ვალერი გელბახიანის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა
საქართველოს პარლამენტის წევრის, ფრაქციის - "ჩვენი საქართველოსთვის" ლიდერის, ვალერი გელბახიანის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა. გენერალური პროკურატურის ინფორმაციით, მას ბრალი სახელმწიფო ხელისუფლების დასამხობად შეთქმულებაში დაედო, რასაც სისხლის სამართლის კოდექსის 315-ე მუხლის პირველი ნაწილი ითვალისწინებს.
იმის გამო, რომ  საქმე პარლამენტის წევრს შეეხება, საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის მე-19 მუხლის მე-3 პუნქტის შესაბამისად, საქართველოს გენერალურმა პროკურატურამ აღნიშნულის შესახებ უმაღლეს საკანონმდებლო ორგანოს წერილობით აცნობა.
როგორც ცნობილია, დაახლოებით ერთი თვის წინ, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გაავრცელა ვიდეომასალა, რომელშიც გელბახიანი თანამოაზრეებთან ერთად საპრეზიდენტო არჩევნების ჩაშლასა და სახელმწიფო გადატრიალებაზე საუბრობდა.

Criminal case was launched against Valeri Gelbakhiani, who is MP and head of the political fraction» “For Our Georgia". According to the General Prosecutor’s office he was blamed for plotting the state overthrow is that is envisaged under the Criminal Code Article315, Paragraph I.
Since Gelbakhiani is Member of Parliament, according to the regulations of the Georgian Parliament Article 19 Paragraph III, Prosecutor General’s Office petitioned to the legislative body about the situation.
The Ministry of Internal Affairs published video material where Gelbakhiani, together with his co-thinkers, is speaking about hindering presidential elections and state overthrow.