საია: ქართული ბანკები ომის შედეგად დევნილებს დაჭერით ემუქრებიან
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია  დევნილებისთვის საგადასახადო და საბანკო დავალიანების გამო ჯარიმების დაწესებას აპროტესტებს.
დღეს, ადამიანის უფლებათა კვირეულის პირველ დღეს, ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ დევნილების საბანკო და საგადასახადო დავალიანების გამო არსებულ პრობლემებზე გადაღებული ფილმი უჩვენა. ფილმში ნაჩვენები იყო კონკრეტული ფაქტები.
როგორც ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარემ თამარ ხიდაშელმა განაცხადა, ომის შემდეგ დევნილებს საგადასახადო დავალიანების გამო სახელმწიფომ ჯარიმა დააკისრა, რაც ყოვლად გაუმართლებელი და მიუღებელი ქმედებაა. მისი თქმით, ასევე პრობლემაა რუსული აგრესიის შედეგად დაზარალებულთა საბანკო დავალიანება, რის გამოც ისინი გარკვეული ფსიქოლოგიურ და მორალურ წნეხს განიცდიან.
„სახელმწიფო გარკვეულწილად უნდა ჩაერთოს და გარკვეული როლი უნდა ითამაშოს ამ პრობლემის მოგვარებაში.  რადგან ის ხალხი ფორსმაჟორულ სიტუაციაში აღმოჩნდა. ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ მიმართა “საქართველოში არსებულ ბანკებს, რომ დევნილებისთვის საბანკო დავალიანებასთან დაკავშირებით გარკვეული შეღავათები გაეწიათ. სხვადასხვა ბანკისგან არაერთგვაროვანი პასუხი მივიღეთ.
ზოგიერთმა ბანკმა არ გაითვალისწინა ამ ადამიანების ფორსმაჟორული მდგომარეობა, დავალიანებაზე ჯარიმა დააკისრა და შავ სიაშიც შეიტანა. იყო შემთხვევა, როცა ერთ-ერთი ბანკიდან უშიშროების თავზე დაყენებით, დაჭერით ემუქრებოდნენ. ეს ხალხი საშინელ ფსიქოლოგიურ და მორალურ წნეხს განიცდის. შიშით ტელეფონსაც კი ვერ პასუხობენ, რადგან ჰგონიათ, რომ ბანკიდან ურეკავენ“, - აცხადებს თამარ ხიდაშელი.

Georgian Young Lawyers Association protests imposing fines for unpaid tax and bank debts on internally displaced people from conflict zone after the August war.
On the first day of International Week of Human Rights the GYLA presented a film on the problems the IDPs have regarding bank and tax debts. The film demonstrated concrete facts.
Tamar Khidasheli, the chairperson of the GYLA, stated that after the war IDPs were fined by the state for not having paid taxes; it is completely unfair and unacceptable action. Khidasheli stated that another problem is debts of IDPs in banks for what these people endure psychological and moral oppression.
“The state should interfere and participate in the resolution of these problems. These people were in forts-major situation. The GYLA has already petitioned to Georgian banks and requested to envisage some kind of discounts for the IDPs. Various banks sent various replies.
“Several banks did not consider urgent situation of these people and fined them for having debts in their banks; furthermore, they were included on the black list. There was one occasion when one of the banks sent security service officers to the family and threatened the debtor with imprisonment. These people are under serious psychological and moral oppression. They are afraid to answer phone calls thinking there are called from banks,” said Tamar Khidasheli.