თბილისის მერიასთან გარემოვაჭრეთა საპროტესტო აქცია გაიმართა
გარემოვაჭრეები თბილისის მერს, გიგი უგულავას „დინამოს“ სტადიონის მიმდებარე ტერიტორიაზე სავაჭრო ადგილებზე დაბრუნებაში დახმარებას სთხოვენ. დღეს თბილისის მერიასთან 20-მდე გარემოვაჭრემ აქცია გამართა.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“  ერთ-ერთმა გარემოვაჭრემ, მარინა სახამბერიძემ განუცხადა, 20 აგვისტოს საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა სტადიონის მიმდებარე ტერიტორიიდან 200-მდე გარემოვაჭრე აყარეს და მას შემდეგ ვაჭრობის საშუალება არ ეძლევათ.
„არადა იმ ტერიტორიაზე გარევაჭრობა ახლაც არის. გამოდის, რომ გარკვეული პირებისთვის დასაშვებია გარევაჭრობა, ჩვენთვის კი  - არა. წლებია, იქ ვვაჭრობთ და ამით ვარჩენთ ოჯახებს",- აღნიშნა  სახამბერიძემ.
დღესვე მერიაში გარემოვაჭრეებმა „კონსერვატიული პარტიის“ ერთ-ერთი ლიდერის, ლაჩა ჩხარტიშვილის დახმარებით განცხადებაც შეიტანეს.
განცხადების მიხედვით, ისინი გარევაჭრობის საკითხის დარეგულირებამდე ძველი მეთოდით ვაჭრობის გაგრძელებას ითხოვენ. მოთხოვნილია, ასევე, შეიქმნას კომისია, რომელიც აღნიშნულ საკითხს გარემოვაჭრეთა ინტერესების გათვალისწინებით მოაწესრიგებს.
„უგულავასაგან მოვითხოვთ, თავი დაანებოს კორუფციული ინტერესების ხელშეწყობას და გარემოვაჭრეთა დევნას. მათ უმრავლესობას ოჯახის წევრი ინვალიდი ჰყავს, ნაწილი დევნილია და  იძულებული არიან, გარევაჭრობით არჩინონ ოჯახები",-განაცხადა ჩხარტიშვილმა, რომელიც აქციას ორგანიზებას უწევდა.

Street Traders Held Protest Rally in front of the City Hall
Street traders request City Mayor Gigi Ugulava to assist them to go back to their trading place close to Dinamo Stadium in Tbilisi. Today about 20 traders held protest rally in front of the City Hall.
A street trader Marina Sakhamberidze reported to the “Interpressnews” that police kicked about 200 traders away from the area and now they are not allowed to trade there.
“Other people are trading there today. It means they can trade, but we are not allowed. We were trading there for years and kept our families,” mentioned Sakhamberidze.
Today street traders appealed to the City Hall with the support of Lasha Chkhartishvili, a leader of the Conservative Party.
According to their appeal they request to continue the old system of trading before the new regulation system is created. They also demand to set up a commission which will defend their interests.
“We request Gigi Ugulava to put an end to the corruption and to stop persecution of the street traders. Most of them have disabled family members, some of them are IDPs and they have to keep their families by trading,” stated Lasha Chkhartishvili who organized the protest rally today.