პრეზიდენტის ადმინისტრაია მაუწყებლის შესახებ კანონს არღვევს
საზოგადოებრივი მაუწყებლის 9-წევრიანი სამეურვეო საბჭო, რომლის შემადგენლობა შარშან ხელისუფლებასა და ოპოზიციას შორის მომხდარი პოლიტიკური გარიგების საფუძველზე ჩამოყალიბდა, მიმდინარე წლის 23 აპრილს,  ოპოზიციის გავლენით თუ მაუწყებლის სარედაქციო პოლიტიკის მიმართ  გულწრფელი პროტესტი გამო, ოთხმა წევრმა: ირმა სოხაძემ, მარინა ვეკუამ, გიორგი ანჩაბაძემ და მიხეილ ჭიაურელმა,  დატოვა.   საბჭოს წევრების გადადგომის შედეგად გამოთავისუფლებული თანამდებობები ამ დრომდე ვაკანტური რჩება, მიუხედავად იმისა, რომ  მაუწყებლობის შესახებ კანონის მიხედვით, პრეზიდენტის ადმინისტრაცია, ვალდებული იყო საბჭოს წევრების გადადგომიდან არაუგვიანეს ერთი თვის ვადაში, ვაკანსიების შესავსებად,  კონკურსი გამოეცხადებინა.  მაგრამ  კანონით დადგენილი ეს ვადა 6 დღის წინ ამოიწურა, პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში არც კი იციან,    როდის გამოაცხადებენ კონკურსს.
“როცა  გამოვაცხადებთ კონკურსს,  ამის შესახებ აუცილებლად გავავრცელებთ ინფორმაციას”, მოკლე პასუხით შემოიფარგლნენ  პრეზიდენტის ადმინისტრაციის პრესსამსახურში.
საზოგადოებრივ მაუწყებელში კონკურსის ვადების დარღვევას    ქვეყანაში მიმდინარე საპროტესტო აქციებით ხსნიან. როგორც მედია.გე - ს საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს  თავმჯდომარემ, ლევან გახელაძემ უთხრა, პრეზიდენტის ადმინისტრაციას „წესით ნამდვილად უნდა გამოეცხადებინა კონკურსი“, მაგრამ    ქვეყანაში „ფორსმაჟორული ვითარებაა“.
„პრეზიდენტის რეზიდენცია არ ფუნქციონირებს, რადგან ოპოზიციის მიერ არის ბლოკირებული. კონკურსი რომც ჩატარდეს   და  კანდიდატებიც შეირჩეს,   საბოლოო გადაწყვეტილება მაინც პარლამენტმა უნდა მიიღოს. პარლამენტი კი არ მუშაობს  და ვერც იმუშავებს,  თუ ეს აქციები უსასრულოდ გაგრძელდა.“ განაცხადა ლევან გახელაძემ.

Last year, based on a political agreement between the government and the opposition a nine-member Board of Supervisors was established to run the Public Broadcasting. On April 23, 2009 four members of the Board, Irma Sokhadze, Marina Vekua, Giorgi Anchabadze and Mikheil Chiaureli, left the board in protest. The vacant places are still not occupied though the Law on Public Broadcasting reads that the president’s administration should hire new members of the board within one month. However, the time-limit according to the law expired 6 days ago and the president’s administration do not give an exact day on when they will start the application procedure. “We will inform people as soon as we announce the competition,” was the reply of the Press-Center of the President’s Administration.
The Public Broadcasting Company explains the delay in announcing the job vacancies because of ongoing protest demonstrations. Levan Gakheladze, Head of the Board of Supervisors, reported to the website Media.ge, that the President’s administration was should have announced the competition already,” however, “the situation in the country is urgent.”
“The President’s Administration does not function well because it is sabotaged by the opposition. Even if the competition is announced and candidates will be selected, the parliament shall take the final decision. Unfortunately, the Parliament cannot work properly if demonstrations continue endlessly,” said Levan Gakheladze.