სახალხო დამცველის აპარატი სამართალდამცავებს მოქალაქის უკანონო დაკავებაში ადანაშაულებს
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი მოძრაობა „ახალგაზრდული ფრონტის“ ლიდერის დაჩი ცაგურიას უკანონო დაკავებისა და დამოუკიდებელი ჟურნალისტის მარიამ ქადაგიშვილის პროფესიული საქმიანობის უკანონო ხელისშეშლის ფაქტზე გენერალური პროკურატურის რეაგირებას ითხოვს.
სოფიო ხორგუანის განცხადებით, მარიამ ქადაგიშვილისა და დაჩი ცაგურიას მიმართ განხორციელებული ქმედებებით სისხლის სამართლის კოდექსის რამდენიმე მუხლი დაირღვა, კერძოდ აზრის გამოხატვის საზოგადოებრივი აქტიურობის და ხელისუფლების წარმომადგენელთა კრიტიკის გამო ადამიანის დევნა, ჟურნალისტის პროფესიული საქმიანობის უკანონო ხელშეშლა, სხვისი ნივთის დაზიანება და სამართალდამცავთა მხრიდან სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტება.
სახალხო დამცველის აპარატმა შესაბამისი მასალები გენერალურ პროკურატურას რეაგირებისათვის დღესვე გადაუგზავნა.

Georgian Public Defender’s Office demands the Prosecutor General’s Office to react to the arbitrary detention of Dachi Tsaguria, leader of the political movement “Youth Front”. The Public Defender spoke against unlawfully preventing independent journalist Mariam Tsaguria from conducting her professional activities.
Sofio Khorguani, the deputy Public Defender, stated that several articles of the Criminal Code were breached by the above-mentioned acts directed against Kadagishvili and Tsaguria. More precisely, Tsaguria was prosecuted for expressing himself, public activities and criticizing public officials; a journalist was prevented from conducting her professional activities, personal items were damaged and law enforcers abused their power.
The Public Defender’s Office sent corresponding materials to the Prosecutor General’s Office for a further response.