ცხინვალში „საქართველოს სასარგებლოდ ჯაშუშობისთვის“ თემურ გუცმაზთი დააკავეს
ცხინვალის რეჟიმმა „საქართველოს სასარგებლოდ ჯაშუშობისთვის“ ე. წ. სამხრეთ ოსეთის მოქალაქეს, თემურ გუცმაზთის 16 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. ამის შესახებ ცხინვალის ინფორმაციისა და ბეჭდვითი სიტყვის დე ფაქტო კომიტეტი იუწყება.
გუცმაზთის სასამართლო პროცესი 31 აგვისტოს დასრულდა. იგი  სახელმწიფო ღალატისთვის რუსეთის ფედერაციის სისხლის სამართლის კოდექსის 275-ე მუხლით გაასამართლეს.
ე. წ. უზენაეს სასამართლოში გამართულ დახურულ პროცესზე „დაადგინეს“, რომ სამხრეთ ოსეთის სახელმწიფო უშიშროების სამსახურის თანამშრომელი გუცმაზთი საქართველოს შსს-ს კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის თანამშრომელმა, ალექსანდრე მეძმარიაშვილმა გადაიბირა და ხანგრძლივად თანამშრომლობდა მასთან. ოსური გამოძიების თანახმად, გუცმაზთი მეძმარიაშვილს თავდაცვითი ხასიათის ინფორმაციას აწვდიდა.
ე. წ. უზენაესმა სასამართლომ „საქართველოს ჯაშუშს“, 16 წლით თავისუფლების აღკვეთასთან ერთად, 100 ათასი რუბლის ჯარიმაც დააკისრა. ჩამოართვეს მაიორის სამხედრო წოდებაც.
თემურ გუცმაზთი ცხინვალის რეჟიმის ე.წ. სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტმა 2008 წლის 19 სექტემბერს დააკავეს.

Temur Gutsmazti Was Arrested In Tskhinvali for Espionage in Favor of Georgia
Tskhinvali de-facto authority sentenced Temur Gutsmazti to sixteen-year-imprisonment for the espionage in favor of Georgia. The information was spread by the de-facto Committee of Information and Printed Media in Tskhinvali.
Trial on Gutsmazti ended on August 31. He was judged for high treason under Article 275 of the Criminal Code of Russian Federation.
Judge at the so-called Supreme Court concluded that officer of the de-facto Security Department of South Ossetia Gutsmazti was won over by Aleksandre Medzmariashvili, an officer of the Counter-Intelligence Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and cooperated with him for a long time. According to the investigation carried out by Ossetian law enforcement officers, Gutsmazti provided Medzmariashvili with the information about defense system.
So called Supreme Court sent the “spy of Georgia” to prison for 16 years and bailed him with 100 000 Russian rubles. He was deprived from his military title of Major.