კონსერვატორები დაღუპულ ჯარისკაცთა სახელობითი სიის გამოქვეყნებას ითხოვენ
კონსერვატიული პარტია დაღუპულ ჯარისკაცების ზუსტი რაოდენობის გამოქვეყნებს სახელობითი სიის მეშვეობით ითხოვს.
როგორც დღეს გამართულ ბრიფინგზ კონსერვატიული პარტიის წევრმა გიგა ბუკიამ განაცხადა, ამ მოთხოვნით პარტიამ უკვე მიმართა თავდაცვის, შინაგან საქმეთა და ჯანდაცვის სამინისტროებს, თუმცა აღნიშნული უწყებებიდან პასუხი ამ დრომდე არ მიუღიათ.
გიგა ბუკიას თქმით, საზოგადოებაში ეჭვი გაჩნდა, რომ ხელისუფლების მხრიდან წარმოდგენილი, აგვისტოს მოვლენების დროს დაღუპულ ჯარისკაცთა რაოდენობა _ 372, რეალური არ არის. აქედან გამომდინარე, საზოგადოებას სიმართლის ცოდნა სჭირდება, შესაბამისად, უნდა გამოქვეყნდეს სახელებისა და გვარების ზუსტი რაოდენობა.
კონსერვატიულ პარტიას აქვს თავისი მონაცემები, რომელიც ჯერჯერობით არასრულყოფილია. თუმცა, ეს მონაცემი ხელისუფლების მონაცემზე გაცილებით მეტია. ასევე, უნდა დადგინდეს უგზოუკვლოდ დაკარგულთა რაოდენობა.  ამ ყველაფრისთვის უნდა გამოქვეყნდეს სახელობითი სია“, _ განაცხადა გიგა ბუკიამ.
კონსერვეტორები აგვისტოს მოვლენების შემსწავლელ დროებით კომისიას, რომელიც პარლამენტის გადაწყვეტილებით უნდა შეიქმნას, მოუწოდებენ, რომ დაღუპულ ჯარისკაცთა სახელობითი სია გამოაქვეყნონ.

Conservative Party Demands List of Soldiers Killed During the War Made Public
The Conservative Party demands to publish the exact number and names of all those soldiers who died during military operations in early August.
Goga Bukia, member of the conservative party, stated at the briefing today, that their party has already petitioned to the Ministry of Defense, Interior Ministry and Ministry of Healthcare. However, they have not received any reply yet.
Giga Bukia said that the society has doubt about the number of soldiers who died during the August events in Georgia as it is offered by the government. It is thought that the number of 372 dead soldiers does not demonstrate the actual number killed or missing. Consequently, the society needs the truth and exact number and names of dead soldiers must be announced.
Conservative party has its own data that is incomplete yet. However, their data shows higher numbers than the government claims. Moreover, they should estimate exact number of missing solider and other citizens. It is essential that a list of names must be published,” said Giga Bukia.
The members of the conservative party call upon the temporary commission established based on the parliament’s decision to publish the list of names of killed and lost soldiers.