ოლიფ სკუგი: „საქართველოს კონფლიქტურ რეგიონებში უსაფრთხოება გარანტირებული არ არის“
„საქართველოს კონფლიქტურ რეგიონებში ადამიანების უსაფრთხოება გარანტირებული არ არის. ამ კუთხით, ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია რეგიონში მნიშვნელოვან როლს ასრულებს“, -  განაცხადა 12 ნოემბერს პრესკონფერენციაზე ევროკავშირის წევრი ქვეყნების ელჩების დელეგაციის ხელმძღვანელმა, შვედეთის ელჩმა ევროკავშირში ოლიფ სკუგმა.
ტირძნისელი არასრულწლოვნების დაკავებასთან დაკავშირებით, ევროკავშირი ღრმა შეშფოთებას გამოხატავს. თუმცა, ოლიფ სკუგი მიიჩნევს, რომ ბავშვების გატაცების ინციდენტი მოგვარებადია. იგი მხარეებს მოუწოდებს, პრობლემა სწრაფად მოაგვარონ.
შვედეთის ელჩი ასევე აცხადებს, რომ ევროკავშირი მთლიანად უჭერს მხარს საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას. იგი წუხს, რომ მისია საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე დაკისრებულ მანდატს სრულად ვერ ახორციელებს.
„პრობლემა არის ის, რომ საერთაშორისო საზოგადოებამ არ იცის, რა ხდება აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში. ევროკავშირის მისია გააგრძელებს მუშაობას. ხოლო ჩვენი დელეგაციის მიზანია, დეტალური ინფორმაცია მოიპოვოს როგორც კონფლიქტის ზონებში, ასევე მთლიანად ქვეყანაში არსებული ვითარების თაობაზე“, - განაცხადა ოლიფ სკუგმა.
ევროკავშირის მისიის ხელმძღვანელმა ჰანსიორგ ჰაბერმა აღნიშნა, რომ ევროკავშირის მისია სამოქალაქო, შეუიარაღებელი მისიაა და უფლება არა აქვს, ძალის გამოყენებით აიძულოს აფხაზი ან ოსი სეპარატისტები, მისიის დამკვირვებლები ტერიტორიაზე შეუშვან.  ევროკავშირის დამკვირვებლებს აქამდე არ ჰქონიათ საშუალება, შესულიყვნენ აფხაზეთის ან სამხრეთ ოსეთის მთელ ტერიტორიაზე.
„ჩვენ მხარს ვუჭერთ საქართველოს და არ ვცნობთ არც დე-ფაქტო მხარეების პოლიტიკას, არც მათ დამოუკიდებლობას“, - განაცხადა ჰანსიორგ ჰაბერმა.
პრესკონფერენციაზე შეკითხვები დაისვა მისიის მანდატთან დაკავშირებით. მიუხედავად არსებული პრობლემებისა, შვედეთის ელჩი მიიჩნევს, რომ მანდატი ყოვლისმომცველია და მისი შეცვლა დღის წესრიგში არ დგას. ელჩი მისიის მუშაობით კმაყოფილია.
საქართველოში მყოფმა ევროკავშირის ელჩებმა მოინახულეს ვაზიანის სამხედრო ბაზა. ასევე - წეროვანის, საგურამოსა, წილკანის დევნილთა ჩასახლების ადგილები და ოძისის გამშვები პუნქტი.

Olip Skug: “Security in Conflict Regions of Georgia Is not Guaranteed”
“In conflict regions of Georgia security of people is not guaranteed. EU Monitoring Mission has important role to maintain the security”, said Olip Skug, ambassador of Sweden to EU and head of representative delegation of EU member states at the press-conference on November 12.
EU expresses deep concern about detention of the children from Tirdznisi village. However, Olip Skug considers the incident can be resolved. He appeals to both sides to resolve the problem immediately.
Ambassador of Sweden added that EU supports territorial integrity of Georgia. He is concerned because the EU cannot carry out its mandate in entire territory.
“The problem is that international society does not know what is happening in Abkhazia and South Osssetia.EU mission will continue working, though the aim of our delegation is to get detailed information not only about conflict zones, but about the situation in entire Georgia”, said Olip Skug.
Hansiorg Haber, head of the EU mission, stated that EU mission is civil, unarmed and it does not have right to force Abkhazian or South Ossetian separatists to let observers into their territory. EU observers have not been able to enter Abkhazia or South Ossetia so far.
“We support Georgia and do not recognize policy and independence and de-facto authorities”, said Hansiorg Haber.
At the press conference questions were asked about mission mandate. Despite the problems, ambassador of Sweden thinks that the mandate is comprehensive and nobody intends to change it. The ambassador is content with the work of mission.
Ambassadors of EU States visited Vasiani military base as well as IDP settlements in Tserovani, Tsilkani and checkpoint in Odzisi.