ადამიანური განვითარების ინდექსით საქართველო 89-ე ადგილზეა
ადამიანური განვითარების ინდექსის 2007 წლის ანგარიში, რომელიც გაერო-ს განვითარების პროგრამამ (UNDP) მოამზადა, ორგანიზაციის ოფიციალურ ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
ანგარიში დაყოფილია ოთხ ნაწილად: „ძალიან მაღალი განვითარების დონე“, სადაც პირველ ადგილზეა ნორვეგია და აქ შედის თითქმის ყველა ევროპული ქვეყანა,  აგრეთვე, აშშ, კანადა.
„მაღალი განვითარების დონე“ - ბალტიის ქვეყნები, ზოგიერთი ევროპული და აზიური ქვეყანა შედის;
საქართველო საშუალო განვითარების ქვეყნებში შედის. აღნიშნულ ნაწილს ხსნის სომხეთი, რომელიც, ანგარიშის თანახმად, ადამიანური განვითარების ინდექსით  84-ე ადგილზეა, შემდეგ მოდიან უკრაინა, აზერბაიჯანი, ტაილანდი, ირანი და 89-ე ადგილზე საქართველო.
ანგარიშის მეოთხე ნაწილია „დაბალი განვითარების ქვეყნები“, რომელსაც 159-ე ადგილით ტოგო ხსნის. ამ ნაწილში შედის აფრიკის ქვეყნების უმრავლესობა და 182-ე ადგილით ნიგერია ასრულებს.
გაერო-ს ოფიციალურ ვებგვერდზე გამოქვეყნებული მოხსენების თანახმად, ანგარიში სამი კრიტერიუმის მიხედვით მომზადდა და ასახავს ამა თუ იმ ქვეყნაში ადამიანების ღირსეული ცხოვრების საშუალო მაჩვენებელს. ეს კრიტერიუმებია: ხანგრძლივი და ჯანმრთელი ცხოვრება (ქვეყნის უნარი, უზრუნველყოს მოქალაქე გამართული ჯანდაცვის სისტემით); განათლების ხელმისაწვდომობა (ქვეყნის უნარი, უზრუნველყოს მოქალაქეებისთვის განათლების თანაბრად მიღების შესაძლებლობა);  ღირსეული ცხვორების დონე (ქვეყნების საარსებო მინიმუმის კალათა გამოთვლილია აშშ დოლარის მიხედვით).

According to the Human Development Georgia Occupies 89th Place in the World
The report of the human development index in 2007 was prepared by the UNDP was published on the official website of organization.
The account is divided in four parts: “Very high level of development”, where Norway is on the first place and it contains almost all European countries, also USA and Canada.
High Level of Development contains Baltic Countries, some European and Asian countries too.
Georgia is in average developed countries. Armenia opens the mentioned part, which according to the account is on 84 place with its Human Development Index, Ukraine, Azerbaijan, Thailand and Iran followed it and Georgia is on 89 place.
The fourth part of the account is Low Development Countries, which is opened by Togo,159 place. This part contains the majority of the countries of Africa and Nigeria ends the list ,182 place.
According to the statement which is published on the official website of UNs, this account was prepared by the three criterions and it shows the average index of people’s life in different countries. These criterions are: long and healthy life (country’s ability to guarantee the citizen with the organized health system); availability of the education (country’s ability to educate citizens equally); worthy level of life (the living wage is calculated according to the USD).