ადმინისტრაციული საჩივრების განხილვის პრაქტიკის ანალიზის პრეზენტაცია გაიმართა
დღეს თბილისში სასტუმრო „ამბასადორში“ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ ინფორმაციის თავისუფლებასთან დაკავშირებული ადმინისტრაციული საჩივრების განხილვის პრაქტიკის ანალიზის პრეზენტაცია გამართა. ღონისძიება ინფორმაციის თავისუფლების კვირეულის ფარგლებში ჩატარდა, რომელიც 1-დან 10 აგვისტოს ჩათვლით აღინიშნება.
როგორც ასოციაციის ხელმძღვანელმა გიორგი ჩხეიძემ განაცხადა, აღნიშნული კვლევა ბოლო ოთხი თვის განმავლობაში ტარდებოდა.  მისი მიზანი იყო ინფორმაციის თავისუფლებასთან დაკავშირებული ადმინისტრაციული საჩივრების განხილვისას სათანადო ადმინისტრაციული ორგანოების საქმიანობის ეფექტიანობის შეფასება მას შემდეგ, რაც მოქმედ კანონმდებლობაში ამ ტიპის საჩივრების განხილვაზე ცვლილებები განხორციელდა. კერძოდ, ლაპარაკია 2007 წლის 28 დეკემბერს დამტკიცებულ ცვლილებაზე, რომლის თანახმადაც, მოსარჩელე მხარემ ადმინისტრაციული სასჯელი ჯერ ზემდგომ ადმინისტრაციულ ორგანოში, შემდეგ კი სასამართლოში უნდა წარადგინოს.
კვლევის ფარგლებში,  ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ ადმინისტრაციულ ორგანოებს  100 განცხადებით და მოგვიანებით 83 საჩივრით მიმართა. წარდგენილი საჩივრების 62,65 პროცენტი ყოველგვარი რეაგირების გარეშე დარჩა.
კვლევის ერთ-ერთი ავტორის ნინა ღვინიანიძის თქმით, აღნიშნული კვლევა მიუთითებს, რომ ადმინისტრაციულმა ორგანოებმა უმრავლეს შემთხვევაში არ იციან ადმინისტრაციული საჩივრის არსი და მისი განხილვის პროცედურები. რამდენიმე შემთხვევაში  საჩივრის განმხილველმა პირებმა ასოციაციის წარმომადგენლებს ადმინისტრაციული საჩივრის წარდგენის გამო უსაყვედურეს და მის ნაცვლად შესაბამის უწყებებში განმეორებითი, ანუ დამაზუსტებელი განცხადებების წარდგენა ურჩიეს. ასეთი დამოკიდებულება უარყოფით გავლენას ახდენს საჩივრის განხილვის მთელ პროცედურასა და მის შედეგებზე.
ადმინისტრაციული ორგანოები მხოლოდ ფორმალურად უდგებიან საჩივართან დაკავშირებულ საქმის წარმოებას. შესაბამისად, 2007 წლის დეკემბერში განხორციელებული ცვლილება არაეფექტიანი გამოდგა და მოქმედი კონსტიტუციის ორ მუხლს ეწინააღმდეგება. კერძოდ, იგი ზღუდავს ინფორმაციის მიღების თავისუფლებასა და სასამართლოსადმი მიმართვის უფლებას.
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია დღესვე საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოში სარჩელს შეიტანს, რათა სასამართლომ გადახედოს  2007 წლის 28 დეკემბერს განხორციელებულ ამ ცვლილებას და იმსჯელოს იმაზე, რამდენად კონსტიტუციურია იგი.

Analyze of Actual Practice in Discussing Administrative Suits Presented
Today, the Georgian Young Lawyers Association held a presentation dealing with the Analyze of Practice in Discussing Administrative Suits at the venue of the Hotel Ambassador. The event was organized within the framework of Publicity of Information that will continue from August 1 to August 10.
Giorgi Chkheidze, the head of the association, stated the research has been going on for four months. It aimed to assess the efficiency of the activities of corresponding administrative bodies while discussion administrative suits dealing with the publicity and access to information since changes were introduced into the law regarding such kinds of legal suits. More precisely, on December 29 2007 an amendment was introduced to the law according to which the petitioner has to submit the complaint first to higher administrative body and then to the court.
During the implemented research the GYLA submitted 100 applications and 83 suits to administrative bodies. 62, 65 percent of the submitted suits were received but not acted upon.
Nina Ghvinianidze, one of the authors of the research, stated that the survey demonstrates the fact that in most cases administrative bodies do not know the essence of the administrative suit and procedures for eventual discussions. Those responsible for case discussion rebuked them for having submitted the suit and advised them to send repeated or more detailed applications to their institutions. Such a similar attitude has negative influence on case discussion procedures and possible outcomes.
Administrative bodies formally precede the cases regarding administrative suits. Consequently, the amendments made in December of 2007 were not effective and it contradicts two articles of the acting Georgian Constitution. More exactly, it restricts the publicity of information and accessibility to the court.
The GYLA intends to bring suit to the Georgian Constitutional Court today and will request to discuss the amendments introduced on December 29 2007, as whether their compliance to the Constitution must be guaranteed or not.