გიორგი ჩხეიძე მუხროვანის ამბოხში ბრალდებულებთან სახალხო დამცველის რწმუნებულებისა და ადვოკატების დაუშვებლობას აპროტესტებს
სახალხო დამცველის მოადგილე გიორგი ჩხეიძე ოთანაძისა და ამირიძის მოსანახულებლად სახალხო დამცველის რწმუნებულებისა და ადვოკატების დაუშვებლობის ფაქტს აპროტესტებს.
როგორც ჩხეიძემ “ინტერპრესნიუსს” განუცხადა,  დღეს დაუკავშირდნენ კობა ოთანაძისა და ლევან ამირიძის ადვოკატები, კერძოდ, ოლღა გიორგაძე, რამინ კვარაცხელია და ონისე მებონია. ისინი აცხადებდნენ, რომ იმყოფებოდნენ საავადმყოფოში და დაკავებულებთან შეხვედრის შესაძლებლობა არ მიეცათ.
სახლახო დამცველის თქმით, ადგილზე იმყოფებოდნენ  სახალხო დამცველის რწმუნებულებიც, რომლებიც ცდილობდნენ, შესულიყვნენ და შეხვედროდნენ დაკავებულებს. რწმუნებულებს დაბრკოლება საავადმყოფოს დაცვის სამსახურის წარმომადგენლებმა შეუქმნეს, რისი უფლებაც, ჩხეიძის თქმით, მათ კანონით არ ქონდათ. რწმუნებულებმა შეადგინეს ოქმი და დააფიქსირეს ფაქტი.
ჩხეიძეის თქმით, კანონის შესაბამისად, მოითხოვენ იმ პირების დაჯარიმებას, ვინც ხელი შეუშალა სახალხო დამცველის რწმუნებულებს საკუთარი უფლებამოსილების განხორციელებაში. ასევე, ადვოკატებისთვის კლინეტის მონახულებაში საპროცესო კოდექსის დარღვევას წარმოადგენს.
“ჩვენ კლინიკის დაცვას მოვთხოვეთ, ახსნა-განმარტება გაეკეთებინათ, თუ რატომ არ ხდებოდა ადვოკატების შეშვება კლინიკაში. ისინი აცხადებდნენ, რომ მათ ასე ჰქონდათ ნაბრძანები. ვეცადეთ, მკურნალ ან მთავარ ექიმს დავკავშირებოდით და მათგან მიგვეღო ახსნა-განმარტება, მაგრამ უშედეგოდ", _ აღნიშნა ჩხეიძემ.

Giorgi Chkheidze Protested When Representatives of the Public Defender Were Not Allowed to Meet Accused for Uprising in Mukhrovani Military Base
Deputy Public Defender Giorgi Chkheidze protested when representatives of the Public Defender and attorneys were not allowed to meet Otanadze and Amiridze, accused for the upraising in the Mukhrovani military base.
Chkheidze reported to the Interpressnews that attorneys of Koba Otanadze and Levan Amiridze, Olgha Giorgadze, Ramin Kvaratskhelia and Onise Mebonia contacted them. They stated that being in the hospital they were not allowed to meet the detainees. According to Giorgi Chkheidze the representatives of the Public Defender were at the hospital too who tried to meet the detainees. The guards of the hospital prevented them to meet the wounded people though the law did not allow them to block representatives of the Public Defender. The representatives of the Ombudsman drew up the protocol on the fact.
Chkheidze stated according to the law their representatives demanded to fine those people who did not allow them to implement their duties. In addition to that, attorneys were not allowed to meet their clients against the Criminal Procedural Code.
“We demanded the guard of the hospital to explain their behavior but they said it was their order. We tried to call or meet the head doctor of the hospital but in vain,” said Chkheidze, who added that Public Defender studies the detention of Otanadze’s brother and his family members.