“საზოგადოებრივი დამცველი” მომიტინგეთა ჯგუფებზე ძალადობას აპროტესტებენ.
როგორც  დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე საზოგადოებრივი დამცველის წარმომადგენელმა გელა ნიკოლაიშვილმა განაცხადა, სამოქალაქო ფორმებში ჩაცმული ძალოვანი უწყებების თანამშრომლების მიერ მომიტინგეთა ჯგუფებზე თავდასხმები ხდება.
მისი თქმით,  აქციების პირველ დღეს, 9 აპრილს ძალოვანი სტრუქტურები მაქსიმალურად ცდილობდნენ, არ გამოჩენილიყვნენ მასობრივი თავშეყრის ადგილებში. ხელისუფლებამ გადაწყვიტა, მომლოდინე პოზიცია დაეკავებნა და დალოდებოდა, პროტესტი შენელდებოდა თუ აღმავალ ხასიათს მიიღებდა.
“10 აპრილს კი, როცა ყველამ დაინახა, რომ საპროტესტო ტალღამ აღმავალი ხასიათით დაიწყო მსვლელობა, ძალოვანი უწყებების სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმულმა თანამშრომლებმა დაიწყეს მომიტინგეთა ჯგუფებზე ფიზიკური ძალადობა”,-აღნიშნა მან.
ნიკოლაიშვილის ინფორმაციით, პოლიციის ოფიციალური ფორმიანი თანამშრომლები ამას გულგრილად უყურებდნენ და მხოლოდ აფიქსირებდნენ, მიუხედავად იმისა, რომ იმ ინციდენტის მონაწილენი პირდაპირ მიუთითებდნენ მოძალადეთა მანქანებზე.
“ხელისუფლება ამ ტაქტიკას მომავალშიც მიმართავს. საპროტესტო ტალღის გაზრდასთან ერთად, გაიზრდება მათი მხრიდან ძალადობის მასშტაბებიც.  ჩვენ მოვუწოდებთ ძალოვანი სტრუქტურის წარმომადგენლებს, არ შეასრულონ უკანონო ბრძანებები”, _ აცხადებს ნიკოლაიშვილი.
ამასთან, “საზოგადოებრივი დამცველი” მოუწოდებს მერიის წარმომადგენლებს,  შეასრულონ თავიანთი პირდაპირი მოვალეობა და განახორციელონ ქალაქის ცენტრის დასუფთავება.

Gela Nikolaishvili, a representative of the Community Defender, stated at a press-conference today that law officers dressed in civil clothes attacked groups of demonstrators.
According to Nikolaishvili, on the first day of the demonstrations, April 9, the law officers tried not to be conspicuous among the people. The authorities decided to wait to see whether the protest would increase or subside.
He stated: “On April 10 everybody saw that the protest wave increased and law officers dressed in civil clothes started physical assaults on demonstrators.”
Nikolaishvili reported that patrol policemen dressed in official uniforms were regarding the harassment with indifference even, though the victimized people directly told them the state number of the cars in which the harassers attacked them.
Nikolaishvili also said: “The government will apply this tactic again in the future. The more the protest increases the more the violence will increase. We call upon the law enforcers not to obey illegal orders.”
In addition, the Community Defender calls upon the representatives of the City Hall to carry out their obligations and clean the center of the city.