კომპანია ,,გრანდ-თრეიდი" თავდაცვის სამინისტროს უჩივის
საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს კერძო კომპანია ,,გრანდ-თრეიდის" წარმომადგენლობა გორის რაიონულ სასამართლოში უჩივის. კომპანია სამინისტროსგან დაახლოებით 28 000 ლარის თანხას ითხოვს.
გორის სასამართლოს საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელი პირის ირინა ბულისკერიას განცხადებით,  შპს ,,გრანდ-თრეიდსა" და თავდაცვის სამინისტროს შორის დავის საგანი შესყიდვების შესახებ დადებული ხელშეკრულება გახდა.
შპს ,,გრანდ-თრეიდს" თავდაცვის სამინისტროსთვის  35 822 ლარის  ღირებულების სამეურნეო საქონელი უნდა მიეწოდებინა. ხელშეკრულების თანახმად, 27 709 ლარის  საქონელი კომპანიამ უკვე მიაწოდა და ახლა სწორედ ამ საქონელის ღირებულების მიღებას ითხოვს.

Representation of the private company “Grand-Trade” has appealed against the Georgian Defense Ministry at Gori District Court. The company is demanding nearly 28 000 GEL from the ministry in compensation.
Irina Buliskeria, who is responsible person for issuing the public information at the Gori District Court, reported that the basis for the argument between “Grand-Trade Ltd” and the Defense Ministry is related to a purchase contract.
The Grand-Trade had to provide the Ministry with the equipment for the total price of 35,822 GEL. According to the terms of the contract, the company has already provided the equipment of in the amount of 27, 709 GEL to the ministry and now the Ltd demands to be paid for the provided goods.
However, the Gori District Court has not provided media sources with more detailed information at this time.