საბანკო შეცდომა, ბოროტი ხუმრობა თუ პოლიტიკური ანგარიშსწორება?
„ქართული ოცნების“ ლანჩხუთის ადგილობრივი ორგანიზაციის წევრებს „საქართველოს ბანკში“ მილიონიანი ვალები აქვთ
„ქართული ოცნების“ ლანჩხუთის ადგილობრივი ორგანიზაციის ლიდერები და პროგრამა „კარდაკარის“ მონაწილეები მილიონი ლარით დაჯარიმდნენ. დაჯარიმებულთა შორის არიან: ორგანიზაციის ხელმძღვანელი სოსო ბოლქვაძე, კოალიციის პასუხისმგებელი პირები: ელგუჯა ჩხაიძე, რომან ბიწაძე და ასევე ოფისის თანამშრომლები.
Humanrights.ge ამ საკითხთან დაკავშრებით რესპუბლიკური პარტიის ლანჩხუთის განყოფილების ხელმძღვანელსა და კოალიციის ერთ–ერთ პასუხისმგებელ პირს, რომან ბიწაძეს დაუკავშირდა. რომან ბიწაძეს ანგარიში „საქართველოს ბანკში“ აქვს გახსნილი.
„სესხის საპროცენტო მქონდა გადასახდელი და სატელეფონო შეტყობინება როცა მივიღე, ბუნებრივია, თანხის დასაფარავად მივედი. ამ დროს კი აღმოვაჩინე, რომ მილიონი ლარი მაქვს ვალი. პლასტიკური ბარათის შემოწმების დროს ვნახე, რომ მერიცხება 999 954 ლარი დავალიანება. მანამდე ანგარიშზე მქონდა 40 ლარი და ის გამოუკლიათ. მერე მომაწოდეს ოფიციალური ინფორმაცია, რომ თქვენს ანგარიშზე ყადაღა არ ფიქსირდებაო, მაგრამ წერია - დღეის მდგომარეობითო (საუბარია, 27 ივლისზე). გვეუბნებიან, რომ ოპერატორების შეცდომააო. რა შეცდომაა ასეთი, რომ ამდენი ხნის მანძილზე ვერ გასწორდა?! ვფიქრობ, ეს პოლიტიკური ანგარიშსწორებაა, რატომ მაინცადამაინც ჩვენთან - „ქართული ოცნების“ წევრებთან დაუშვეს შეცდომა?“ – კითხულობს რომან ბიწაძე.
დავალიანების შესახებ ინფორმაცია „ქართული ოცნების“ წევრმა, ვეტერანმა შოთა ფირცხალაიშვილმა ბანკში ფულის აღების დროს გაიგო. ის „კარდაკარის“ მონაწილე იყო და კუთვნილი ხელფასის აღება უნდოდა, როცა დავალიანება დახვდა. ამის გამო იგი შეუძლოდ გახდა და მის დასახმატებლად სასწრაფოს გამოუძახეს. მკურნალი ექიმის ცნობით, შოთა ფირცხალაიშვილს ნერვული სტრესის ფონზე განუვითარდა სუნთქვის უკმარისობა, მარცხენა ხელ–ფეხში ძალის დაქვეითება, რაც თავის ტვინში სისხლის მიმოქცევის მოშლით იყო გამოწვეული. ყოველივე ამას კი, როგორც ექიმი ამბობს, შესაძლოა, მოჰყოლოდა ინსულტი. დროული სამედიცინო ჩარევის შედეგად ეს საფრთხე გამოირიცხა.
„ისე ცუდად გავხდი, სასწრაფოს გამოუძახეს, კინაღამ ინსულტი დამემართა. ჩემი პლასტიკური ბარათის შემოწმების დროს. „კარდაკარში“ ვმონაწილეობდი და მინდოდა, ხელფასი ამეღო. ამ დროს გავიგე, რომ მერიცხება დავალიანება. მეუბნებიან, რომ ტექნიკური პრობლემაა და პროგრამისტები უახლოეს მომავალში გაასწორებენ, მანამდე თუ ცოცხალი დავრჩი. ისე, მე განსაკუთრებული ვარ - მილიარდის დავალიანება მაქვს. ეტყობა, ბევრს ვიწონი ძალიან. ყველაფერი ეს ჩემს პოლიტიკურ აქტივობას უკავშირდება, მეტი არაფრის თქმა არ შემიძლია“, – აღნიშნა შოთა ფირცხალაიშვილმა humanrights.ge-სთან სასუბრისას.
დავალიანება ერიცხება ასევე „ქართული ოცნების“ აქტივისტ ქალბატონს, ლილი ებრალიძესაც. „მე არ ვარ „კარდაკარის“ მონაწილე. უბრალოდ, მსურდა, ანგარიში გამეხსნა „საქართველოს ბანკშიაც“. ასეც მოვიქეცი, მართალია, არ ვსარგებლობ ბარათით, მაგრამ იმ იმედით, რომ ოდესმე ჩამერიცხება ხელფასი, გავაკეთე პლასტიკური ბარათი. ახლა კი ვარკვევ, რომ თურმე ვალი მაქვს, მილიარდს ერთი ლარიღა აკლია. მართალია, მივიღე ოფიციალური შეტყობინება ბანკიდან, რომ ყადაღა არ ფიქსირდება, მაგრამ მინუსებში მაინც ვარ. მეუბნებიან, რომ შეცდომაა, არადა, ჯერ არ გასწორებულა.
შოთა ფირცხალაიშვილმა „საქართველოს ბანკის“ ლანჩხუთის ფილიალის წინ ორშაბათს, 30 ივლისს მჯდომარე აქცია გამართა ერთადერთი მოთხოვნით: დროულად გამოასწორონ შეცდომა, წინააღმდეგ შემთხვევაში, მიუხედავად გაუარესებული ჯანმრთელობისა, ის მზადაა შიმშილობა დაიწყოს. „ექიმები მეუბნებიან, რომ შიმშილობა დამღუპველია ჩემი ორგანიზმისთვის, მაგრამ სხვა გამოსავალი არ მაქვს. ბანკში მილიარდი ლარის ვალი მაქვს, ვერ გადავიხდი, ფაქტია, ასე რომ, მაინც ვიშიმშილებ და ბარემ, აქ მოვაწყობ აქციას“, – ამბობს ფირცხალაიშვილი.
სხვათა შორის, მან ბანკში 99 თეთრი შეიტანა, რის შემდეგადაც დავალიანებას სწორედ 99 თეთრი ჩამოეჭრა: „ეს კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ არავითარ შეცდომასთან არ გვაქვს საქმე. შეცდომა თუა, რატომ გააკეთეს საბანკო ოპერაცია? აი, ახლა 99 თეთრით ნაკლები მაქვს ვალი“, – ამბობს რესპონდენტი, რომლის თქმით, „ქართული ოცნების“ ადგილობრივი ოფისის სხვა წევრები „საქართველოს ბანკის“ ლანჩხუთის სერვის–ცენტრის ოფისთან მჯდომარე აქციას 31 ივლისიდან შეუერთდებიან.
„საქართველოს ბანკის“ ლანჩხუთის #153 სერვის–ცენტრის მენეჯერი, მიხეილ ბალანჩივაძე კი humanrights.ge–სთან საუბრისას აცხადებს, რომ ეს ყველაფერი ოპერატორების შეცდომაა და სათავო ოფისში მალე გამოასწორებენ. თუმცა, ფაქტია, რომ „ქართული ოცნების“ ლანჩხუთის ადგილობრივი ორგანიზაციის წევრებს ანგარიშებზე ისევ მილიონი და მილიარდი ლარის დავალიანებები ერიცხებათ.

Members of the Georgian Dream’ Lanchkhuti office have debt of 1 million lari in the Bank of Georgia.
Leaders of the Lanchkhuti office of the Georgian Dream and participants of the program “Kardakari” {polls to check voters’ lists] were fined with 1 million lari. They are: head of regional office Soso Bolkvadze, authoritative members of the coalition: Elguja Chkhaidze, Roman Bitsadze and other office staff.
Humanrights.ge got in touch with Roman Bitsadze, head of Lanchkhuti office of the Republic Party of Georgia and authoritative representative of the Coalition. Roman Bitsadze has an account in the Bank of Georgia.
“I had to pay monthly fee of my loan in the bank and having received a message from the bank I went to the bank to pay the money. But there I found out that I owe 1 million lari to the bank. Having checked my plastic card I saw I had a debt of 999 954 lari on it. Before that, I had 40 lari on my account and they had cut it off. Then I was provided with official information that no sequestration was detected on my account but it states that this is the current (July 27) situation on my account. We are told it was operator’s mistake but I cannot understand why they could not improve this mistake for such a long time?! I think it is political revenge – why this incident happened particularly with us – members of the Georgian Dream?” Roman Bitsadze wondered.
Veteran Shota Pirtskhalaishvili, member of the Georgian Dream, learned about his debts in the bank when he had arrived there to get his salary. He was participant of the Program “Kardakari” and went to the bank to take his salary. Having learned about the debt he felt bad and bank staff called ambulance to aid him. The doctor said Shota Pirtskhalaishvili had breathing problems because of nervous stress, he had lost power in his right hand and leg that was result of failed blood circulation in the brain. The doctor said it could end with brain insult. However, timely medical assistance avoided this threat.
“I felt so bad that they called ambulance. I hardly escaped brain insult when checking my plastic card. I was participant of the Kardakari program and went to the bank to get my salary. But bank clerk told me I had a debt. They said it was technical mistake and promised programmers will eradicate it in near future; hopefully I survive death meanwhile. By the way, my case is exceptional – I have a debt of 1 billion lari to the bank. Apparently, I am too important person. Of course, it is connected with my political activities; I cannot say anything else,” Shota Pirtskhalaishvili told humanrights.ge
Lili Ebralidze, activist of the Georgian Dream, also has a debt in the bank. “I am not participant of the Program “Kardakari”. But I wanted to open an account in the Bank of Georgia. Although I am not using plastic card, I needed the account hoping some day my salary will be transferred there. Lately, I learned that I had a debt – one lari less than 1 billion lari. Although I received an official notification from the bank that my property is not sequestered for that reason, I am still in debts. They said it was mistake but nobody has improved it.”
On Monday, July 30, Shota Pirtskhalaishvili held a protest rally in front of Lanchkhuti office of the Bank of Georgia. He requested the bank to timely eradicate the problem or he would start a hunger-strike despite his health problems. “Doctors said hunger will destroy my health but I have no way out. I have a billion lari debts to the bank and of course I cannot pay it. So, I will start hunger strike here,” Pirtskhalaishvili said.
By the way, he paid 99 tetri to the bank and this amount was cut off his debt: “It proves there is no mistake. If it is a mistake, why the bank operation was carried out? So, I have 99 tetri less debt now,” the respondent said who added that other members of the Georgian Dream’s local office will join his rally from July 31.
Manager of the Lanchkhuti district service center # 153 of the Bank of Georgia Mikheil Balanchivadze told humanrights.ge that it was operators’ mistakes and the head office will soon eradicate the problem. However, it is fact that members of the Georgian Dream’s Lanchkhuti office still have debts of 1 million or 1 billion lari on their accounts.