, who were not obliged to take military service, can voluntarily join the reserve army. Additionally, people free from obligatory military service, currently can also voluntarily join the reserve army. Everybody over the age of 18, including people who were free from military obligations, can join the voluntary military service.
Those people are: women; technical personnel of the railway department; workers and other personnel of transit/shipment services and people who repair locomotives and railway transport; marine personnel; teachers and doctors working in the villages; officers of the MIA and Defense Ministry; personnel of the Tbilisi Metro Department; judges; people who have served non-military alternative labor service; people working or studying abroad; diplomatic officials; clergymen; people discharged from the military service due to health problems; and members of the Georgian Parliament.
It is worth noting that the law still contains provision which bars people convicted for gross or particularly gross criminal offense to serve in the military reserve army. “A person, convicted for gross or particularly gross criminal offense cannot serve in military reserve army,” the law clarifies.
The Defense Ministry of Georgia launched a campaign for the voluntary military service late in October of 2011. At the same time, the parliament of Georgia allocated an additional 45 Million GEL to the Defense Ministry. In March of 2012 amendments were introduced to the Law about Military Reserve Service, which allow the Defense Ministry to recruit reservists. Before that, local self-government agencies, so called district administrations, were authorized to recruit reservists. The old law clarified that the district administrations were given the mandate to mobilize the contingent of recruits and the Defense Ministry only in charge of their training.
Teona Akubardia from the NGO Civil Council of Defense and Security stated that civil society is concerned about the new authorities given to the Defense Ministry. Particularly, during the public protests in November of 2007, the head of the General HQ of the Ministry of Defense appeared on Rustaveli Avenue and there was a risk that the government would use military force to disperse demonstrators. Akubardia added that the new authority given to the Defense Ministry to recruit reservists could increase this risk.
The Executive Director of Human Rights Center, Ucha Nanuashvili, paid particular attention to the part of the new provision in the law which widened the circle of citizens who can be recruited to the reserve service. Among them are employees of the Defense and Interior Ministries, judges and people convicted for gross crimes.
“It is completely unclear to me why those people should take military service. Officers of the Ministry of Interior and Ministry of Defense, as well as judges have their own functions and obligations; so it is unclear why they should join the voluntary military service,” Ucha Nanuashvili noted.
Military expert, and member of the Coalition Georgian Dream, Irakli Sesiashvili said the current reserve system in Georgia is completely ineffective, something that was well demonstrated during the armed conflict in August of 2008. Sesiashvili stated that the new five-day voluntary service cannot improve the situation at all and added: “In parallel to it, according to the information that has been disseminated, people with a not so pleasant background are directly offered to join the voluntary reserve service in the regions of Georgia. If it does not have any political purposes, the government will soon acknowledge that the establishment of any similar voluntary reserve service is waste of resources, energy and time.”
Experts hope that the voluntary reserve trained in Samegrelo region will not play the role of a wolf in sheep's clothing. A government that passes extraordinary laws just before elections, however, does not inspire beliefs to the contrary.