ქობულეთელები „ენერგო-პრო-ჯორჯიას“ წინააღმდეგ
ქობულეთის რაიონის ასამდე მკვიდრი "ენერგო-პრო ჯორჯიას" წინააღმდეგ გაერთიანდნენ და მოთხოვნები წაუყენეს. მოსახლეობა აცხადებდა, რომ კომპანიიდან მისული შუქის გადასახადის ქვითრებში დაფიქსირებული თანხა საკმაოდ დიდია იმასთან შედარებით, რასაც თვითონ იყენებენ. მათ „ენერგო-პრო ჯორჯიას" წარმომადგენლებს 48 საათიანი დრო მისცეს სიტუაციის გამოსასწორებლად, წინააღმდეგ შემთხვევაში, აქციის მონაწილეეები გზის გადაკეტვით იმუქრებიან.
აქციის მონაწილეების განცხადებით, ერთი თვის მანძილზე სამასი და ოთხასი ლარის ღირებულების ელექტროენერგიას ფიზიკურად ვერ დახარჯავდნენ, რადგან ისინი საწვავად ბუნებრივ აირს და, რიგ შემთხვევაში, შეშის ღუმელს იყენებენ.
მოსახლეობა გადასახადის ასეთ მაღალ ოდენობას შემდეგი მიზეზითაც ხსნიდნენ: „უბნის საერთო მრიცხველზე მაღაზიები და საწარმოებია მიერთებული, რომელთა გახარჯული თანხაც ოჯახებზე გადანაწილდა“.
ქობულეთელ გელოდი დედოფალიძეს გასული თვის შუქის გადასახადის ქვითარი გუშინ მიუტანა „ენერგო-პრო ჯორჯიას“ თანამშრომელმა. ქვითარში დაფიქსირებული  თანხის ოდენობა 345 ლარს შეადგენს. „ქვითარი მომიტანეს და 345 ლარია დაფიქსირებული. ადრე 12 ლარს ვიხდიდი თვეში. ამ რიცხვებში პატარა სხვაობა ხომ არაა? არც ტელევიზორი მაქვს და არც მაცივარი, საიდან დავხარჯე ამდენი თანხა?“ - კითხულობდა სოფელ კვირიკიდან აქციაზე მისული გელოდი დედოფალიძე.
„არჩევნებამდე უფროსს ვუთხარი სინათლის ფული მაქვს გადასახდელი და აიღეთ მეთქი (ჯართი ჩავაბარე, თანხა მივიტანე და არ გამომართვეს). მაშინ მითხრეს, სინათლე მთავრობისგან ნაჩუქარიაო, ახლა კი ძალიან მაღალია გადასახადი“, _ ამბობდა აქციის ერთ-ერთი მონაწილე, შოთა ბერიძე.
საპროტესტო აქციას ოპოზიციური პარტიის წარმომადგენლებიც შეუერთდნენ. მათ შორის, ქობულეთში კონსერვატორების თავმჯდომარე ასლან ბაუჟაძეც, რომელმაც მოსახლეობას აცნობა, რომ ის პირადად შეხვდა შპს „ენერგო-პრო ჯორჯიას“ ქობულეთის ფილიალის ხელმძღვანელობას: „ფილიალის უფროსმა თქვა, რომ  ქვითრები შეცდომითაა დაბეჭდილი. ჩვენ 48 საათს ვაძლევთ მას პრობლემის მოსაგვარებლად. წინააღმდეგ შემთხვევაში აქციები გაგრძელდება“.
შპს „ენერგო-პრო ჯორჯიას“ აჭარის ფილიალში აცხადებენ, რომ მოსახლეობის მიერ დავალიანების გადაუხდელობის შემთხვევაში, აბონენტებს შუქის მიწოდება შეუწყდებათ.
„მრიცხველმა აღრიცხა ის, რაც მოსახლეობამ დახარჯა. არავითარ ტექნიკურ ჩარევა არ ყოფილა.. კომუნალურ მრიცხველში დაახლოებით 30 აბონენტია ჩართული, მაგრამ მათ აქვთ ძველი ინდივიდუალური მრიცხველები, რომლითაც შეუძლიათ თავიანთი ხარჯვა გააკონტროლონ“, - აღნიშნა შპს „ენერგო-პრო-ჯორჯიას“ აჭარის ფილიალის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსმა, გიორგი სურმავამ. მისი თქმით, თუკი ქობულეთში ქვითრების დაბეჭვისას რაიმე შეცდომა იქნა დაშვებული „თანამშრომლები კანონის წინაშე აგებენ პასუხს“.
აქცია ერთ საათში დაიშალა, თუმცა 48 საათის შემდეგ ისინი შეკრებას და გაპროტესტების სხვა სახეს -  გზის გადაკეტვას აპირებენ. მანამდე კი მათ მოთხოვნებს შეიძლება ელექტროენერგიის ჩართვის მოთხოვნაც დაემატოს, რადგან „ენერგო-პრო ჯორჯიაში“ აცხადებენ, რომ  არგადამხდელები ქსელიდან გაითიშებიან.

Hundreds of inhabitants of Kobuleti have opposed the "Energo-Pro-Georgia" and announced their complaints about the company. Citizens claimed that the sum fixed on electricity bills is more than they use. They gave 48 hours to representatives of "Energo-Pro-Georgia" to improve the situation. If they do not satisfy their demands, the demonstrators threaten with blocking the streets.
Demonstrators claimed that they could not use electricity for three or four hundred lari a month because they use gas or firewood for heating.
Citizens think that the reason of such large bills is the following: "Shops and enterprises are connected to common electric meters and the bill is divided on families.”
Yesterday, an employee of the "Energo-Pro-Georgia" brought last month electricity bill to Gelodi Dedopalidze, a resident of Kobuleti. The sum on the bill is 345 lari. "They brought the bill of 345 lari. I used to pay 12 lari a month. There is a little difference between these numbers, is there? I have neither TV-set nor refrigerator, how could I spend so much electricity?" asked Gelodi Dedopalidze who has joined the demonstration.
"Before elections I told the head of the Energo-pro-Georgia that I had to pay electricity bill and wanted to pay it (I had sold scrap iron and had money to pay the bill but they did not take it); they replied to me the government had made a present with free electricity for the New Year Now the electricity bill is too large", said Shota Beridze one of demonstrators.
Representatives of the Opposition Party also joined the demonstration. Among them was Aslan Baujadze, the chairman of Conservative Party’s Branch in Kobuleti, who informed demonstrators that he had met the board of Kobuleti office of Ltd "Energo-pro-Georgia". “The head of the branch said that the bills are printed by mistake. We gave 48 hours to improve the situation otherwise the demonstration will continue".
Representatives of the Adjara branch of Ltd announced that the subscribers who have not paid the bill would not get electricity.
"Electricity meters show the used electricity. There was not any technical meddling… About 30 subscribers are connected to communal meter but they still have old individual meters too and can control what they spend", said George Surava the spokesperson of the Ltd "Energo-Pro-Georgia" of Adjara branch. As he told if there was any mistake while printing the bills in Kobuleti "employees would be punished".
The demonstration finished in an hour; however in 48 hours people are going to meet again and to go on their protest if the situation is not improved. Beforehand, they might add one more demand: to supply the town with electricity supply; Energo-pro-Georgia staff claimed that the subscribers who will not pay the bill will have electricity supply cut off.