ჯონდი ბაღათურია მანიფესტაციებისა და შეკრებების საერთოდ აკრძალვის საფრთხეზე საუბრობს
„ქართული დასის“ ლიდერი, დეპუტატი ჯონდი ბაღათურია მანიფესტაციებისა და შეკრებების წესების შესახებ მომზადებულ კანონპროექტში მათი საერთოდ აკრძალვის საფრთხეს ხედავს. დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე მან განაცხადა, რომ ეს კანონპროექტი „ფსევდოდემოკრატიიდან ავტორიტარიზმისკენ სვლაა,“ რადგან მიტინგები თავის დროზე მხოლოდ კომუნისტებმა და ფაშისტებმა აკრძალეს.
პარლამენტში მომზადებული კანონპროექტთა პაკეტით, წვრილმანი ხულიგნობისა და პოლიციების დაუმორჩილებლობისთვის ადმინისტრაციული პატიმრობის ვადა 30-დან 90 დღემდე იზრდება.
გარდა ამისა, პოლიციას საშუალება ეძლევა, გამოიყენოს არალეტალური იარაღი; შესაბამისი წესების დარღვევისთვის აქციის მონაწილეები ჯარიმდებიან 1000, ხოლო ორგანიზატორები 5 000 ლარით.

Jondi Baghaturia Doubts Demonstrations Will Be Prohibited
MP Jondi Bagaturia, leader of the Georgian Dasi, thinks demonstrations will be prohibited according to the bill on demonstrations. Today, at the conference he stated that this bill was a way from pseudo-democracy to authoritarianism because demonstrations had been banned only by Communists and Fascists before.
According to the bill, administrative imprisonment for hooliganism and disobedience to the police will increase from 30 to 90 days.
Besides that, the police can use non-lateral weapon. The demonstrators will be fined with 1 000 GEL and the organizers with 5 000 GEL if they breach the law.