სამინისტრო შენობას ყიდის, მოვაჭრეები კი უმუშევარი რჩებიან
ბათუმში „საყოფაცხოვრებო მომსახურების სახლი“ იყიდება. ეგრეთ წოდებული „დომბიტას“ შენობა 24 აგვისტოს უკვე მეორედ გავა აუქციონზე.  თანამშრომლები გაურკვეველ მდგომარეობაში არიან. მათ სამსახურის დაკარგვის ეშინიათ.
შ.პ.ს-ს ახალმა უფროსმა პაატა მიქელაძემ 40-მდე მოიჯარეს გადასახადი უკვე გაუძვირა და ყოველთვიური 45 ლარიანი მოსაკრებლის ნაცვლად მათ კვადრატულ მეტრზე 20 ლარის გადახდას თხოვს.
მოვაჭრეები ამბობენ, რომ მათ ამხელა თანხის გადახდის საშუალება არ აქვთ, არც ვაჭრობაა შესაბამისი.
ნანული აბაშიძე - მოვაჭრე: „ვიცოდი, რომ ხოფის  ბაზრობის დაყადაღების შემდეგ ჩვენ მოგვადგებოდნენ, არ არის ვაჭრობა და  ამხელა გადასახადს როგორ გადავიხდი, ოჯახი ჩემს იმედზეა და აქედანაც რომ გამიშვან მშივრები დავიხოცებით“.
გულო ბერიძე - მოვაჭრე: „22 წელია ვმუშაობ და ახლა აღმოჩნდა რომ ჩემი ადგილი აქ არ ყოფილა, განზრახ აწესებენ ამხელა გადასახადს, იძულებულს გვხდიან ჩვენით დავტოვოთ სამსახური აუქციონამდე“.
რესან ზოიძე - მოვაჭრე: „20 ლარი რომც გადავიხადოთ კვადრატულ მეტრზე ხელმძვანელობა იმის პირობასაც ვერ გვაძლებს, რომ აუქციონის შემდეგ მოვაჭრეებს დაგვტოვებენ ძველ ადგილებზე, დანამდვილებით არავინ არაფერი იცის და ეს საცოდავი ხალხი ვრჩებით დაზარალებული საბოლოოდ. რა მოგველის, ზუსტ პასუხს ვერავინ გვაძლევს“.
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ეკონომიკის სამინისტროში კომენტარის გაკეთებაზე უარს აცხადებენ, თუმცა ადასტურებენ, რომ აღნიშნულ შენობასთან დაკავშირებით აუქციონი ერთხელ ჩატარდა, მაგრამ შენობა არ გაიყიდა. ხელმეორედ აუქციონი 24 აგვისტოს გაიმართება.

Traders in a Shopping Centre in Batumi could face Unemployment
The Ministry of Economics of  the  Adjara Autonomous Republic will sell a shopping centre called “ Ltd.House of Everyday Repairs and Other Services”. [the “House”] “Dombita” (another name for the House) will be taken to an auction again on August 24, 2009. The people who work as traders in the House are in an uncertain situation. They fear that when the House is sold at auction they will lose their jobs.
Paata Mikeladze, the new head of the  House, has increased the rentsof about 40 tenants. Now he demands 20 GEL for each square meter instead of 45 GEL for the whole rented space.
Traders say that they do not have so much money to pay.
Nanuli Abashidze – trader: “I knew that after having shut down the Khopi market they would come to us. Our business does not go that well. How we can pay such a high rent? My family depends on me and if they dismiss me we will die of hunger”.
Gulo Beridze – trader: “I have been working for 22 years in this place and now I find out that there is no place for me here. They set up such high rent on purpose. They make us leave job on our own before the auction is held”.
Resan Zoidze – trader: “The administration can not guarantee that we will maintain our places in the shopping centre after the auction even if we agree to pay 20 GEL for one square meter. Nobody knows anything exactly. In the end we, ordinary people suffer. Nobody tells us what will happen to us”.
Nobody commented in the Ministry of Economy of the Adjara Autonomous Republic about the future fate of merchants but they confirmed that the building one was  placed on auction but it was not sold. The auction will be held again on August 24, 2009.