ქეთი ბექაური: ცოტნე გამსახურდიას ჯანმრთელობის მდგომარეობა საგანგაშოა
დღეს იწურება კანონით გათვალისიწნებუილი 72-საათიანი ვადა, რომლის მიხედვითაც, თბილისის საქალაქო სასამართლო საქართველოს პირველი პრეზიდენტის ვაჟის, ცოტნე გამსახურდიას საქმეზე ადვოკატის შუამდგომლობას უპაუხებს.
ბრალდებულის ადვოკატი ქეთი ბექაური საქმეში დამოუკიდებელი კრიმინალისტიკური ექსპეტიზის ბიუროს მიერ მომზადებული დასკვნის გათვალისწინებას ითხოვს, რომლის მიხედვითაც დგინდება, რომ ცოტნე გამსახურდიასთვის ქიმიური ექსპერტიზა კანონდარღვევით არის ჩატარებული. კერძოდ, 9 ანაწმენდის ნაცვლად 4-ის აღება მოხდა, რაც დასკვნის ობიექტურობას ეჭვქვეშ აყენებს. ადვოკატი ექსპერტის დაკითხვას მოითხოვს და იმავდროულად, სასამართლოს წინაშე გამსახურდიას სამედიცინო ექსპერტიზის შუამდგომლობით მიმართავს.
ქეთი ბექაურის განცხადებით, ცოტნე გამსახურდიას მდგომარეობა ძალიან მძიმეა. საპყრობილეში ექსპერტიზის ჩასატარებლად ამ დრომდე არ შესულან. ის საპყრობილეში ქალა-ტვინის ტრავმით და ტვინის შერყევით შეიყვანეს. მას ხუთი ნაკერი ჰქონდა. ბრალდებულის მდგომარეობა უფრო დამძიმდა, რადგანაც  ტრამვებს დაემატა შიმშილობა. იგი უკვე მე-14 დღეა შიმშილობს და განაჩენის გამოტანამდე პროტესტის უკიდურესი ფორმის შეწყვეტას არ აპირებს.
როგორც ცნობილია, გამოძიების მიერ ჩატარებული ექსპერტიზის მიხედვით, ცოტნე გამსახურდიას ხელზე დენთის კვალი აღმოაჩნდა, რაც გამსახურდიასთვის ბრალის წარდგენის ერთ-ერთი მტკიცებულება გახდა. იგი  განზრახ მკვლელობის მცდელობასა და იარაღის უკანონო შეძენა, შენახვა, ტარებაშია ბრალდებული. ცოტნე გამსახურდიას წინასწარი ორთვიანი პატიმრობა აქვს შეფარდებული.

Keta Bekauri: “Tsotne Gamsaxurdia Is in Danger”
72-hour term for the Tbilisi City Court to reply on the solicitation of Tsotne Gamsakhurdia’s attorney expires today. The term is estimated under the law.
The attorney of the accused Keti Bekauri petitions to the court to consider the decision of the Bureau for Criminalist Expertise, which concludes that chemical expertise on Tsotne Gamsakhudria was not carried out in compliance with the law. More precisely, instead 9 tests only 4 were done and put the conclusion under suspicion. Attorney requests to interrogate the expert and herewith petitions to the court for the repeated medical expertise.
According to Keti Bekauri, Tsotne Gamsakhurdia’s health conditions are very poor. Nobody has visited the detention setting to carry out the expertise. He was placed in the setting with trauma on his skull and brain concussion. He had 5 stitches on the head. The condition of the accused worsened because of hunger-strike. He has been on hunger-strike for 14 days and he is not going to stop protest before the court passes verdict.
Reportedly, according to the expertise, gunpowder was detected on Tsotne Gamsakhurdia’s hand, which became an evidence to blame Gamsakhurdia. He is accused in attempted murder and illegal purchase and storage of weapon. Tsotne Gamsakhurdia was sentenced to two-month pretrial detention.