თელავში საპატრულო პოლიციის თანამშრომლები მოქალაქეებს ფიზიკურად უსწორდებიან
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შს გენერალურ ინსპექციისგან საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის კახეთის სამმართველოს თანამშრომლების მიერ სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტების და მოქალაქეების ფიზიკური შეურაცხყოფის ფაქტებზე სასწრაფო რეაგირებას ითხოვს.
როგორც ცენტრში განმარტავენ, ორგანიზაციის წარმომადგენლები დღეს თვითონ გახდნენ თვითმხილველები, პროვოკაციის გზით როგორ იწვევენ სამართალდამცავები მოქალაქეებს, რის შემდეგაც მათ აკავებენ და ამასთან ერთად აყენებენ ფიზიკურ შეურაცხყოფას.
11 საათსა და 17 წუთზე საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა ეკიპაჟის #60-14, მანქანა ნომრით ჭNV – 479 თელავის სასამართლოს შენობიდან გაიყვანეს ადმინისტრაციულ სამართალდამრღვევად ცნობილი ახალგაზრდა მამაკაცი, რომელსაც ხელბორკილი ჰქონდა დადებული. საპატრულო პოლიციის მანქანაში ჩაჯდომისას, მიუხედავად იმისა, რომ დაკავებულს არანაირი წინააღმდეგობა არ გაუწევია, პოლიციის თანამშრომლებმა მას მანქანაში ჩაჯდომამდე წიხლებით ურტყეს და ისე შეაგდეს.
ამავე მანქანით მოძრავმა საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა 16 საათზე ქ. თელავში აგრარული ბაზრის მიმდებარე ტერიტორიაზე მოძრაობის წესების დარღვევის მიზეზით გააჩერეს მოქალაქე. მიუხედავად იმისა, რომ სამართალდამცავებს მოქალაქისთვის მანქანიდან გადმოსვლა არ უნდა მოეთხოვათ, იგი მანქანიდან გადმოიყვანეს და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს. რამდენიმე წუთში კი დამხმარე ეკიპაჟი გამოიძახეს და მოქალაქე დააკავეს.
საპატრულო პოლიციის თანამშრომლების ამოცნობა შეუძლებელი გახდა, რადგან სამართალდამცავებს კანონმდებლობით დადგენილი მოთხოვნის მიუხედავად ვინაობის დამადასტურებელი სამკერდე ნიშნები არ ჰქონდათ. "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" წარმომადგენლებმა მათ ვინაობის გამჟღავნება სთხოვეს, რაზედაც საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა დაკავების მუქარით უპასუხეს.
მსგავსი ფაქტების შესახებ ცენტრის წარმომადგენლებმა არაერთხელ აცნობეს საპატრულო პოლიციის კახეთის სამმართველოს უფროსს, ალეკო დეკანოიძეს, მაგრამ უშედეგოდ. სამართალდამცავების მიერ სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტებით არც თელავის რაიონული პროკურატურა დაინტერესდა.
უნდა აღინიშნოს, რომ ცოტა ხნის წინ, თელავში, ერთ-ერთმა დაკავებულმა პირმა, რომელსაც საპატრულო პოლიციის თანამშრომლები ფიზიკურად გაუსწორდნენ, პროტესტის ნიშნად თვითდაზიანებები მიიყენა, მაგრამ საპატრულო პოლიციის უფროსი და პროკურატურა არც ამ ფაქტით დაინტერსდნენ.

Telavi Patrol Officers Abuse Citizens
Human Rights Centre demands the General Inspection of the Internal Ministry to punish patrol police officers at the Kakheti regional department of Ministry of Internal Affairs for having abused their authority and having insulted Georgian citizens.
Representatives of the centre claim they personally witnessed how law enforcers were provoking people after what they were arrested and would proceed to physically assault them.
At 11:17 AM patrol police officers of the escort # 60-14 in the car with state number WNV 479 led a young man, accused for some crime, out of the Telavi district court building; the detainee had handcuffs on and in no way resisting the police officers while sitting into the car. Nonetheless, the law enforcers kicked him before he was seated the car and even pushed him inside.
The patrol police officers traveling in the same car stopped a person driving a car near the agricultural market in Telavi at 4:00 PM; they blamed him for breaking the traffic rules. Although the law enforcers should not have demanded the driver to get out of the car, they dragged him out of the car and assaulted him as well. Several minutes later a new escort of police officers arrived on the place to assist them in their activities and proceeded to detain the person.
It was impossible to identify the police officers because they did not have ID badges on though it is demanded by the law. Representatives of the Human Rights Centre requested the police officers to introduce themselves but the law enforcers threatened them with detention in reply.
The Human Rights Centre has informed Aleko Dekanoidze, the head of Kakheti region patrol police department about similar incidents; however, nothing has been changed so far. Neither Telavi District Prosecutor’s Office has taken interested in such documented facts.
It is noteworthy, that short time ago, one of the detainees in Telavi, who was beaten by patrol police officers, injured himself in protest; however, the head of the patrol police department and prosecutor still refused to investigate the incident.