„ფრიდომ ჰაუსი“: საქართველოსა და უკრაინის რევოლუციებმა დემოკრატიული რეფორმები არ მოიტანეს
საერთაშორისო ორგანიზაცია „ფრიდომ ჰაუსის“ ყოველწლიური ანგარიშის მიხედვით, 2008 წელი ევროპის ყოფილი სოციალისტური ბანაკისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების დემოკრატიებისთვის ცუდი წელი იყო.
რადიოსადგურ „ამერიკის ხმის“ ინფორმაციით, „ფრიდომ ჰაუსის“ ანგარიშში აღნიშნულია, რომ 29-იდან 18 ქვეყანაში დემოკრატიული რეფორმების გზიდან გადახვევა მოხდა.
ანგარიშის მიხედვით, 1995 წლიდან ანუ „ფრიდომ ჰაუსის“ მიერ კვლევების დაწყებიდან პირველად, რუსეთი და ყირგიზეთი მოხვდნენ კონსოლიდირებული ავტორიტარული ქვეყნების რიცხვში და შეუერთდნენ აზერბაიჯანს, ყაზახეთს, ტაჯიკეთს, თურქმენეთს და უზნეკეთს.
ამის დამადასტურებლად „ფრიდომ ჰაუსი“ ასახელებს იმას, რომ 2008 წელს დიმიტრი მედვედევმა რუსეთის საპრეზიდენტო არჩევნებში ყოველგვარი კონკურენციის გარეშე გაიმარჯვა და რუსეთს, სადაც არ არის თავისუფალი სასამართლო, თავისუფალი პრესა და სამოქალაქო საზოგადოება, არ ძალუძს კორუფციასთან ბრძოლა.
„ფრიდომ ჰაუსი“ მიიჩნევს, რომ საქართველოში, უკრაინაში და ყირგიზეთში მომხდარმა „ფერადმა რევოლუციებმა“ ვერ მიიყვანეს ეს სახელმწიფოები დემოკრატიულ რეფორმებამდე.
ორგანიზაცია დადებითად აფასებს კოსოვოში შექმნილ სიტუაციას, სადაც გაეროს მიერ ადგილობრივი ადმინისტრაციისთვის სამთავრობო ფუნქციების გადაცემის პროცესი მიმდინარეობს.

Freedom House: Revolutions in Georgia and the Ukraine Did not Result into Democratic Reforms
International organization Freedom House wrote in its annual report that 2008 was negative year for former social camps in Europe and democrats of the states in Central Asia.
According to the Radio-Station “Voice of America” the report of the Freedom House stresses out that 18 states out of total 29 states have lost their ways to democratic reforms.
According to the report, since 1995 when the Freedom House started the surveys, Russia and Kirgizstan were on the list of authoritarian states alongside Azerbaijan, Kazakhstan, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan.
To prove the claimings Freedom House mentioned the presidential elections of Russia in 2008 where Dmitry Medvedev won the elections without any rivals and Russia, lacking independent court, free media and civil society, cannot fight against the corruption.
Freedom House thinks that Color Revolutions in Georgia, the Ukraine and Kirgizstan failed to lead these countries to democratic reforms.
The international organization assesses the situation in Kosovo positively where the governmental functions of local administration is being assigned to the UN.