ჯანმრთელობის უმნიშვნელო დარღვევისას აცრების ჩატარება დაუშვებელია
დაავადებათა კონტროლის და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის გადამდებ დაავადებათა პროფილაქტიკის სამსახურის უფროსი ლევან ბაიდოშვილი კატეგორიულად აფრთხილებს ყველა ადამიანს, რომელიც აცრამდე თავს შეუძლოდ გრძნობს, ან სურდო და სიცხე აქვს, აცრა არ გაიკეთოს.
„ყველა იმ პიროვნებას, ვისაც აღენიშნება ჯანმრთელობის რაღაც უმნიშვნელო დარღვევაც კი, აცრას არ ექვემდებარება“, _ განუცხადა „მედიანიუსს“ ლევან ბაიდოშვილმა.
მისი თქმით, ასპინძაში სკოლის მოსწავლე გოგონა, რომელსაც აცრის შემდეგ სხეულზე გამონაყარი გაუჩნდა, ამჟამად თავს კარგად გრძნობს.
„გოგონას აცრიდან 24-საათის შემდეგ მცირე გამონაყარი განუვითარდა და თავის დაცვის მიზნით საავადმყოფოში მოათავსეს. ეს იყო მსუბუქი ანაფლაქსური რეაქცია, რომელიც შეიძლება განუვითარდეს აცრილების 1-დან 5 პროცენტს, _ აღნიშნა ბაიდოშვილმა
მისი თქმით, გამონაყარი დამახასიათებელია ალერგიულ ადამიანებისთვის, ახასიათებს არა მხოლოდ აცრას, არამედ სხვა ნებისმიერ ნივთიერებაზე განვითარებულ ეგრეთ წოდებულ აგრესიას, რაც აცრის ერთ-ერთი სიმპტომია.
„მედიანიუსის“ კითხვაზე, რატომ არ მიიჩნიეს საჭიროდ აცრამდე მოსწავლეების გამოკვლევა, ბაიდოშვილმა აღნიშნა: „არანაირი წინასწარი გამოკვლევა, არანაირი მარკირება აცრას არ სჭირდება. ერთადერთი, რაც ნამდვილად ყურადსაღებია 12-16 წლის მოზარდებში, არის ემოციური ფონი, რომელიც სხვა ასაკის ადამიანებთან შედარებით, განსხვავებით ძალიან მაღალია“.

Immunization Inadmissible in case of Minor Health Problems
Levan Baidoshvili, head of Department for Prevention of Contagious Diseases of the National Center for Disease Control and Public Health stated that everyone who has running nose or fever must avoid vaccination.
“Those have some small, minor health problems like flue must not be vaccinated,” told Levan Baidoshvili to news agency Media news.
He said that a girl who had a rush after having vaccinated is feeling fine now. “24 hours after vaccination a small rash appeared on the girl’s body. She was placed in the hospital just to be on the safe side. It was small reaction on vaccination and occurs on in 1-5 % of vaccinated people,” stated Baidoshvili.
News agency Media news journalist asked why doctors did not examine pupils before vaccinating them. Baidoshvili said “There is no need in conducting a preliminary examination. There is only one thing that must be taken into account while vaccinating minors of 12-16 years and it is their high emotional approach to the situation.”