პატიმრები კანონიერ უფლებას ვერ იყენებენ
ბათუმის #3 საპყრობილის პატიმრები კანონით გათვალისწინებულ უფლებას ვერ იყენებენ. უკვე ორი თვე, რაც საპყრობილეში ტელეფონი გაფუჭებულია. პატიმრებს კი საშუალება არ ეძლევათ, რომ ახლობლებს დაუკავშირდნენ.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ აჭარის ფილიალს აღნიშნული ფაქტის გამო რამდენიმე პატიმრის ახლობელმა მიმართა: „კანონით ხომ ეკუთვნით ოჯახთან დაკავშირება? პაემნისას გვითხრეს, რომ ციხის ადმინისტრაცია არ ძლევს ჩვენთან დარეკვის უფლებას - ტელეფონია გაფუჭებულიო. ისედაც ხომ საშინელ პირობებში უწევთ ყოფნა ბათუმის #3 საპყრობილეში და კიდევ კანონიერი უფლების გამოყენების საშუალებას არ აძლევენ”.
ფაქტთან დაკავშირებით ინფორმირებულია სახალხო დამცველის წარმომადგნელი ბათუმში, გიორგი ჩარკვიანიც.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი რამდენიმე დღის განმავლობაში ცდილობდა #3 საპყრობილის უფროსთან გიორგი ვეკუასთან დაკავშირებას. თუმცა, ციხის ადმინისტრაცია ნომერზე 7 13 02 შესულ ზარებს არ პასუხობს. გიორგი ვეკუა რამდენიმე თვეა რაც ბათუმის #3 საპყრობილის უფროსია.

Prisoners Cannot Enjoy Their Rights
Inmates of the Batumi Prison N 3 cannot enjoy their rights. The phone at the detention setting has been out of order for two months already. The convicted people cannot call their relatives.
Relatives of several prisoners applied to Adjara office of the Human Rights Center for help. “The law allows them to call family members, does not it? During our meeting with them they said the prison administration does not allow them to call home claiming the phone is out of order. Apart this problem they have to cope with unbearable conditions in the detention setting.”
Representative of the public defender in Batumi Giorgi Charkviani was informed about the fact.
The Human Rights Center was trying to get in touch with the director of the Prison N 3 Giorgi Vekua for several days. However, the administration does not reply to the phone calls on the number 7 13 02. Giorgi Vekua was appointed to the position of prison director several months ago.