ბერნარ კუშნერი აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ევროკავშირის დამკვირვებლების დაშვებას მოითხოვს
საფრანგეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი ბერნარ კუშნერი აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ევროკავშირის დამკვირვებლების დაშვებას მოითხოვს. ამის შესახებ მან რადიო “ეხო მოსკვის” ეთერში განაცხადა.
კუშნერის განცხადებით, რუსეთმა არ შეასრულა მედვედევ-სარკოზის გეგმა, რამდენადაც საერთაშორისო დამკვირვებლები აფხაზეთსა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთში ვერ შედიან.
“რუსეთს შეთანხმება არ შეუსრულებია. კერძოდ, საუბარია ევროკავშირის დამკვირვებლების დაშვებაზე. აუცილებელია, დამკვირვებლებმა ორივე მხარეს იმუშავონ, კერძოდ სამხრეთ ოსეთშიც”, - განაცხადა კუშნერმა.
ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიამ (EUMM) საქართველოში პატრულირება 2008 წლის 1 ოქტომბერს დაიწყო. მისიის დამკვირვებლებს მედვედევი-სარკოზის შეთანხმების მიუხედავად აფხაზეთსა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთში მოსკოვის, ასევე ცხინვალისა და სოხუმის მარიონეტული რეჟიმების წარმომადგენლები დღემდე არ უშვებენ.

Bernard Kouchner Demands to Allow EU Monitors into Abkhazia and Tskhinvali Regions
Foreign Minister of France Bernard Kouchner demands to allow EU monitors into Abkhazia and Tskhinvali regions. He said in his interview with radio station ‘Ekho Moskvi’.
Kouchner stated that Russia has not complied with Medvedev-Sarkozy agreement since international monitors cannot enter Abkhazia and the so called South Ossetia.
‘Russia has breached the agreement. More precisely, it does not allow EU monitors into the conflict zones”, Kouchner stated.
The EU Monitoring Mission started its activities in Georgia on October 1, 2008. Despite the Medvedev-Sarkozy agreement representatives of Moscow and puppet governments of Tskhinvali and Sokhumi do not allow them into Abkhazia and the so called South Ossetia.