სოხუმში ქართული სპეცსამსახურების ის წევრები დაასახელეს, რომლებმაც ხურჩის ინციდენტი დაგეგმეს
დეფაქტო მთავრობის უშიშროების სამსახურის უფროსის მოადგილემ, ვლადიმერ არლანმა სოხუმში დღეს ქართული სპეცსამსახურების ის წევრები დაასახელა, რომლებმაც თითქოს ხურჩაში მომხდარი ინციდენტი დეგეგმეს.
არლანის განცხადებით, შემთხვევის ადგილთან ახლოს აღმოჩენილია ქართული სპეციალური ქვედანაყოფების მიერ ოპერაციის დაწყებამდე წინასწარ მომზადებული სამალავი, სადაც ასევე ნაპოვნია მობილური ტელეფონი, რომელიც კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის თანამშრომელს, ზამო გაბედავას ეკუთვნის.
"მობილურ ტელეფონში დაფიქსირებული ზარები იძლევა იმის მტკიცების საშუალებას, რომ ინციდენტამდე ერთი საათის განმავლობაში ზამო გაბედავა ინტენსიურ სატელეფონო საუბრებს აწარმოებდა კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის უშუალო ხელმძღვანელებთან: რომან შამათავასთან, ზურაბ ლოგუასთან და გია ბარამიასთან", - აცხადებს ვლადიმერ არლანი.
აფხაზური მხარის ინფორმაციით, ავტობუსების აფეთქება ქართული სპეცსამსახურების მიერ იყო ინსცენირებული. ამავე წყაროს ცნობით, ოფიციალურმა თბილისმა მომხდარში დსთ-ს სამშვიდობო ძალები და აფხაზი მილიციელები დაადანაშაულა.
განცხადებაში აღნიშნული ერთ-ერთი პირი, ზურაბ ლოგუა აფხაზური მხარის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას აბსურდულს უწოდებს და ხურჩის ინციდენტთან დაკავშირებით მისი რაიმე სახით მონაწილეობას კატეგორიულად უარყოფს.

Vladimer Arlan, deputy head of the Security Department of the Abkhazian de-facto government, named the members of Georgian Special Forces who organized the explosion in the village of Khurcha.
Arlan stated a hiding-place was found near the scene of the accident that was prepared by Georgian Special Forces. There, they found mobile phone that belongs to Zamo Gabedava, officer of the Constitutional Security Department.
“The incoming and outgoing calls recorded on mobile phone demonstrate that Zamo Gabedava was intensively speaking with Roman Shamatava, Zurab Logua and Gia Baramia the chief officials of the CSD,” said Arlan.
According to the Abkhazian side, the explosion of buses was staged by Georgian Special Forces. Based on the same source, official Tbilisi blamed CIS peace-keepers and Abkhazian militiamen for the accident.
Zurab Logua states the spread information is absurd and categorically denies his participation in the accident of Khurcha.