აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის მმართველი კომიტეტის განცხადება აზერბაიჯანში პოლიტპატიმრების შესახებ
29 აპრილი, 2015
ილჰამ ალიევს, აზერბაიჯანის პრეზიდენტს;
ოგტაი ასადოვს, აზერბაიჯანის ეროვნული ასამბლეის სპიკერს;
დონალდ ტუსკს, ევროსაბჭოს პრეზიდენტს;
ჟან-კლოდ იუნკერს, ევროკომისიის პრეზიდენტს;
ფრედერიკა მოგერინის, ევროკომისიის ვიცე-პრეზიდენტს, ევროკავშირის საგარეო ურთიერთობებისა და უსაფრთხოების პოლიტიკის უმაღლეს წარმომადგენელს;
იოანეს ჰანს, ევროკავშირის კომისარს სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების მოლაპარაკებებში;
მარტინ შულცს, ევროპის პარლამენტის პრეზიდენტს;
ევროკავშირის წევრი ქვეყნების საგარეო საქმეთა მინისტრებს
სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმი მოითხოვს ინტიგამ ალიევისა და რასულ ჯაფაროვს დაუყოვნებლივ და უპირობო გათავისუფლებას აზერბაიჯანში არსებულ სხვა სინდისის პატიმრებთან ერთად
ევროკავშირმა და მისმა წევრმა ქვეყნებმა უნდა დაიცვან ის ღირებულებები, რის საფუძველზეც აღმოსავლეთ პარტნიორობა შეიქმნა და მხედველობაში მიიღონ აზერბაიჯანში არსებული ადამიანის უფლებების მდოგომარეობა, როდესაც მოლაპარაკებებს ახორციელებენ მის ხელისუფლებასთან.
ბოლო დღეებში მძიმე საპატიმრო სასჯელები დაეკისრათ ინტიგამ ალიევს და რასულ ჯაფაროვს. აზერბაიჯანის იურიდიული განათლების საზოგადოების ხელმძღვანელს, ინტიგამ ალიევს გადასახადებისაგან თავის არიდების ბუნდოვანი ბრალდებით მიუსაჯეს  7 წლითა და 6 თვით პატიმრობა. ადამიანის უფლებათა კლუბის ხელმძღვანელ რასულ ჯაფაროვს კი იმავე ბრალდებით 6 წლითა და 6 თვით პატიმრობა მიესაჯა. ორივე მათგანი სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის აქტიური წევრები იყვნენ. ცნობილი სამოქალაქო აქტივისტების საქმეებზე სასამართლო მოსმენები აზერბაიჯანის კანონმდებლობის დარღვევით წარიმართა.
ადვოკატი ინტიგამ ალიევი მნიშვნელოვან როლს ასრულებდა აზერბაიჯანის ხელისუფლების ქმდებების შესახებ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოსთვის სარჩელების მომზადებაში; რასულ ჯაფაროვმა ორგანიზება გაუკეთა ევროვიზიის სიმღერის კონკურსის დროს საპროტესტო კამპანიას; ასევე ბაქოში დაგეგმილი ევროპული ჩემპიონატის წინ აწყობდა სხვა საპროტესტო კამპანიებს აზერბაიჯანში ადამიანის უფლებების დარღვევების შესახებ.
უფლებადამცველების დაკავებისა და პატიმრობის მისჯის პარალელურად, გამოძიება მიმდინარეობას მათ არასამთავრობო ორგანიზაციებში და გაყინულია მათი საბანკო ანგარიშები; ცნობილ სამოქალაქო აქტივისტებს აკრძალული აქვთ ქვეყნის საზღვრის გადაკვეთა.  ხელისუფლება აღნიშნულ ზომებს იღებს ახალი კანონების მიღების საფუძველზე, რითაც ადგილობრივ არასამთავრობო ორგანიზაციებს უწესდებათ მნიშვნელოვანი შეზღუდვები, მიიღონ გრანტები საერთაშორისო დონორებისაგან; ასევე, უწესდებათ იურიდიული შეზღუდვები, რითაც აზერბაიჯანის ხელისუფლებისთვის მიუღებელი საქმიანობა შეუძლებელი ხდება.
უფლებადამცველების წინააღმდეგ მიმართულ კამპანიას აზერბაიჯანის ხელისუფლების მაღალჩინოსნების მხრიდან თან სდევს საბჭოთა სტილის რიტორიკა, რაც შეურაცხყოფას აყენებს მაღალი რეპუტაციის მქონე სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს, როცა მათ მეხუთე კოლონას ეძახიან; ამით არასამთავრობო ორგანიზაციების აქტივისტებისათვის საშიში ატმოსფერო იქმნება ქვეყანაში.
მმართველი კომიტეტის წევრები მოვითხოვთ ინტიგამ ალიევისა და რასულ ჯაფაროვის დაუყოვნებლივ და უპირობო გათავისუფლებას აზერბაიჯანში სხვა სინდისის პატიმრებთან ერთად. მოვუწოდებთ ევროკავშირს და მის წევრ ქვეყნებს, მხედველობაში მიიღონ ადამიანის უფლებების სფეროში არსებული სერიოზული პრობლემები, როდესაც მოლაპარაკებებს მართავენ აზერბაიჯანის ხელისუფლებასთან. ევროკავშირმა უნდა დაიცვას ის ღირებულებები, რის საფუძველზეც შეიქმნა აღმოსავლეთ პარტნიორობა. ევროპის საზოგადოება არ უნდა შეეგუოს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ერთ-ერთ წევრ ქვეყანაში დემოკრატიის გაძლიერებასა და გამოხატვის თავისუფლებაზე მომუშავე სამოქალაქო ორგანიზაციებზე, ოპოზიციონერ პოლიტიკოსებზე და დამოუკიდებელ ჟურნალისტებზე ზეწოლას.
მოვუწოდებთ სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმს და ყველა დაინტერესებულ პირს, მოითხოვოს აზერბაიჯანში პოლიტპატიმრების გათავისუფლება და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციებისათვის ნორმალური სამუშაო პირობების შექმნა.

Statement by the Steering Committee of the Eastern Partnership Civil Society Forum on Political Prisoners in Azerbaijan
April 29, 2015
Ilham Aliyev, President, Republic of Azerbaijan
Ogtay Asadov, Speaker, National Assembly, Republic of Azerbaijan
Donald Tusk, President, European Council
Jean-Claude Juncker, President, European Commission
Federica Mogherini, Vice-President of the European Commission, High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy
Johannes Hahn, European Commissioner for Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations
Martin Schulz, President, European Parliament
Ministers of Foreign Affairs, EU Member States
Civil Society Forum demands immediate and unconditional release of Intigam Aliyev and Rasul Jafarov together with all prisoners of conscience currently held in Azerbaijan
The European Union and its Member States should defend the values on which the Eastern Partnership is founded and take into account the human rights situation in Azerbaijan when negotiating with its government.
Heavy prison sentences were passed on Intigam Aliyev and Rasul Jafarov in recent days. Intigam Aliyev, the head of the Azerbaijan Legal Education Society, was sentenced to seven and a half years in prison on highly questionable tax evasion charges and Rasul Jafarov, the head of the Human Rights Club, was sentenced to six and a half years on similar charges. Both of them were active members of the Civil Society Forum. The trials of these wellknown civil society activists were conducted with violations of the law of Azerbaijan.
Intigam Aliyev, a lawyer, was instrumental in preparing cases regarding the behaviour of the government before the European Court of Human Rights in Strasbourg while Rasul Jafarov organised the protest campaign related to the Eurovision Song Contest and was planning another campaign against Azerbaijan’s human rights violations during the forthcoming European games in Baku.
In line with the arrests and sentencing of human rights defenders go investigations of nongovernmental organisations and blocking of NGO bank accounts, humiliating searches of well-known civil society activists at their departure from and entry into the country. The government combines these measures with the adoption of new laws that considerably limit grant support for projects of local NGOs by international donors, as well as other legal restrictions, which make any activity other than approved by the Azerbaijani authorities impossible.
This campaign is accompanied by Soviet style rhetoric from a number of senior officials of Azerbaijan and insults against reputable civil society representatives as members of the "fifth column", aimed at creating an atmosphere of fear for NGO activists.
We, the members of the Steering Committee, demand the immediate and unconditional release of Intigam Aliyev and Rasul Jafarov together with all prisoners of conscience currently held in Azerbaijan. We urge the European Union and its Member States to take into consideration important issues related to human rights when negotiating with the government of Azerbaijan. The EU must defend the values on which the Eastern Partnership is built. Harassment of civil society organisations, opposition politicians and independent journalists, working on strengthening democracy and freedom of expression, by one of the Eastern Partners must not be tolerated by the European community based on the rule of law.
We call on the members of the CSF and all people of good will to demand the release of all political prisoners in Azerbaijan and restoration of the country's normal conditions for the work of local NGOs.