კახეთის საოლქო პროკურატურამ მუნიციპალიტეტების გამგეობებიდან ფინანსური დოკუმენტაცია ამოიღო
თელავის რაიონულმა სასამართლომ დააკმაყოფილა კახეთის საოლქო პროკურატურის შუამდგომლობა ლაგოდეხის, სიღნაღის და გურჯაანის მუნიციპალიტეტების გამგეობებიდან, მათ მიერ 2008 წელს გახარჯულ თანხებთან დაკავშირებული დოკუმენტაციის ამოღების შესახებ. პროკურატურის წარმომადგენლებმა გამგეობებიდან უკვე ამოიღეს ფინანსური დოკუმენტები.
კახეთის საოლქო პროკურატურამ საქართველოს მთავრობის 2008 წლის 14 მარტის 125-ე და 15 მაისის 327-ე განკარგულებებით, სიღნაღის, ლაგოდეხის, გურჯაანის და საგარეჯოს მუნიციპალიტეტებისთვის ჩარიცხული 6 805 200 ლარის არამიზნობრივად ხარჯვის ფაქტზე გამოძიება რამდენიმე დღის წინ, `ადამიანის უფლებათა ცენტრის~ მიმართვის და მიწოდებული მასალების საფუძველზე დაიწყო.
როგორც ცნობილია, ამ თანხით მუნიციპალიტეტებში სასმელი წყლის სისტემების და შიდა გზების სარეაბილიტაციო, სოფლების გაზიფიცირების, მრავალსართულიანი სახლების ფასადების, სახურავების შეკეთების და სხვა სამუშაოები უნდა ჩატარებულიყო. მიღება – ჩაბარების აქტებში აღნიშნულია, რომ ხელშეკრულებით გათვალისწინებული სამუშაოები მაღალი ხარისხით შესრულდა, მაგრამ ხიდები უკვე ჩაინგრა, მრავალსართულიან სახლებს ქარმა სახურავი გადახადა, მოსახლეობა კი დღემდე უწყლოდ არის დარჩენილი.

Telavi district court satisfied the mediation of Kakheti regional prosecutor’s office and the financial documents of 2008 from Lagodekhi, Sighnaghi and Gurjaani municipality boards have already been withdrawn from the boards.
Based on Georgian government’s resolution # 125 issued on March 14 2008 and resolution # 327 of May 15, several days ago, Kakheti regional prosecutor’s office launched an investigation of unreasonable expenditures of 6,805, 200 GEL allocated in Sighnaghi, Gurjaani and Sagarejo municipalities. The investigation started after Human Rights Center had appealed to the prosecutor’s office and provided them with corresponding financial documents.
Reportedly, the allocated sum should have been spent on the rehabilitation of water-distribution system and inner roads in the districts of Kakheti region, as well as gasification of the villages, conducting repairs on the facades and roofs of residential buildings. The protocols of acceptance, AKTS, state that the scheduled works were implemented on a high level of workmanship. However, the bridges have already destroyed, roofs were blown off by the wind and the populace has not been yet supplied with water.