უსახლკაროდ დარჩენილი ხუთშვილიანი ოჯახი საარსებო შემწეობის გარეშე დარჩა
სიღნაღის რაიონის სოფელ ვაქირში მცხოვრები ხუთი შვილის დედა ესმა რუსიშვილი სოციალური მომსახურების სააგენტოს სიღნაღის განყოფილებას უფლებების დარღვევაში ადანაშაულებს. რუსიშვილებს საცხოვრებელი სახლი 2004 წელს დაეწვათ. მას შემდეგ ოჯახი თავს დროებით  სხვის სახლს აფარებს. რუსიშვილების მთელი ქონება 1 ტელევიზორი და 3 რკინის საწოლია, სადაც 7 ადამიანს სძინავს. გაუსაძლისი მდგომარეობის მიუხედავად, სოციალური მომსახურების სააგენტომ უკიდურესად გაჭირვებულ ოჯახს საარსებო შემწეობა მაინც შეუწყვიტა.
„ხუთი შვილი მყავს - 16 წლის, 14 წლის, 11 წლის, 7 წლის და 4 წლის. მე და ჩემი მეუღლე ვერსად ვმუშაობთ. სანამ საარსებო შემწეობა დაგვენიშნებოდა, დღიურად სხვის ნაკვეთებში ვმუშაობდით და პურის ფულს ვშოულობდით. ახლა ყველას უჭირს და ნაკვეთში სამუშაოდაც აღარავინ გვეძახის. დახმარებიდან დახმარებამდე ნახევრად მშივრები ვიყავით, მაგრამ შიმშილით არ ვკვდებოდით. 174 ლარს ისე ვანაწილებდით, პური მაინც რომ გვქონოდა. რამდენიმე დღის წინ სოციალური აგენტი მოვიდა და საარსებო შემწეობის შეწყვეტაზე ხელი მომაწერინა. მითხრა, დახმარებას ვეღარ აიღებო“, - ამბობს ესმა რუსიშვილი.
სოციალური მომსახურების სააგენტოს სიღნაღის განყოფილების ინფორმაციით, ესმა რუსიშვილის ოჯახს, რომლის უფლებამოსილი წარმომადგენელიც ნუგზარ ჯანაშვილია, საარსებო შემწეობა ახლადაღმოჩენილი გარემოების გამო შეუწყდა.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრი ახლადაღმოჩენილი გარემოების დასაზუსტებლად სოციალური მომსახურების სააგენტოს პრესსამსახურის უფროსს ეკატერინე ალავიძეს დაუკავშირდა. „მე თქვენ კომენტარებს არ გაძლევთ. ერთხელ უკვე გაგაფრთხილეთ ამის შესახებ. არ მომწონს თქვენი მუშაობა და მეორედ აღარ დამირეკოთ“, - უკმეხად გვიპასუხა სოციალური მომსახურების სააგენტოს პრესსამსახურის უფროსმა.

Homeless Family with Five Children Was Left Without Allowance
Mother of five children living in the village of Vakiri in Sighnaghi district Esma Rusishvili blames Sighnaghi district agency for social subsidies for inattention. The house of Rusishvilis was burnt in 2004. Since then they have been sheltering at the house of other people. The entire property of the Rusishvilis is one TV-set and 3 iron beds where 7 people are sleeping. Despite unbearable poverty, the Agency for Social Subsidies seized allowance for the family.
“I have five children; they are 16, 14, 11, 7 and 4 years old. My husband and I do not work. Before the allowance was granted to us, we worked in the plots of other people to get money for food. Now, everybody has some problems and nobody hires us for the same work. We were hungry between allowances though we did not die of starvation. We divided 174 GEL so that to buy at least bread every day. Several days ago, social agent came and made me sign the document on seizing the allowance. He told me I would not get allowance any longer,” said Esma Rusishvili.
According to the Sighnaghi district agency for social subsidies, Esma Rusishvili’s family, whose authoritative representative was Nugzar Janashvili, lost allowance because the agent discovered new circumstance in their family.
The Kakheti News Center got in touch with Ekaterine Alavidze, spokesperson of the social agency, to find out the new circumstance in the family. “I do not make comment for your agency; I have already warned you about it. I do not like your work and do not call me again,” replied the spokesperson angrily.