თამბაქოს ინდუსტრიისგან დაზარალებული მოქალაქე „LM“-ის მწარმოებლებს საქართველოში 500 ათას ლარს ედავება
თამბაქოს ინდუსტრიისგან დაზარალებული მოქალაქე გიული ჩხაიძე საქართველოში „LM“-ის მარკის სიგარეტის მწარმოებელ შპს „ოჯთ“-ს კომპენსაციის სახით 500 ათას ლარს ედავება.
როგორც ჩხაიძის ადვოკატმა ზაზა ხატიაშვილმა განაცხადა, დაზარალებული მწარმოებელს „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ კანონის დარღვევაში ადანაშაულებს. კერძოდ, ადვოკატის განმარტებით, მწარმოებელმა სიგარეტის კოლოფზე გამაფრთხილებელი წარწერა მხოლოდ ორსულებისთვის გააკეთა, რითაც იგნორირებულია დანარჩენი მომხმარებლის უფლებები.
„გიული ჩხაიძემ, რომელიც წლების განმავლობაში მოიხმარდა „LM“-ის მარკის სიგარეტს, ცოტა ხნის წინ გაიკეთა ოპერაცია, რის გამოც მიეცა რეკომენდაცია თავი დაენებებინა თამბაქოსთვის, თუმცა, იმის გამო, რომ ორგანიზმი შეჩვეული იყო ნიკოტინს, მან სიგარეტის მოწევას თავი ვერ გაანება“, - აღნიშნა ხატიაშვილმა.
მისი თქმით, კოლოფზე რომ ყოფილიყო გამაფრთხილებელი წარწერა - მოწევა იწვევს შეჩვევას, მომხმარებელი მსგავს მდგომარეობში არ აღმოჩნდებოდა.
ადვოკატის ცნობით, აღნიშნულთან დაკავშირებით დაზარალებულმა უკვე მიმართა სასამართლოს და პირველი პროცესი 27 ოქტომბერს არის დანიშნული.
„ეს იქნება უპრეცედენტო პროცესი, ამ ტიპის სარჩელს სასამართლო საქართველოში პირველად განიხილავს“, - აღნიშნა ხატიაშვილმა და განაცხადა, რომ ეს ფაქტი თავისთავად აფრთხილებს სიგარეტის სხვა მწარმოებლებს, რომ  ვალდებულნი არიან დაიცვან მომხმარებლის უფლებები და პროდუქციაზე ყველა მოსალოდნელ შედეგთან დაკავშირებით გამაფრთხილებელი წარწერები გააკეთონ. „ამას მათ კანონი ავალდებულებს“, - დასძინა მან.
აღიშნულთან დაკავშირებით, დღეს, 14:00 საათზე, კაფე „ჯაზუ“-ში ადვოკატ ზაზა ხატიაშვილისა და თამბაქოს კონტროლის ალიანსის ერთობლივი პრესკონფერენცია გაიმართება.

Citizen Injured By Tobacco Industry Requests 500 000 GEL from “L&M”
Giuli Chkhaidze, injured by tobacco industry in Georgia, requests compensation of 500 000 GEL from “OJT, Ltd”, producer of L&M Cigarettes in Georgia.
According to Zaza Khatiashvili, the lawyer of Chkhaidze, he accuses the producer company for having breached the Law of Georgia on Consumer’s Rights. According to the lawyer, producer made warning inscription on the box only for pregnant women which ignored the rights of other consumers.
“Giuli Chkhaidze, who was smoking cigarette L&M for years, made an operation short time ago. The doctor advised to quit smoking, but he was addicted to nicotine and could not quit”, said Khatiashvili.
According to the attorney, if there were a warning on the box – smoking causes addiction, the consumer would not have been in such conditions.
The lawyer said the victim has already appealed to the court and first trial is scheduled on October 27, 2009.
“This will be unprecedented process; it is first time when court discusses this type of appeal in Georgia”, said Khatiashvili and added that this fact warns other cigarette-producers to protect rights of consumers; they should write warnings to all possible output of smoking.”The law obliges them to do it”, said the lawyer.
Zaza Khatiashvili and the Alliance of Tobacco Monitoring will hold a press-conference about the issue today at 2:00 pm.