Freedom House: საქართველოშო დემოკრატიის ხარისხი დაეცა
Freedom House-ის ყოველწლიური კვლევის თანახმად შარშან საქართველოში დემოკრატიის მაჩვენებელი 2005 წლის შემდეგ ყველაზე დაბალ ნიშნულზე იყო.
”გარდამავალი სახელმწიფოები 2009” არის ყოველწლიური კვლევა და ის ყოფილი კომუნისტური ბლოკის 29 ქვეყანას მოიცავს. ქულები გაანგარიშებულია 1-დან 7-მდე შკალაზე, სადაც 1 დემოკრატიული განვითარების ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია, ხოლო 7 - ყველაზე დაბალი.
ჯამური მაჩვენებელი გამოიანგარიშება ქულების საშუალო მაჩვენებლით ცალკეული კატეგორიების მიხედვით, რომელთა შორისაა: საარჩევნო პროცესი, სამოქალაქო საზოგადოება, დამოუკიდებელი მედია, ცენტრალური და ადგილობრივი მმართველობა, სასამართლო სისტემა და კორუფცია.
კვლევის თანახმად, საქართველოს დემოკრატიულობის კოეფიციენტი 4.93-ია. შარშანდელი ანალოგიური კვლევის თანახმათ ეს მაჩვენებელი 4.79 იყო, ხოლო 1999-2000 წლებში - 4.17. 2005 წლის ანალოგიურ კვლევაში კოეფიციენტი იყო 4.96.
”მიუხედავად სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების კონსტიტუციური გარანტიებისა, საქართველო კვლავ რჩება ჰიბრიდულ სისტემად, სადაც პრეზიდენტისადმი ლოიალურად განწყობილ პარლამენტს არ შეუძლია შეზღუდოს აღმასრულებელი ხელისუფლების ავტორიტარული ტენდენციები,” ნათქვამია მოხსენების იმ ნაწილში, სადაც ცენტრალურ ხელისუფლებაზეა საუბარი.
”იმის გამო რომ არ არსებობს პრეზიდენტის რეალური შეზღუდვების მექანიზმები, იმის გამო რომ ხელისუფლება არ იჩენს საკმარის ნებას ჩაერთოს დიალოგში ოპოზიციასთან, ხოლო რუსეთთან აგვისტოს ომთან დაკავშირებული შეკითხვები პასუხგაუცემელია, დემოკრატიული მმართველობის კატეგორიაში კოეფიციენტი 5.75-დან [შარშანდელ მოხსენებაში] 6.00-მდე გაუარესდა,” - ნათქვამია მოხსენებაში..
საქართველოს მაჩვენებელი ასევე გაუარესდა საარჩევნო პროცესის კატეგორიაში 4.75-დან 5.25-მდე იმ ხარვეზების გათვალისწინებით, რომელზეც ეუთო-ს დამკვირვებელთა დასკვნებში იყო აღწერილი 2008 წლის იანვრის საპრეზიდენტო არჩევნების დროს. კვლევა ასევე აღნიშნავს რომ ეს ხარვეზები ხელისუფლებამ იმავე წლის მაისის საპარლამენტო არჩევნებამდე არ გამოასწორა.
მაჩვენებლების გაუარესება ასევე დაფიქსირდა სამოქალაქო საზოგადობის კატეგორიაში 3.5-დან 3.75-მდე. მოხსენების ნათქვამია, რომ მრავალფეროვანმა და აქტიურმა არასამთავრობო სექტორმა, რომელიც 1990 წლების ბოლოს ჩამოყალიბდა საქართველოში, 2003 წლის ”ვარდების რევოლუციის” შემდეგ დაკარგა იმპულსი.
ქულები უცვლელი რჩება მედიის თავისუფლების (4.25), ადგილობრივი თვითმმართველობის (5.5), სასამართლო სისტემის (4.75) და კორუფციის (5.00) კატეგორიებში.
მედიის თავისუფლებასთან დაკავშირებით კვლევაში ნათქვამია, რომ მედია სივრცეში ”დომინანტურ როლს ასრულებენ ის მედია საშუალებები, რომელთა მფლობელებიც ხელისუფლებას უჭერენ მხარს.”
ადგილობრივი თვითმმართველობასთან მიმართებაში კვლევაში ნათქვამია, რომ დიდი ქალაქების მერების არჩევა არ ხდება პირდაპირი წესით. ”მოქალაქეები ხშირად აწყდებიან სირთულეებს როდესაც სურთ დახმარება მიიღონ ადგილობრივი ხელისუფლებისგან, ან მაშინ როდესაც მათ სურთ მიიღონ ინფორმაცია იმ ადგილობრივი ინიციატივების შესახებ,” - ნათქვამია მოხსენებაში.
იქვე აღნიშნულია, რომ ხელისუფლება განაგრძობს საქართველოს სამხრეთ ნაწილში მცხოვრები სომეხი და აზერბაიჯანელი საქართველოს მოქალაქეების მიერ ”დისკრიმინაციის” შესახებ გამოთქმული პრეტენზიების უგულებელყოფას.
სასამართლო სისტემის შესახებ, მოხსენებაში ნათქვამია, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ გადადგა ”ცოტა კონკრეტული ნაბიჯი იმ მოსაზრების გასაქარწყლებლად, რომ აღმასრულებელი ხელისუფლება და არა სასამართლო სისტემა, წყვეტს სასამართლო პროცესის ბედს და რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრო თავად არის კანონი, რომელიც არავის მიმართ არ არის ანგარიშვალდებული”.
კორუფციასთან მიმართებაში, მოხსენება აკრიტიკებს ხელისუფლებას ”შერჩევითი ანტი-კორუფციული კამპანიის” გამო, რაც ”ბევრის მოსაზრებით, არ ახება პრეზიდენტის ახლო გარემოცვას”.
საერთო ჯამში, Freedom House-ის მიხედვით, მოხსენებამ აჩვენა, რომ დემოკრატიის დონე შემცირდა იმ 29 ქვეყნის ორ-მესამედში სადაც კველა ჩატარდა.
Freedom House-მა აღნიშნა, რომ კვლევაში ასახული რეიტინგები შედგა ორგანიზაციის, მისი მრჩევლების და ცალკეული ქვეყნების შესახებ მოხსენებების ავტორების კონსენსუსის საფუძველზე. Freedom House-ი ასევე აცხადებს, რომ ცალკეული ქვეყნების შესახებ თავებში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ამ თავების ავტორებს. საქართველოზე მოხსენების ავტორი ელიზაბეტ ფულერ კარლსონია.

Georgia’s democracy score fell to its lowest since 2005, according to a research by the U.S.-based Freedom House.
Nations in Transit 2009, an annual research, covers 29 former communist European and Eurasian countries. Scores in the survey are based on a 1 to 7 scale, with 1 representing the highest level of democratic development and 7 the lowest.
An overall democracy score is an average of ratings for separate categories, involving electoral process; civil society, independent media, national and local governance; judiciary and corruption.
Georgia’s overall democracy score, according to this year’s survey, is 4.93 down from 4.79 in the last year’s similar study and 4.17 in 1999-2000. The same score stood at 4.96 in similar study released in 2005.
“Despite constitutional guarantees of civil and political rights, Georgia remains a hybrid system in which a parliament loyal to the president fails to curtail authoritarian tendencies on the part of the executive,” the report reads, when it describes situation under the category of National Democratic Governance.
“President Saakashvili’s failure to address the concerns of the population of the breakaway republics of Abkhazia and South Ossetia enabled Moscow to draw Georgia into a conflict Due to the absence of any real constraints on the president, the authorities’ reluctance to engage in dialogue with the opposition, and unanswered questions concerning the August war with Russia, the rating for democratic governance worsens from 5.75 [in last year’s report] to 6.00,” it says.
Georgia’s score has also declined in electoral process category from 4.75 to 5.25 “in light of the shortcomings registered by the OSCE during the January presidential election, and the authorities’ failure to remedy some of those failings before the May parliamentary ballot.”
Decline in scores have also been reported by the study in civil society category from 3.5 to 3.75 saying that “the varied and vibrant civil society that emerged during the late 1990s lost momentum in the wake of the 2003 Rose Revolution.”
Scores have remained unchanged in respect of media freedom (4.25); local governance (5.5); judiciary (4.75) and corruption (5.00).
In respect of media freedom the study says that media outlets “whose owners support the country’s governing powers dominate the media landscape.”
“Mayors of large cities and provincial governors are still not popularly elected. Citizens frequently encounter difficulties in obtaining either assistance from local authorities or information about local initiatives that could affect them personally,” the study says about the local governance category and also adds that the authorities continued “to ignore or dismiss complaints of discrimination expressed by the Armenian and Azerbaijani communities of southern Georgia as unfounded.”
On judiciary the report says that the Georgian authorities have taken “few concrete steps to counter the widely held convictions that the government, not the judiciary, determines the outcome of criminal trials, and that the Interior Ministry is a law unto itself, accountable to no one.”
In respect of corruption it criticizes the authorities for having waged “a selective campaign against corruption that many believe exempts the president’s closest entourage.”
In overall, the Freedom House said, Nations in Transit 2009 shows democratic declines in nearly two-thirds of the 29 countries covered by the study.
Freedom House also said that the ratings drawn-up in the survey reflect the consensus of Freedom House, its academic advisers, and the authors of the separate country reports and the opinions expressed in separate reports are those of the author (Elizabeth Fuller Carlson in case of Georgia report).