სახალხო დამცველი საქართველოს პრეზიდენტს უპატრონოდ დარჩენილი ბავშვების დედის შეწყალებას სთხოვს
საქართველოს სახალხო დამცველმა სოზარ სუბარმა საქართველოს პრეზიდენტს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის  ქ.თბილისის #5 ქალთა და არასრულწლოვანთა დაწესებულებაში მყოფი მსჯავრდებულის  ქალბატონ მარინა ქ.-ს შეწყალების თხოვნით მიმართა.
სახალხო დამცველი დარწმუნებულია, რომ საქართველოს პრეზიდენტი გულისყურით მოეკიდება მარინა ქ.-ს ოჯახურ ტრაგედიას და ნებას დართავს მას, თავად იზრუნოს დარჩენილი ორი შვილის აღზრდაზე.
მარინა ქ. ოთხი შვილის დედაა. 2003 წელს მისი ერთ-ერთი შვილი - ექვსი წლის გიორგი კ. - გარდაიცვალა ინტოქსიკაციით, რადგან ოჯახის მძიმე ეკონომიკური მდგომარეობის გამო მას ნაგავსაყრელზე უხდებოდა საკვების ძებნა.
2006 წლის 10 აგვისტოს მარინა ქ. ჯართის - საქართველოს რკინიგზის კუთვნილის ვაგონებიდან 259 ლარის ღირებულების ლითონის დეტალების - ქურდობისთვის დააკავეს. მას 4 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა. მისი სამი შვილი იზრდებოდა მარინა ქ.-ს მეუღლის მამიდის ცირა ხ.-ს და ბებიის, ვარა კ.-ს მეთვალყურეობის ქვეშ. 2008 წლის 8 აგვისტოს ქ.გორზე განხორციელებული რუსული ავიაიერიშის დროს ჭურვი დაეცა ვარა კ.-ს სახლს (ქ.გორი, ხახუტაშვილის ქ.#4), რის შედეგადაც ვარა კ. და მარინა ქ.-ს 13 წლის შვილი მერაბ კ. ადგილზე დაიღუპნენ, ნანგრევებიდან მათი გვამების სრულად გამოტანა დღემდე ვერ ხერხდება. დაბომბვის შედეგად 4 წლის ლიკა კ.-მ მიიღო მეორე და მესამე ხარისხის დამწვრობა.
ამ საშინელი ტრაგედიის შემდეგ, მარინა ქ.-ს ორი მცირეწლოვანი შვილი პრაქტიკულად უპატრონოდაა დარჩენილი. სახალხო დამცველმა თავი ვალდებულად მიიჩნია პირადად მიემართა საქართველოს პრეზიდენტისთვის მარინა ქ.-ს შეწყალების თხოვნით. აღსანიშნავია, რომ აღნიშნულ პიროვნებას უკვე მოხდილი აქვს სასჯელის ნახევარი, ხოლო იმ პერიოდში, რაც მან სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში გაატარა, სანიმუშო ყოფაქცევით გამოირჩეოდა, რის გამოც ორი მადლობა აქვს მიღებული.

Georgian Public Defender Sozar Subari petitioned to Georgian president to pardon Marina K. an inmate of the Tbilisi Woman and Juvenile Custody # 5 that falls under the supervision of Penitentiary Department within the Ministry of Justice.
Public Defender is confident that Georgian president will take into consideration the tragedy of the family of Marina K. and allow her to personally take care of her two children.
Marina K. has four children. In 2003, her six-year-old son Giorgi K. died of poisoning because the child had to gather food rubbish damp because of their extreme poverty.
On August 10 2006 Marina K. was arrested for having stolen scrap-iron of 259 GEL from the train-carriages of Georgian Railway department. She was sentenced to four years in prison. Her three children were being brought up at the family of her husband’s aunt Tsira Kh. and at grandmother’s Vara K. On August 8 2008, when Gori was bombed by Russian aircrafts, the house of Vara K (Khakhutashvili Street # 4, Gori) was destroyed; consequently, Vara K and Marina K’s 13-year-old son,. Merab K died at the scene of the incident.  It is still impossible to recover their bodies from the ruins. As a result of the bombardment, four-year-old Lika K has burns on her body.
After such a terrible tragedy, two children of Marina K. are left without anyone to care for her. Public Defender considers himself obliged to appeal to the Georgian President to pardon Marina K. The prisoner has already served first half of her sentence. Recently, Marina K was twice praised for her good behavior while in custody – model prisoner.