ევროსასამართლომ გოლფის ფედერაციის პრეზიდენტის საქმე რეგისტრაციაში გაატარა და ნომერი მიანიჭა
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ რეგისტრაციაში გაატარა და შესაბამისი ნომერი მიანიჭა გოლფის ფედერაციის ყოფილი პრეზიდენტის მერაბ რატიშვილის საქმეს. რატიშვილი საქართველოს სახელმწიფოს მის მიმართ  ადამიანის უფლებათა ევროკონვენციის მე-3 (წამების აკრძალვა); მე-6 (სამართლიანი სასამართლოსადმი მიმართვისა უფლება), მე-10 (გამოხატვის თავისუფლება) და მე-13 მუხლების (სამართლიანი დაცვის ეფექტიანი საშუალების უფლება) დარღვევაში ადანაშაულებს.
ევროსასამართლოში მერაბ რატიშვილის ინტერესებს იცავს ორგანიზაცია „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი”. საქმე ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში ივნისის დასაწყისში გაიგზავნა.
რატიშვილი 2007 წლის 26 ოქტომბერს საკუთარი ავტომობილით მოძრაობისას დააკავეს. დაკავებისას პოლიციის მუშაკებმა იგი მიწაზე პირქვე დააგდეს, გამოიყენეს ფიზიკური ძალა და გაუსაძლისი ტკივილის შედეგად დაყვირების დროს კუნთში გაუკეთეს ნემსი ნარკოტიკული ნივთიერებით. შემდეგ ჩაუტარეს ნარკოლოგიური შემოწმება და აღმოჩნდა, რომ იგი იმყოფებოდა ნარკოტიკული ნივთიერების ზემოქმედების ქვეშ. რატიშვილს სასამართლომ 9 წლით პატიმრობა მიუსაჯა.

European Court of Human Rights Registered the Appeal of the President of Golf Federation and Granted Registration Number to It
European Court of Human Rights registered and granted a number to the appeal of Merab Ratishvili, former president of the Georgian Golf Federation. Ratishvili blames the Georgian government for breaching the Article 3 (torture); Article 6 (right to fair trial); Article 10 (freedom of expression) and Article 13 (right to effective defense) of the European Convention on Human Rights.
Non-governmental organization “Article 42 of the Constitution” will defend the interests of Merab Ratishvili at the European Court. The case was sent to the European Court of Human Rights at the beginning of June.
On October 26, 2007, Ratishvili was arrested while driving his own car. The policemen made him lie on the ground; they physically assaulted him and since he was crying because of unbearable pain, narcotic substance was injected in him. Afterwards, he took drug test and it showed he was under influence of drug. Ratishvili was sentenced to 9-year imprisonment.