ქართულენოვანი “ჯორჯიან თაიმსი” მუშაობას აჩერებს
ქართულენოვანი “ჯორჯიან თაიმსი” მუშაობას აჩერებს, - ამის შესახებ განცხადება მედიაჰოლდინგ “ჯორჯიან თაიმსის” პრეზიდენტმა მალხაზ გულაშვილმა დღეს გააკეთა.
“მე, მედიაჰოლდინგ “ჯორჯიან თაიმსის” პრეზიდენტი მალხაზ გულაშვილი ვაცხადებ, რომ სამშობლო ოჯახიდან იწყება, ოჯახის უსაფრთხოების დაცვა კი ჩემი უპირველესი მოვალეობაა. “ჯორჯიან თაიმსის” 17-წლიანი შეუფერხებელი მუშაობის მანძილზე ვიღებ უპრეცედენტო გადაწყვეტილებას, ქართულენოვანმა “ჯორჯიან თაიმსმა” შეაჩეროს მუშაობა. მითი საქართველოში პრესის თავისუფლების შესახებ დიდი კითხვის ნიშნის ქვეშ დგას. პირადად მე ზემოაღწერილი ძალადობის პირობებში საზოგადოებას თავისუფალ და ობიექტურ გაზეთს ვერ შევთავაზებ”, - განაცხადა გულაშვილმა.
მისივე თქმით, ინგლისურენოვანი გამოცემა “ჯორჯიან თაიმსი”, რომელსაც ქართული გამოცემისგან განსხვავებით, სულ სხვა ნიშა უჭირავს, უცხოეთსა და საქართველოს შორის დამაკავშირებელი ხიდის როლი აკისრია, ასევე სამენოვანი ონლაინვერსია  ორმაგი დატვირთვით გააგრძელებს მუშაობას.
“მე და ჩემი ჟურნალისტური კორპუსი კი ვრჩებით ჩვენი ქვეყნის რიგით ჯარისკაცებად და ჩვეულ რეჟიმში ვაგრძელებთ მუშაობას”, - აღნიშნა გულაშვილმა.
მანვე აღნიშნა, რომ აღნიშნული გადაწყვეტილება კი გულაშვილის შვილთან დაკავშირებულ ინციდენტს უკავშირდება.
“მოგეხსენებათ, რომ 13-14 მარტს ვენაში ავსტრიის თავისუფლების პარტიისა და უცხოეთში მცხოვრები შვიდი ქვეყნის ქართული დიასპორის თაოსნობით გახმაურებული კონფერენცია ჩატარდა. კონფერენციას “ჯორჯიან თაიმსის” მფლობელები და ქართული ოპოზიციის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. კონფერენციის თემა იყო საქართველოს მომავალი პერსპექტივა. ვენის კონფერენციამ საქართველოში არაერთგვაროვანი რეაქცია გამოიწვია და ხელისუფლებამ კონფერენციის, მისი მონაწილეებისა და იქ დამსწრე ქართული დიასპორის წრეგადასული დისკრედიტაცია დაიწყო. სამწუხაროდ, მას არც ზოგიერთი ოპოზიციონერი ჩამორჩა”, - აცხადებს გულაშვილი.
მისივე ინფორმაციით, მოვლენებმა პიკს სწორედ მაშინ მიაღწია, როდესაც ხელისუფლების ბინძური კამპანია სახელისუფლო კაბინეტებსა და ტელეეკრანებს გასცდა.
“კერძოდ, 13 მარტს, კონფერენციის გახსნის დღეს ხელისუფლებამ ჩვეულ ხელწერას მიმართა და გადადგა მისთვის კიდევ ერთი, მორიგი საბედისწერო ნაბიჯი. 13 მარტს საღამოს მედია-ჰოლდინგის პრეზიდენტისა და მისი გამომცემლის, 16 წლის ვაჟისა და მისი მეგობრების, მე-11 კლასელი და მეორე კურსელი ახალგაზრდები პოლიციამ საცხოვრებელ სახლთან ახლოს გააჩერა და გააფრთხილა, არ გაქცეულიყვნენ, თორემ ესროდნენ. ამის შემდეგ მოხდა მანქანის გაჩხრეკა და, რაც მთავარია, პოლიციელები ხმარობდნენ გადატენილ იარაღს. ერთ-ერთმა პოლიციელმა მანქანიდან იარაღის თავზე დადებით გადმოიყვანა მე-11 კლასელი, ორს კი ჩხრეკა დაუწყეს. ბავშვების ჯიბეებში მხოლოდ სანთებელები აღმოჩნდა და ისინი პოლიციას უსიტყვოდ დაემორჩილნენ. მივიჩნევთ, რომ სწორედ ბავშვების გააზრებულმა ქმედებამ, მათმა სიმშვიდემ და მორჩილებამ აგვაცილა ის საფრთხე, რომელსაც ალბათ ძალზე დრამატული გაგრძელება მოჰყვებოდა”, - აცხადებს გულაშვილი.

The “Georgian Times” Ceased Publishing
Georgian edition of the “Georgian Times” ceased publishing –Malkhaz Gulashvili, president of media-holding “Georgian Times”, announced today.
“I, Malkhaz Gulashvili, president of media-holding “Georgian Times”, would like to state that my motherland starts from my family. Protection of my family is my ultimate duty.  After 17-year regular activities of “Georgian Times” I made unprecedented decision to cease publishing of the Georgian edition of the “Georgian Times”. Myth about independent printed media in Georgia is under question. Personally I cannot offer free and impartial newspaper to the society in the condition of oppression,” said Gulashvili.
President of the newspaper added that Georgian edition of “The Georgian Times”, unlike English edition of it occupies completely different place in media-market; it acts as a linking bridge between Georgia and foreign countries; trilingual on-line newspaper continues its activities with double working load.
“My journalistic team and me remain in defense of our country and will continue our activities as we have usually done,” said Gulashvili. He added that his decision is connected with the incident about his son.
“It is reported that on March 13-14 conference was held in Vienna which was organized by Georgian Diasporas from seven foreign states. Owners of the “Georgian Times” and representatives of the Georgian opposition also attended the conference. The topic of the conference was future perspective for Georgia. Reaction about the conference in Georgia was various and government started unlimited discredit of its participants and Georgian Diaspora. Unfortunately, some opposition members joined them in similar activities,” said Gulashvili.
According to Gulashvili the situation became uncontrolled after the government started dirty campaign beyond their offices and TV-screens.
“More precisely, on March 13, the government used its ordinary manner and took next fatal step. In the evening of March 13, policemen stopped 16-year-old son of president and publisher of the media-holding and his friends, pupils of 11th form of public school and students of the second year at a high-school. The law enforcers threatened them with shooting if they ran. After that policemen searched the car during which the police had their guns charged. One policeman made a pupil of 11th form of the public school to get out the car under threat of the gun; two more children were searched. Policemen found only lighters in their pockets; boys did not resist the law enforcers at all. We think, the sensible action of the children, their calmness and obedience saved us from danger which could have had very dramatic ending,” said Gulashvili.