ლევან ვეფხვაძე ლევან გოგიჩაიშვილის საქმესთან დაკავშირებით საეჭვო გარემოებებზე საუბრობს
საქართველოს პარლამენტის ვიცე-სპიკერი ლევან ვეფხვაძე „9 აპრილის ახალგაზრდული შტაბის“ წევრ ლევან გოგიჩაიშვილის საქმესთან დაკავშირებულ საეჭვო გარემოებებზე საუბრობს და მის მონახულებას ითხოვს.
ეს საკითხი ვეფხვაძემ პარლამენტის ბიუროს დღევანდელ სხდომაზე დააყენა. მისი თქმით, დაკავებული გოგიჩაიშვილის ოჯახის წევრებზე ბოლო დროს არასწორი ინფორმაცია ვრცელდება. კერძოდ, გადაცემა „პატრულში“ მისი უფროსი ძმა ასლან აბაშიძის შვილის კრიმინალური დაჯგუფების წევრად გამოაცხადეს, მეორე ძმა კი - განგსტერად.
ვეფხვაძე აცხადებს, რომ თავის დროზე შეხვდა შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილეს, რომელმაც მას პირად საუბარში უთხრა, რომ ლევან გოგიჩაიშვილის ძმა სხვა მიზეზით და რადგან მისი დანაშაულში მხილება ვერ მოხერხდა - იარაღი ჩაუდეს. ვეფხვაძემ არ დაასახელა მინისტრის მოადგილის ვინაობა, თუმცა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მაშინ, შინაგან საქმეთა მინისტრი ირაკლი ოქრუაშვილი იყო.
რაც შეეხება ლევან გოგიჩაიშვილს, ვეფხვაძე ამბობს, რომ მას ბრალი იმ ადამინის ჩვენების საფუძველზე წაუყენეს, რომელიც თვითონაა ბრალდებული მძიმე დანაშაულში და რომელსაც ბრალი 260-ე მუხლის მესამე ნაწილით ედება.
გოგიჩაიშვილის საქმის მთავარ მოწმეს სამართალდამცავებმა დიდი ოდენობით ნარკოტიკული ნივთიერება აღმოუჩინეს, „და იგი პროკურატურამ 2 000 ლარიანი საპროცესო გარიგებით გაათავისუფლა, რაც გარკვეულ ეჭვებს წარმოშობს“ - აცხადებს ვეფხვაძე, რომელიც იქვე დასძენს, რომ არ ახსოვს შემთხვევა, რომ მსგავსი დანაშაულისთვის დაკავებული ადამიანი გარეთ გამოეშვათ.
პარლამენტის თავმჯდომარე დავით ბაქრაძემ კი აღნიშნა, რომ პროცედურის დაცვის შემდეგ, ვეფხვაძე შეძლებს გოგიჩაიშვილის მონახულებას და მას არანაირი პრობლემა არ შეექმნება.

Levan Vepkhvadze Speaks About Suspicious Circumstances in the Case Materials on Levan Gogichaishvili
Vice-speaker of the Parliament of Georgia Levan Vepkhvadze speaks about suspicious circumstances in the case materials on Levan Gogichaishvili, member of the Youth Branch of the Movement “April 9”. Vepkhavdze requests the permission to visit Gogichaishvili.
Vepkhvadze raised the question at the session of the Parliamentary bureau today. He said that wrong information has been spread about the family members of Gogichaishvili lately. More precisely, in the TV program “Patrol Police” his elder brother was declared member of criminal group of Aslan Abashidze’s son (former head of Adjara Autonomous Republic); the second brother was declared to be gangster.
Vepkhvadze stated that he had met deputy minister of internal affairs who personally told him that it was impossible to find any criminal records on Levan Gogichaishvili’s brother; finally a gun was planted on him. Vepkhvadze did not say the name of the deputy minister however he underlined that the person was deputy minister when Irakli Okruashvili occupied the position of the Minister of Internal Affairs.
As for Levan Gogichaishvili, Vepkhvadze said that he was charged based on the testimony of a person who is also charged under the Article 260, Part III of the Criminal Code of Georgia.
Law enforcers found particularly large amount of narcotics on the main witness in Gogichaishvili’s case and “he was released by the prosecutor’s office under plea-bargain and bail of 2 000 GEL. These facts are very suspicious,” said Vepkhvadze who added that he does not remember any other case when a person blame for similar crime was released under bail.
Davit Bakradze, speaker of the Parliament, stated that after the procedures are followed, Vepkhvadze will be able to visit Gogichaishvili and the MP would not face any delays.