ქართულმა მხარემ რუსეთის პროკურატურას გლუხოვის ექსტრადიციაზე უარი უთხრა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ არ დააკმაყოფილა რუსეთის ფედერაციის გენერალური პროკურორის შუამდგომლობა ალექსანდრე გლუხოვის ექსტრადიციაზე. ამ ინფორმაციას იუსტიციის სამინისტრო ოფიციალური ვებ-გვერდის საშუალებით ავრცელებს.
სამინისტრო განმარტავს, რომ საექსტრადიციო დოკუმენტების მიხედვით, რუსეთის ფედერაციის პროკურატურა გლოხოვს დეზერტირობას სდებს ბრალად.
ბრალდება გლუხოვის მიერ ცხინვალის რეგიონში დისლოცირებული ერთ-ერთი სამხედრო ნაწილის დატოვებას უკავშირდება.
„ექსტრადიციის შუამდგომლობის ქართული მხარისთვის გადმოცემამდე საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრომ დააკმაყოფილა ალექსანდრე გლუხოვის განაცხადი საქართველოში ლტოლვილის სტატუსის მინიჭების შესახებ“, - ოუწყება იუსტიციის სამინისტრო.
სამინისტრო აღნიშნავს, რომ ლტოლვილთა სტატუსის შესახებ 1951 წლის ჟენევის კონვენციის 33-ე მუხლიდან გამომდინარე, საქართველოს აქვს საერთაშორისო ვალდებულება, არ მოახდინოს პირის ექსტრადიცია იმ სახელმწიფოში, სადაც მას ემუქრება რაიმე ნიშნით დევნა.
ამ ვალდებულების მხედველობაში მიღებით, 16 ივნისს საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ არ დააკმაყოფილა რუსეთის ფედერაციის გენერალური პროკურატურის შუამდგომლობა გლუხოვის ექსტრადიციის შესახებ.
რუსეთის ფედერაციის გენერალურმა პროკურატურამ ალექსანდრე გლუხოვის ექსტრადიციის თხოვნით საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს დიპლომატიური არხების გამოყენებით მიმართა. ექსტრადიციის ოფიციალური შუამდგომლობა ქართულ მხარეს საქართველოში რუსეთის ფედერაციის ინტერესების დამცველი შვეიცარიის კონფედერაციის საელჩოს მეშვეობით 1 ივნისს გადმოეცა.
უმცროსმა ლეიტენანტმა გლუხოვმა ახალგორში დისლოცირებული სამხედრო ნაწილი 26 იანვარს მიატოვა და დახმარებისთვის ქართულ პოლიციას მიმართა. მან ამის მიზეზაც ნაწილში არსებული გაუსაძლისი პირობები დაასახელა. რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ თავდაპირველად მის გატაცებაში ქართული სპეცსამსახურები დაადანაშაულა და უმცროსი ლეიტენანტის დაუყოვნებლივ დაბრუნება მოითხოვა. მოგვიანებით კი, მის წინააღმდეგ, რუსეთის გენერალურმა პროკურატურამ დეზერტირობის მუხლით სისხლის სამართლის საქმე აღძრა.

Georgian Ministry of Justice did not satisfy request of the Russian Federation to extradite Russian soldier Aleksandre Glukhov. Ministry of Justice released this information on its official website.
The Ministry explained that according to the extradition documents Prosecutor of the Russian Federation blamed Glukhov for deserting the military unit.
He fled from his military units in the Tskhinvali region.
“Georgian Ministry of Refugees satisfied request of Glukhov for refugee status in Georgia”, stated the Ministry of Justice.
The Ministry explained that according to Article 33 of the Geneva Convention adopted in 1951 on refugee status Georgia has international responsibility not to extradite a person to the country where s/he can be persecuted.
Considering this responsibility, on June 16 the Georgian Ministry of Justice did not satisfy the petition of the General Prosecutor of the Russian Federation about the extradition of Glukhov.
The General Prosecutor of the Russian Federation petitioned to the Georgian Ministry of Justice by using diplomatic ways to extradite Aleksandre Glukhov. On June 1 the official application of the extradition was given to the Georgian side by the embassy of Switzerland which defended the interests of the Russian Federation in Georgia.
Junior Lieutenant Glukhov left military unit in the Akhalgori district on January 26 and applied to Georgian police for help. He complained about unbearable condition in the unit for what he fled from the military unit. Initially, Russian Ministry of Defense blamed Georgian special services in kidnapping him and demanded to return him immediately. Later, Russian General Prosecutor launched a trial on him according to the article of deserting.