სასამართლომ „ტვ-25“-ის სარჩელის დაუკმაყოფილებლობაზე განმარტება გააკეთა
უზენაესი სასამართლოს განმარტებით, ბათუმის საქალაქო სასამართლომ არ დააკმაყოფილა შპს „ტელეარხ 25-ის“ სარჩელი და ძალაში დატოვა საგადასახადო აქტი, რომლის მიხედვით ტელეკომპანიას სახელმწიფო ბიუჯეტისა და არასაბიუჯეტო ფონდების სასარგებლოდ 277 547 ლარის გადახდა აქვს დაკისრებული.
მოსარჩელემ 2009 წლის 28 ივლისის საგადასახადო აქტის გაუქმების სამართლებრივ საფუძვლად  ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს 2008 წლის 22 აპრილის გადაწყვეტილება დაასახელა, რომლის მიხედვით  ბათილად იქნა ცნობილი შპს „ტელეარხი 25-სთვის“ საგადასახადო შემოწმების აქტით 438 138 ლარის დარიცხვა.
ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, ბათუმის საგადასახადო ინსპექციას დავალებული ჰქონდა არსებითად გამოეკვლია საქმის ფაქტობრივი გარემოებები და მიეღო ახალი ადმინისტრაციული აქტი. ბათუმის რეგიონალურმა ცენტრმა 2004 წლის შემოწმების აქტზე დაყრდნობით გამოსცა საგადასახადო მოთხოვნა, რისი უფლებაც მას კანონით ჰქონდა მინიჭებული. რაც შეეხება სხვა სასარჩელო მოთხოვნებს, ბათუმის საქალაქო სასამართლომ დაადგინა, რომ საგადასახადო შემოწმება იყო გეგმიური ხასიათის და კანონის თანახმად, მოსამართლის ბრძანებას არ საჭიროებდა. ამასთან, მოსარჩელის მიმართ დარიცხულ თანხებზე არ ვრცელდება „ამნისტიისა და არადეკლარირებული საგადასახადო ვალდებულებებისა და ქონების ლეგალიზაციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მოქმედება, შესაბამისად, ბათუმის საქალაქო სასამართლომ შპს „ტელეარხი 25-ის“ სარჩელი უსაფუძვლოდ მიიჩნია და არ დააკმაყოფილა.

Court Explained Its Refusal on Satisfying the Suit of TV 25
The court explained the reason of its refusal to satisfy the suit of TV-25. According to the Supreme Court of Georgia Batumi City Court did not satisfy the suit of the TV-25 Ltd and did not change the Tax resolution which imposes the company to pay 277 547 GEL to the state budget and other funds.
The suitor considered the decision of the Kutaisi Appeal Court of April 22, 2008 to be the legal ground to annulling the tax resolution of July 28, 2009. The Appeal Court annulled the debt of 438 138 GEL imposed on the TV Company. Kutaisi Appeal Court ordered the Batumi Tax Department to study the factual circumstances of the case and adopt new administrative act. Batumi Regional Center released the tax request based on the administrative act adopted in 2004. As for the requirements of the suit Batumi City Court concluded that the tax examination was scheduled and it did not require permission from the judge. Besides that, the Law of Georgia on Amnesty and Non-declared Tax Obligations and Property Legalization does not work for the sums accumulated on the suitor. Consequently, the court concluded the suit of the TV-25 was groundless and did not satisfy it.