სახალხო დამცველმა ოპოზიციის აქტივისტების გატაცების საქმეზე მასალები გამოძიებას გადაუგზავნა
სახალხო დამცველმა შსს ძველი თბილისის სამმართველოს უფროს ირაკლი ყიფშიძეს ოპოზიციური პარტიის წევრებზე განხორციელებული ზეწოლის შესახებ მის ხელთ არსებული ყველა დოკუმენტაცია გადაუგზავნა.
საქმე ეხება „დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოსთვის“ წევრების დარეჯან გუჯეჯიანისა და თამარ ნავერიანის გატაცების ფაქტს.
სახალხო დამცველის ოფისში აცხადებენ, რომ გუჯეჯიანისა და ნავერიანის განმარტებით, 2009 წლის 3 ივნისს, 15:00 საათისთვის, საცურაო კომპლექს „ლაგუნა ვერეს“ ტერიტორიაზე ორმა მამაკაცმა ისინი ძალის გამოყენებით დააკავა და შავ, დაბურულმინებიან ჯიპის მარკის ავტომობილში ჩასვა. მანქანაში კიდევ ორი მამაკაცი იყო. „ქალბატონები სანაპიროს გავლით წაიყვანეს, გზაში შეკითხვებს უსვამდნენ, სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდნენ, ემუქრებოდნენ. თამარ ნავერიანი ხშირად ხდებოდა ცუდად და პასუხის გაცემა უჭირდა, თუმცა ასეთ შემთხვევებში მას გვერდით მჯდომი მამაკაცი თმებში ქაჩავდა და პასუხის გაცემას აიძულებდა. მძღოლის გვერდით მჯდომმა კომპიუტერით გადაამოწმა მათი ვინაობა, დიდი დანა ეჭირა საჭესთან მჯდომ პირს. გამტაცებლები ქალბატონებს ეკითხებოდნენ თუ სად იმყოფებოდნენ ბოლო 2-3 დღე, ვინ მიიყვანა ბურჯანაძის პარტიაში, რამდენს უხდიდნენ მათ და ა. შ. მათზე ზეწოლა, ცოცხლად დამარხვის მუქარა, სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა ექვსი საათი გრძელდებოდა“ - აღნიშნეს სახალხო დამცველის ოფისში.
მათივე ცნობით ახსნა-განმარტებაში მითითებულია, რომ მათ წაართვეს მობილური ტელეფონები. სოფელ გაჩიანთან თამარ ნავერიანმა გონება დაკარგა და ის ვალიდოლით მოასულიერეს. გამტაცებლები ტელეფონით ვინმე ვანოს აბარებდნენ ანგარიშს. დაზარალებულთა თქმით, ბოლო საუბარის შინაარსი ასეთი იყო: - „დიახ, ბატონო ვანო, კარგით რა, ბატონო ვანო უკვე თითქმის ბოლომდე გვყავდა საქმე მიყვანილი და ახლა გავუშვათ? კარგით, ბატონო ვანო, როგორც თქვენ იტყვით“.
6 საათიანი ტყვეობის შემდეგ დარეჯან გუჯეჯიანსა და თამარ ნავერიანს მობილური ტელეფონები დაუბრუნეს და ე. წ. აფრიკის დასახელებაში მანქანიდან გადმოსვეს.
გამოძიებამ გუჯეჯიანი და ნავერიანი დაზარალებულად ცნო და აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით აღიძრა სისხლის სამართლის საქმე.

Public Defender Sent Materials on Kidnapped Activists of the Opposition Parties to Investigation Team
Public Defender of Georgia sent case materials about the oppression of the opposition party members to Irakli Kipshidze, head of police department in Old Tbilisi.
The case materials are about the kidnapping of the members of the Democratic Movement for the United Georgia Darejan Gujejiani and Tamar Naveriani.
Representatives of the Public Defender’s office state that Gujejiani and Naveriani had reported to them that at 3:00 pm on June 3, 2009 two strange men captured them close to the swimming-pool Laguna Vere and pushed them into the Jeep with darkened windows. Two more men were sitting in the car. “The car drove along the embankment; the kidnappers asked the women questions, insulted and threatened them. Tamar Naveriani fainted very often and could not answer their questions. However, the man sitting next to her was pulling her by hair to wake the fainted girl up. The man sitting next to the driver checked the information provided by the women in computer; the driver was holding a huge knife. The kidnappers asked the women where they had been during last 2-3 days; who had suggested them to join the party of Nino Burjanadze; how much they were paid for the membership, etc. the oppression, threatening, insulting and assaulting lasted 6 hours,” said representatives of the Public Defender’s office.
According to the statements of Naveriani and Gujejiani, the kidnappers seized mobile phones from them. Close to the village of Gachiani Naverian lost conscious and finally she came to herself with the help of Validol. The kidnappers were reporting everything to certain Vano on the phone. The women recalled the last conversation: “Come on Mr. Vano, we have almost done our job and why should we release them now? Ok, Mr. Vano, we will do everything what you order.”
Darejan Gujejiani and Tamar Naveriani received their mobile phones back and then they were left in the so-called Africa Settlement in Tbilisi after 6-hour imprisonment.