მერია ინაუგურაციის დღეს ოპოზიციის აქციის გამართვას არ დათანხმდა
თბილისის მერიამ გაერთიანებულ ოპოზიციას 19-21 იანვარს „ვარდების მოედნიდან“ რუსთაველის გამზირის გავლით პარლამენტის შენობის წინ და თავისუფლების მოედანზე  მანიფესტაციის მოწყობის თაობაზე უარი განუცხადა.
როგორც მერიაში განმარტავენ, პარლამენტის შენობის  მიმდებარე ტერიტორიაზე 20 იანვარს საქართველოს კონსტიტუციით დადგენილ ვადაში დაგეგმილია პრეზიდენტის ინაუგურაცია.
"ინაუგურაციასთან დაკავშირებული ღონისძიებების გამართვის ადგილმდებარეობა ემთხვევა ოპოზიციის წარმომადგენელთა განცხადებაში მითითებული მანიფესტაციის სვლა-გეზს. ამდენად, ვერ ვუზრუნველყოფთ "შეკრებისა და მანიფესტაციების შესახებ" საქართველოს კანონის მე-12 მუხლის პირველი პუნქტით განსაზღვრულ ვალდებულებებს, ვინაიდან დაგეგმილი მანიფესტაცია შეაფერხებს კონსტიტუციით გათვალისწინებული ღონისძიების ჩატარებას", - ნათქვამია მერიის მიერ ოპოზიციის წარმომადგენლების მოთხოვნასთან დაკავშირებით გავრცელებულ განცხადებაში. იქვე აღნიშნულია, რომ კანონის დამრღვევ პირებს დაეკისრებათ საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული პასუხისმგებობა - ჯარიმა, თავისუფლების აღკვეთა ორ  წლამდე, ან გამოსასწორებელი სამუშაო ვადით ერთ წლამდე.

Tbilisi City Hall Did not Allow Opposition Parties to Hold Demonstration on the Inauguration Day
Tbilisi City Hall did not allow the United Opposition to hold demonstration on January 19-21 that aimed to walk from Rose Square to Liberty Square via Rustaveli Avenue in protest and manifesting in front of the parliament building.
Officials from the City Hall explained that on January 20 the Inauguration of the President is scheduled according to the Georgian Constitution.
“The territory, opposition partied need for demonstration, will be used for inauguration ceremony. Thus, we cannot ensure obligations determined by the Article 12, Paragraph 1 of the Georgian Law on "Assembling and Manifestations" because the planned manifestation will hinder the preparation works for the ceremony," stated the announcement of the City Hall regarding the opposition’s request. Besides that, people who breach the law will be charged under the Georgian Legislation-law offender shall be fined, his/her freedom shall be restricted for two years or shall be sentenced to one-year-long reformatory work.