რუსული აგრესიის შედეგად უკვე 200 ჰექტარი ტყის მასივი დაიწვა
თბილისი. 17.08.08. მედიანიუსი. ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკის ნაწილსა და ბორჯომის სატყეო უბანზე გაჩენილი ხანძრის შედეგად უკვე 200 ჰექტარი ტყის მასივი დაიწვა.
როგორც „მედიანიუსს“ საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრმა ირაკლი ღვალაძემ განუცხადა, ხანძრის კერების ლოკალიზება ისეთი მექანიკური საშუალებებით ხდება, როგორიცაა მაგალითად, თხრილების გაკეთება. ხანძრის სალიკვიდაციო სამუშაოებს სპეციალური ჯგუფები ასრულებენ, რომელშიც გარემოს დაცვის სამინისტროს წარმომადგენლებთან ერთად ადგილობრივი მეხანძრეებიც არიან ჩართულნი. მისივე თქმით, საქართველოს  ხანძრის ლოკალიზებაში დახმარებას თურქეთი დაჰპირდა. თუმცა, როდის შემოფრინდება მათი ორი სპეციალური, ცეცხმქრობი თვითმფრინავი საქართველოს ტერიტორიაზე, ჯერჯერობით უცნობია.
როგორც ცნობილია, აღნიშნულ ტერიტორიას ხანძარი რუსული ავიაციის მიერ ცეცხლგამჩენი ჭურვების ჩამოგდების შედეგად გაუჩნდა. ამ ჭურვების გამოყენება საერთაშორისო კონვენციებით აკრძალულია.

Russian Aggression Responsible for 200 Hectares of Forest in Flames
As a result of the fire in the part of Borjomi-Kharagauli National Park and Borjomi forest nearly 200 hectares of the forest has already goes up in flames.
Irakli Ghvaladze, Georgian Minister of Environment and National Resources reported to the Medianews, that they try to localize the fire by cutting trenches and fire stops.  Special groups of the representatives of the Ministry of Environment and local inhabitants are carrying out fire fighting activities in order to bring the fires under control. The minister stated that Turkey promised to assist them in the effort. However, Ghvaladze cannot predict when Turkish planes will manage to fly into Georgian territory.
Reportedly, the forest was set on fire by the special aircrafts of Russian aviation that dropped special incendiary bombs to intentionally set the forest ablaze. The use of such bombs is banned by international conventions.