,,ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ადამიანების წამებაში ეჭვმიტანილი პოლიციელების დასჯას ითხოვს
"ადამიანის უფლებათა ცენტრი" მოქალაქეების ალექსი ბახუტოვის და ირაკლი ციციშვილის წამებისთვის შს თელავის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლების დასჯას ითხოვს.
როგორც ცნობილია, თელავის პოლიციის თანამშრომლებმა ალექსი ბახუტოვი 2007 წლის 27 ივნისს ლაშა ჩოფიკაშვილის განზრახ მკვლელობის ბრალდებით დააკავეს. შს თელავის რაიონული სამმართველოს ნაფარეულის განყოფილებაში წამების შედეგად სამართალდამცავებმა ბახუტოვს და ამავე საქმეზე დაკავებულ მის გერს ირაკლი ციციშვილს აღიარებითი ჩვენებები ჩამოართვეს. გოჩა ნოღაშვილმა და პოლიციის სხვა თანამშრომლებმა ბახუტოვს თავზე პოლიეთილენის პარკი ჩამოაცვეს, მანქანით ათრიეს და უმოწყალოდ სცემეს.
ბახუტოვის ფიზიკური დაზიანებების ფაქტი დასტურდება შს სამინისტროს ყვარლის რაიონის დროებითი მოთავსების იზოლატორში განთავსებულ დანაშაულის ჩადენაში ეჭვმიტანილ პირთა აღრიცხვის ჟურნალში გაკეთებული ჩანაწერებითაც.
მიუხედავად იმისა, რომ ბახუტოვისა და ციციშვილის მიმართ არაადამიანური მოპყრობის ფაქტზე გამოძიება დაიწყო, კახეთის საოლქო პროკურატურას ის სამართალდამცავები, რომლებსაც დაზარალებულები წამებაში ადანაშაულებენ, სისხლის სამართლის პასუხისგებაში ამ დრომდე არ მიუცია.
ცნობისათვის, მას შემდეგ რაც თელავის რაიონულმა სასამართლომ ბახუტოვს ჩოფიკაშვილის განზრახ მკვლელობისათვის 9 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა, ლაშა ჩოფიკაშვილი ცოცხალი გამოჩნდა.

13:20, Saturday, 18.05.2013
The Human Rights Center demands that the employees of the Telavi District Division of MIA are punished for torturing citizens Aleksi Bakhutov and Irakli Tsitsishvili.
The employees of Telavi Police Department arrested citizen Aleksi Bakhutov on June 27, 2007 on charges of premeditated murder of Lasha Chopikashvili. Aleksi Bakhutov and his stepson Irakli Tsitsishvili who was detained for participating in the criminal act of Bakhutov were beaten into a confession in Napareuli Department of Telavi District Division. Gocha Noghashvili and other police officers pulled cellophane over Bakhutov’s head, dragged him with a car and severely beat him.
The fact that Bakhutov was beaten can be proved by a record from the MIA Kvareli District Temporary Detention Isolator Suspect Registration Record Book.
Even though a criminal case was launched on inhuman treatment against Bakhutov and Tsitsishvili, the Kakheti Regional Prosecutor’s Office has not yet detained the alleged perpetrators – the police officers
It is noteworthy that after Telavi District Court sentenced Bakhutov to 9 years in prison for Lasha Chopikashvili’s premeditated murder, it turned out that Chopikashvili was actually still alive.