დევნილების მოწმობები - კიდევ ერთი გზა გაყალბებისკენ
როგორც ცნობილია, ამომრჩევლებს საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 53-ე მუხლის მიხედვით, ევალებათ კენჭისყრაში მონაწილეობის მისაღებად წარადგინონ პირადობის მოწმობა ან საქართველოს პასპორტი. აქამდე, იძულებით გადაადგილებული პირები დამატებით წარადგენდნენ დევნილის მოწმობასაც, რომელიც ადასტურებს მისი ფაქტობრივი საცხოვრებელი ადგილის მისამართს. თუმცა, დღეს ცესკომ იძულებით გადაადგილებულ პირებს მოუხსნა ვალდებულება პირადობის მოწმობასთან ერთად დამატებით წარადგინოს დევნილის მოწმობაც.
ასევე, გავარკვიეთ, რომ ზოგიერთ უბანზე საარჩევნო სიაში იძულებით გადაადგილებული პირი მითითებულია ფაქტობრივი მისამართით, ზოგ უბანზე იურიდიული მისამართით, ზოგ უბანზე კი საარჩევნო სიაში მითითებული მისამართი საერთოდ არ  ემთხვევა არცერთ მისამართს. ყოველივე ზემოაღნიშნული კი გამყალბებლებს აძლევს გაყალბების საუკეთესო საშუალებას. გაყალბების არსი კი შემდეგში მდგომარეობს:
იმ შემთხვევაში, თუ ასეთი ამომრჩეველი ერთ უბანზე მიიღებს კენჭისყრაში მონაწილეობას, თავისუფლად მისცემს ხმას მეორედაც სწორედ  მეორე მისამართზეც.
უბანზე დევნილების შესვლას და კენჭისყრაში მონაწილეობის მიღების ფაქტს დამკვირვებლები იქედან გამომდინარე ვერ აფიქსირებენ, რომ ისინი მონაწილეობას იღებენ მხოლოდ პირადობის მოწმობის საფუძველზე, რაც მათ საშუალებას აძლევს იგივე მეთოდით მიიღონ მონაწილეობა სხვა უბნებზეც.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელი – შორენა ღლონტი (რომელიც გახლავთ #72 სოფ. ჩხორიის ზედაეწრის საარჩევნო უბანზე, შპს “ზედაეწერი 2”-ს შენობაში დამკვირვებელი) აღნიშნავს, რომ აღნიშნული უბნის კომისიის თავმჯდომარეს ოლქიდან არ მიუღია გადაცემულ ბიულეტენთა მიღება-ჩაბარების აქტი. ანუ აქაც გვაქვს გაყალბების ერთ-ერთ მეთოდთან საქმე. მოცემული შემთხვევა გამყალბებელს აძლევს საშუალებას მისთვის სასურველი ბიულეტენების დამატებით მოახდინოს გაყალბება.

As known, voters, according to Article 53 of the Election Code, can vote only with identity card or passport. Beforehand IDPs were obliged to have refugee card too, which ascertains their factual address. Though, nowadays, central election commission gave permission to IDPs to vote without presenting refugee card.
As we explored, at some poll stations IDPs are registered with factual addresses, at other station with legal addresses and at some stations addresses provided in the election list comply with neither legal nor factual addresses. All the abovementioned supports the falsification of elections. The essence of falsifications is the following:
If one voter votes at one polling station with one of the addresses, he/she can vote with another address at another poll station.
Observers can not observe IDPs voting process because they vote only with identity cards, that allows them to vote at another poll station with the same means.
Shorena Ghlonti, observer for the Human Rights Centre (#72 village Chkhori’s Zedaetzri district, Ltd Zedaetsri building) states that  commission chairperson has not received document ascertaining reception of ballots. This is one method of election falsification. The abovementioned incident gives opportunity to falsify as much ballots as desired.