აჭარაში მეწყერმა კიდევ 6 ადამიანი იმსხვერპლა
გუშინდელმა მეწყერმა, ქობულეთის რაიონის სოფელ ხალაში მცხოვრები 6 ადამიანი იმსხვერპლა. მათ შორის 5 გარდაცვლილი ერთი ოჯახის წევრია. გარდაცვლილი დავითაძეებიდან, ორი ბავშვია. ამ ეტაპზე მხოლოდ ერთ-ერთი ბავშვის, სალომეს ცხედარია ნაპოვნი. დავითაძეების ოჯახის დანარჩენმა 10 წევრმა მეწყერს თავი დააღწიეს.
მეწყერმა იმსხვერპლა დავით გაბაიძეც, დავითაძეების მეზობელი. გაბაიძე დავითაძეების ოჯახში მათი თავის სახლში გადასაყვანად იყო მისული. „დაახლოებით 4 იქნებოდა, მამაჩემი რომ დავითაძეების სახლში წავიდა. ოჯახი სტიქიის ზონაში იყო და წვიმა რომ აღარ შეჩერდა, მამაჩემი წავიდა, რომ ისინი ჩვენთან უნდა ჩამოეყვანა. შემდეგ ძლიერი ხმა გავიგონეთ, როცა გავიხედეთ, დავითაძეების სახლი უკვე აღარ ჩანდა“, - ამბობს გარდაცვლილი გაბაიძის შვილი.
ადგილობრივთა თქმით, გეოლოგები სოფელ ხალაში გუშინდელ სტიქიამდე ორი დღით ადრე იყვნენ მისული. გარდაცვლილთა მეზობლები იხსენებენ, რომ სპეციალისტებმა დავითაძეებს სახლის დატოვება ურჩიეს. 19 სექტემბრის სტიქიის დროს, მეწყერი დავითაძეების სახლის კედელს მიადგა და სახლი საკმაოდ დაზიანებული იყო.
სოფელ ხალაში მცხოვრებლები შეშინებული არიან, თუმცა არც წასავლელი აქვთ სადმე. მათი თქმით, გეოლოგებმა კიდევ 47 ოჯახი გააფრთხილეს, რომ მეწყერსაშიშ ზოლში ცხოვრობენ.
19 სექტემბერს, მეწყერმა აჭარაში 5 ადამიანი იმსხვერპლა. ხელვაჩაურის რაიონის სოფელ მასაურაში მეწყერის ჩამოწოლის შედეგად ჩავლეიშვილების ოჯახის ოთხი წევრი და სოფელ ჭარნალში მცხოვრები გურამ შანთაძე დაიღუპნენ.

Landslide Kills 6 People in Adjara
6 people died in the village of Khala, Kobuleti District in a landslide as yesterday. 5 out of 6 come from the same family of Davitadzes. Two children are among the dead. Only the body of one child named Salome found. However, 10 members of Davitadze family somehow survived the ordeal.
The 6th victim is Davit Gabaidze, the neighbor of Davitadze family. Gabaidze came to Davitadzes to take them to his house. “At about 4 o’clock my father went to the Davitadzes’ house. Their family lives in a landslide zone. When the rain did not stop my father went to bring them to our house. Then we heard a terrible noise and when we looked out the house of Davitadzes had disappeared gone,” stated one member of Gabaidze family.
The locals say that geologists visited the village of Khala two days earlier the yesterday’s landslide. The Davitadzes’ neighbors recall that the geologists advised the Davitadzes to leave the house as soon as possible. After the September 19th landslide, the soil had encroached to the wall of Davitadzes’ house and the whole house was rather severely damaged.
Khala of inhabitants are very scared. Unfortunately, however, they have no place to escape from the danger.  They said that the geologists had earlier informed 47 families that they are at risk by living in a landslide risk zone.
On September 19th, 2008, 5 people died in a landslide. 4 members of Chavleishvili family and Guram Shantadze, the inhabitant of Charnali village were killed by the landslide in the village of Masaura, Khelvachauri District.