ცხინვალი კვლავ ითხოვს ინფორმაციას „გატაცებული მოქალაქეების“ შესახებ
ცხინვალის დე-ფაქტო მთავრობა კვლავ ითხოვ ინფორმაციას იმ ოსი მოქალაქეების შესახებ, რომლებიც, ოსური მხარის მტკიცებით, ქართულმა სპეცსამსახურებმა გაიტაცეს. ამის შესახებ სააგენტო „რეს“-ი იუწყება.
აღნიშნული ინფორმაციის მიღებას ცხინვალი ინციდენტების პრევენციისა და რეაგირების მექანიზმის სამუშაო ჯგუფების შეხვედრებში მონაწილეობის პირობად აყენებს.
„ამ დრომდე არაფერი ვიცით ჩვენი მოქალაქეების შესახებ, რაც ჩვენთვის ძალიანმნიშვნელოვანი საკითხია. არაერთხელ განვაცხადეთ, რომ ვიდრე მათი ადგილსამყოფელის შესახებ ინფორმაციას არ მოგვაწვდიან, შეხვედრებში მონაწილეობას არ მივიღებთ. ჩვენი პოზიცია უცვლელი რჩება“ - აღნიშნა ცხინვალის რეჟიმის სამუშაო ჯგუფის ხელმძღვანელმა, მერაბ ჩიგოევმა. მისივე თქმით, არ არის გადაჭრილი შეხვედრების თანატავმჯდომარეობის საკითხიც.
ჩიგოევი აცხადებს, რომ ოსური მხარის მოთხოვნების შეუსრულებლობის გამო, ცხინვალმა ამ შეხვედრების იგნორირება გადაწყვიტა.
ინციდენტების პრევენციისა და რეაგირების ერთობლივი მექანიზმი ჟენევის საერთაშორისო კონსულტაციებზე მიღწეული შეთანხმების თანახმად მუშაობს. აღნიშნული მექანიზმის ფარგლებში ბოლო შეხვედრა სოფელ დვანში 29 მაისს გაიმართა.

Tskhinvali de-facto government still requests information about those Ossetian citizens who were kidnapped by Georgian Special Forces as it is claimed by Ossetian side. News Agency “Res” has reported about it.
Tskhinvali requests the information in exchange of participation in the working meetings on incident prevention and reaction mechanisms.
“We have no information about our citizens so far and it is very important issue for us. We have stated several times that until we are provided with the information on their location, we will not participate in the meetings. We still keep on our position,” said Merab Chigoev, head of working group from Tskhinvali. He added that the issue of co-chairpersons is not resolved either.
Chigoev stated that because of ignoring the requests of Ossetian side, Tskhinvali refuses to take part in the meetings.