გაერთიანებულმა ოპოზიციამ დსთ-ს მისიას წინასაარჩევნო დარღვევები გააცნო
გაერთიანებული ოპოზიციის ეროვნული საბჭოს წევრი ირაკლი იაშვილი დღეს, დსთ-ს სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელს ლაურაზ აიდაროვს შეხვდა და გააცნო წინასაარჩევნო დარღვევების შესახებ მასალები, სახელისუფლებო პარტიის მიერ წინასაარჩევნო კამპანიაში ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების ფაქტები, საარჩევნო სიებში არსებული დარღვევები,
გაერთიანებული ოპოზიციის მიერ შემუშავებული რეკომენდაციები იმასთან დაკავშირებით, თუ უცხოელმა დამკვირვებლებმა, არჩევნების დღეს, რაზე უნდა გაამახვილონ ყურადღება.
როგორც შეხვედრის დასრულების შემდეგ ირაკლი იაშვილმა ჟურნალისტებს განუცხადა, გაერთიანებული ოპოზიციის ლიდერები ხვდებიან არჩევნებში მონაწილე ყველა სადამკვირვებლო მისიას და წინასაარჩევნო პერიოდში გამოვლენილი დარღვევების შესახებ ინფორმაციას აწვდიან.

On May 19 Irakli Iashvili, member of the National Council of the United Opposition, met Lauraz Aidarov, the head of the CIS Observation Mission and briefed him over the  various violation that have already been detected in pre-election campaign. Iashvili informed the CIS observer howt the ruling National Party uses administrative resources in their campaign.  Violations with the election lists were also pointed out.
Iashvili delivered his recommendation for international observers and these  were especially prepared on the part of the United Opposition. The recommendations provide details of what what kind of violations observers should be focusing their attention in relation to upcoming parliamentary election.
Following the meeting, Irakli Iashvili reported to journalists that the leaders of the United Opposition had meet with all observation missions who are taking part in the elections and provided them with the information concerning all of violations that have been observed so far in the pre-election campaign.