სოფელ უდაბნოს მაცხოვრებლები პრეზიდენტის რეზიდენციასთან საპროტესტო აქციას მართავენ
საგარეჯოს რაიონის სოფელ უდაბნოს მაცხოვრებლები თბილისში, ავლაბარში, პრეზიდენტის რეზიდენციასთან საპროტესტო აქციას მართავენ. აქციის მონაწილეები ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს გადაწყვეტილებას აპროტესტებენ, რომლის საფუძველზეც სოფელ უდაბნოში მდებარე საძოვარი და სათიბი მიწები უნდა გაიყიდოს.
აქციის ერთ-ერთმა მონაწილემ განაცხადა, რომ მიწების გასხვისების შესახებ მათ მოულოდნელად შეიტყვეს. უდაბნოს მაცხოვრებლები ირწმუნებიან, რომ მიწების გაყიდვის შემთხვევაში, სოფელი მოსახლეობისგან დაიცლება. აქციის რამდენიმე მონაწილე რეზიდენციაში შევიდა და პრეზიდენტის სახელზე სპეციალური მიმართვა შეიტანა.
სოფელ უდაბნოს მაცხოვრებლების ბრალდებებს საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის გამგებელი გია ჩალათაშვილი აბსურდულს უწოდებს. მისი თქმით, უდაბნოს მოსახლეობას ათიათასობით ჰექტარი მიწა მითვისებული აქვს. „ეკონომიკური განვითარების სამინისტრომ მათ შესთავაზა, რომ მიწების გაყიდვის შემთხვევაში უპირატესობას მიიღებდნენ, რაზედაც უარი თქვეს. ამ ხალხს უნდა, მიწებს როგორც აქამდე პატრონობდნენ, ამავე მდგომარეობაში დარჩნენ. მიწების გაყიდვას ეწინააღმდეგებიან და არც თვითონ უნდა ყიდვა“, - აღნიშნა საგარეჯოს გამგებელმა.

Residents of the Village of Udabno are holding a Demonstration at the Presidential Residence
Residents of the village of Udabno, Sagarejo District are holding a protest action at the residence of the President of Georgia in Avlabari, Tbilisi. They are protesting against the decision of the Ministry of Economic Development to sell state owned pastures and grass lands in their village
One of the protesters stated that they found out that the state owned lands in their village would be sold unexpectedly. Residents of Udabno say that the village will be deserted after the lands are sold. Several protesters entered the President’s residence and took a special appeal to the President.
Gia Chalatashvili, a Governor of the Sagarejo District Municipality called the accusations of the residents of the village absurd. According to him, residents of the village had appropriated tens of thousands of hectares of plot. “The Ministry of Economic Development offered them some privileges if they bid for the lands during the plot auction but they refused. They want to usethe lands as they had used them before. They are against selling the lands and but neither do they want to buy them”, - said the Governor of Sagarejo.